Yargıtay WhatsApp, Facebook, e mail yazışmalarının delil kabul edilmesine karar vermiş.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Recai @recai

  nasil olacakmis o is?
  hicbirsey bilmeyen bilirkisileri mi karar verecekler o yazismalarin gercekligine?
  telefondaki bir whatsapp mesajlasmasini cok kolay degistirebilmek mumkun.

  • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

   Onu bilmiyorum ama e mail i delil kabul etmiş. E mail edildiyse ötekiler de edilir.

  • Recai @recai

   @ronniejamesdio rezillk!
   dijital hicbirseye öyle kolay giuvenmemek lazim.
   bir tanidik ile gecenlerde sohbet ederken arkadasinin IT bilirkisi oldugunu söyledi ve bahsettigi kisinin internet kafelerde cet cut disinda bir bilgisi de ne yazik ki yok.

  • Türker Sezer @dirigeant

   @ronniejamesdio Kayitli Elektronik Posta diye bir servis var. (https://pttkep.gov.tr/) Eger bu sistem uzerinden gonderilmisse icerik ve zaman bilgisi imzali olacagi icin delil kabul edilebilir zaten bu servisin amaci bu. Eposta PGP vb. baska bir yolla imzalandiysa, icerigi degistirilemeyecegi icin icerigini delil olarak degerlendirmek mumkun olabilir. Fakat imzasiz, guvensiz bir epostanin icerigi manipule edilebilecegi icin delil niteliginde kabul edilmemeli. Sadece eposta basliklarindan gondericinin IP adresi takip edilerek servis saglayici kayitlarindan gondericiye ulasmak mumkun olabilir.

  • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

   @dirigeant avukat parasını ödemediği için müvekkilini dava etmiş ve aralarındaki e mail yazışmaları delil kabul edilmiş. yani kep'ten gitmemiş o mailler.

  • Türker Sezer @dirigeant

   @ronniejamesdio epostalarin iceriginin gonderici/alici bilgilerinin gercekliginin ispatlanmasi zordur. Belki davalinin avukati delillerin incelenmesini talep edebilir. Fakat bu davada davali baska bir avukat tutmus mudur onu bilemedim 🙂

 • levent can @ygnmsl

  aslında ikinci el alışverişi için iyi olur belki

 • HasanÖfke @simulasyon

  yani şakasına bile yazdığın şeyler gerektiğinde başını ağrıtacak

 • Orcun @orcun

  Sayılsın da güvenilirliği ? paintten değiştirirsin ki ss içeriğini çok büyük sorun değil. HA ama onu kim doğrulacak ? işte o meçhul.

 • Cem KOÇ @cemkoc

  Buna neden bu kadar şaşırıldı açıkçası şaşırdım.

  Şu an ben başka birisi adıyla twitter hesabı açıp hakaret etsem birisine, o kişi adıyla açtığım kişiyi savcılığa verebiliyor.

  İddia makamı bunu göz önünde bulundurup adını kullandığım kişinin ifadesini karakola çağırıp aldırabiliyor.
  Olması gereken hukukta iddia makamı delilini ispatlar. Ama ülkede mağdur olan insan iddia makamının delilinin geçersizliğini, o hesabın kendisine ait olmadığını ispatlaması gerekiyor.
  Hukukçu arkadaşlar daha net açıklama yapabilirler fakat mevcutta durum bu.

  • Türker Sezer @dirigeant

   Anladigim kadariyle yorumlar ideal bir sistemde olmasi gerekenler uzerinden yapiliyor.

   Mevcut yargi sisteminde tutuklanmaniz icin hakkinizda bir iddia bile olmasina gerek yok ya da hakkinizda yazilacak iddianameye gore alabileceginiz cezadan fazlasini iddianameyi beklerken tutuklu olarak gecirebiliyorsunuz.

 • Orkun @orkkoc

  O zaman KEP denen olayın bir anlamı kalmamış oluyor.

  • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

   Kep i devlet kurumları kullanıyor bildiğim kadarı ile, sen ordan mail atamıyorsun.

  • Orkun @orkkoc

   @ronniejamesdio Atabiliyorsunuz. Kişisel kep adresi oluşturma imkanı var, hatta T.C. kimlik no ile eşleştiriliyor. Ben kullanıyorum. Mail atma ücretli ama resmi işler için çok düşük bir mebla. E-tebligatı sadece devlet kurumları kullanabiliyor.

  • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

   @orkkoc bliyorum iş yerinde vardı kullanıyorlardı. 1870 senesinden kalma bir arayüzü ve saçma sapan bir login sistemi vardı.

  • Orkun @orkkoc

   @ronniejamesdio pttninkiyse ben geliştirenlerdenim, ve diyebilirim ki sisteme 2013 yılından beri dokunulmamış. O arayüzü değiştirmeyi çok istedik ama olmadı, altta kullanılan mail istemcisi zaten eski. Sonra bakım işini başka firma aldı derken aynı kalmış. Ama sonuç olarak KEPi gerçek kişiler kullanabiliyor ve zaman damgalı hashlenmiş mailleri kullanabiliyorlar. Ben GSM, ISS gibi sorun yaşadığım firmalarla yazışmalarımı kep üzerinden yapıyorum. Kurumlar ve tüzel kişiler öyle yapmak zorunda zaten 🙂