türkiye'de ustanın eline düştün mü sıçtığının resmidir. bir tane bile işini düzgün yapan insan evladı yok ülkede. çıldırtırlar insanı. bir iş yapmadan önce bir keşif yap, bak senden öncekiler ne bok yemişler, ona göre ihtiyaç neyse al gel. yok. ne günah işlemişiz bundan önce hayatımızda da bu lanet insanların ülkesinde doğmuşuz ya?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

   ya apartmanın ortak su gideri değişiyor. herif eski betondan yapılanları kırdı çıkardı. üst kattakilere mutfak lavabosunu kullanmayın dedim saatler önce. alt kattaki yanlış pimaş kullanmış, aşağı bağlatı yapamıyor. en sen bunu gördün ama, ona göre iş yapsana.

 • gokhans @gokhans

  Türkiyede usta denilenlerin %99ı çırak bile olamaz. Meşhur börekçi denilenlerin hiçbiri meşhur değil. Ne iş olsa yaparım diyen aslında hiçbir işi yapamaz. Uzman denilenlerin çoğu ezber 3-5 cümle dışında birşey bilmez. Tecrübeli denilen adamın bilgileri 30 sene öncede kalmıştır yeni sistemden anlamaz.

  Eve su tesisatçısı çağırıyorsun adamda daha alet çantası bile yok. Musluğa bakıp bakıp sümüklü burnunu çekip çekip bu nasıl sökülcek şimdi yaa diyip duruyor. E sen nasıl ustasın? Hani alet edevatın nerde? Adamın elinde 1 tllik kontrol kalemi bile yok usta diye evlere tamire gidiyor.

 • Gump @runforrest

  Arabanın yağı suyu değişti, tanıdık bir yere gittik. Motor yağ kapağının iki tane dişi var, usta denilen .... gitmiş kapağı zorla tek diş geçecek şekilde oturtmuş. Aklımıza da geldi aslında bir bakalım dedik kaputu açıp ama adamların yanında da ayıp olur diye bakmadık. Çıkınca da duracak yer bulamadık, acıbadem tarafıydı, öyle böyle derken eve kadar geldik 10-15 km yol. Kaputu bir açtık her yer yağ içinde. Kapak tam oturmamış, direkt arayıp da söylemedik yine. Başka bir şey için yolumuz düştü, söyledik. Adam demez mi sizin kapakta problem vardır diye. Ve bu dal...ak bu işten ekmek yiyor işte..

 • Erkan @erkanox

  TR de insan ile uğraşmak kadar zor bir şey yok. Sonuna kadar haklısın adamlarla iletişim kurulmuyor ki anlamıyor yav anlamıyor apta*

 • Massive Attack @massive-attack

  Dün elektrikçi geldi evdeki duvarları delik deşik etti birde işini de düzgün yapmadan gitti

 • brcan @brcan

  Sırf bu yüzden tüm işlerimi kendim halletmeye çalışıyorum, usta dediğin benden daha kötü yapıyor.

 • My_Techno @my_techno

  O kadar haklısın ki... Artık sanayiye mümkün mertebe gitmiyorum, takım taklavatım var kendim yapıyorum. Türkiye’de ustalar insanı usta yapar 🙂

 • Kendi Fikri @kendifikri

  Bizim dış güçlere ihtiyacımız yok zaten,içeride hallediyoruz o işi yormadan dış düşmanları

 • Orcun @orcun

  Devlet denetlemiyor ki ? bu adamın ustalık belgesi var mı ? yaptığı işe fiş fatura vs kesiyor mu ? bunları denetlemiyorlar ondan sonra '' YA BİZİM APARTMANDA HACININ OĞLU ELEKTRİKÇİYMİŞ BU İŞLERDEN ANLIYORMUŞ BİR ÇAĞIRIN BAKSIN '' deniliyor işler böyle yürüyor ondan sonra usta öyle usta böyle usta şöyle. Sanayi de de aynı bu arada usta ondan sonra ustalık belgesi usta öğretici belgesi dahi yok adamın ama sorsan usta. Herif kaporta ustası mesela kaportaya davar girişiyor balyozla ağır çekiçle vs. benim eski kaportacım yani ustam harbi ustaydı yani belgeleri herşeyi vardı adamın bak şimdi gitsen ustaya hala bu işi yapar yani 50 çeşit çekici var. Belki 100 çeşit kaporta işleri malzemesi ıvır zıvırları var. Adam bu işin ustası olmuş izmirde yani baya da popüler aslında ama ben gittim gözlerimle gördüm ya, müşteri geliyor baktırıyor ediyor usta fiyat çıkartıyor. Diyor ki işte ya bu 600 lira vs. herif eyvallah deyip gidiyor. Bütün sanayiyi geziyor, 200 e yapan var 150 e bile yapan var işte işi kaporta olmayıp normalde herifler yıkamacı mesela ama kaportacı olmuş ne bokuna olmuşsa ise 150 diyor müşteri haliyle ona yaptırıyor. Ondan sonra forumlarda bilmemnerelerde görüyoruz '' YA BU KAPORTACININ ALLAH BİN BELASINI VERSİN YA '' diye sövüyor. E kardeşim 600 vereydin bu işin ustasından yaptıraydın ? ama yok adamın zenaatından işçiliğinden kesmeye kalkarsan kusurabakılmasın yani bu bizim insanımızda çok var sürünürsünüz başınıza gelmedik işte kalmaz. Uyanık olun ya fiş fatura işini sorun adamın harbi ustaysa onu da sorun gezin dolaşın ama cebinizde paranız olsun. Pazardan bile ucuza domat alırsan çürük çarık çıkıyor arkadaş.

  • Batuhan @achfighter

   Ben de gitmeye kalksam 150 liralık olana giderdim açıkçası. Sertifika sormak ülkede çok sıradışı bir şey olduğu için kendini yetiştiren de para kazanamıyor. Sorsan sertifikası olmayan adam sana garip garip bakıyor. Ya o parayı verecen ya da dayak yiyecen bakışlarıyla.

  • Orcun @orcun

   @achfighter Öyle ama işte sorgulamıyoruz sıkıntı orada. Benim eski ustama gitsen adam kaporta işinde çağ atlamış resmen. Adama düşün almanyadan bilmemnereden iş geliyor. 50 küsür yıldır kaportacı mesela dükkan aynı, bir duvarında komple dükkanın sertifikası ustalık belgesi ıvır zıvır belgeleri hepsi var. Eskiden car o liner da yapıyordu yani şase doğrultma yenileme vs onun işte cihazı vardı oturtuyorsun aletin üstüne milimlik hassas ayarları dahi yapıyorsun programından çıktı alıyorsun ölçüleri vs ölçüp biçip ekliyorsun vs. vs. ha ama artık yapmıyor çünkü o işin kar marjı feci düşükmüş. Dedi ben onla burada 1 arabaya neredeyse 1 ay vakit harcayacağım e kazancım azalıyor ? o arada çünkü pek iş alamıyor dükkanda yer kaplıyor vs. geliyor birisi kaputu kapısı çamurluğu yaptırıyor vs. en kötü araba 2 gün kalıyor ve parasını alıyor. Sigorta işleri geliyor kasko işi onlar, dosya açtırtması bilmemnesi görevli gelip bakacak ohooooo parçalar gelecek derken onlarla da uğraşmıyor artık. Sadece göçük olayına takılıyor. Yanında da 1 tane çırağı vardı mesela başka olayı yok. Ha ama arabayı yaptı mesela yarım günde, onu mesela göçüğü yani 3 4 farklı ışıkta izler. Bir işte gün ışığı çok önemli ondan sonra floresanlar ışıklar led ışıklar sarı ve beyaz tonlarda vs belki 7 8 çeşit ışık ayağı ıvır zıvırı var. Hani dersin ya bu göçük atıyorum 5 cm çapında ama ona uğraşı yaptığı işçilik özen en az yarım gün zaten. Öyle o videolarda izleniyor göçükçü şöyle böyleci vs. kolay gibi ama hiç değil. 😀 Ben çalıştım çünkü oradan biliyorum. Bak hiç unutmuyorum sene bilmemkaç birtane toyota araç kapısında böyle yumruk kadar göçük kaporta esnemiş derler esnemişse mesela onu kurtarmak çok çok zordur. Bak 1 hafta uğraştığımızı biliyorum. Böyle yani anca 70 derecelik açıyla güneş ışığında bakınca görülüyor vs hafif böyle portakalımsı kalıyor onlar içinde dürtükleme olayı var o başka bir olay ama düşün yani işçilik böyle. E şimdi bu toyota gitseydi bilmemkim yıkamacısı vs göçükçü hasım usta sallıyorum ismini herif çekecekti kaporta uzamış ama boya dökülür. Herif ondan sonra yüzsüz gibi müşteriye ya bunun boyası döküldü kaporta esnemiş vs. vs sallayacaktı gidecekti o boyacıya lokal boya vs. vs. halbuki bu davarın dürzünün ustamsı geçinen ciğersizin suçudur. Ha noldu lokal boyalı değerini düşürdü 😀 + 150 lira dedi boyası ıvır zıvırı min 500 gaymeye geldi. 😀 Ama işte bizde o işte mesela yapılırken kaporta esnemişse falan onun boyanın mikronuna bakılırdı kalınlığına vs. vs. şimdide bakıyor würth'ün birtane cihazı var boya kalınlığını ölçüp bakıyor. Mesela dürtme çubuğuna şiş derler ondan mesela ben diyim 150 sen de 200 tane şişi vardı. Onların plastik uçlusu işte incesi kalını metal uçlusu of of of içine girersen çıkamıyorsun. Ray dayaması ıvırı zıvırı yani kaporta içi göçük işinde mesela böyle uzuyor gidiyor. Ayrı bir olay ama yıkamacı davarlarda göçükçü oluyor 150 liraya iş yapıyor güya milletin hakkına giriyor vergi kaçırıyor löp et yiyor. 😀 Neyse çok detaya girdik gene ama olsun. 😀

 • tigiy @tigiy

  Ben bu yüzden, musluk sökmeyi takmayı, elektrik işlerini öğrendim.

  • DirsekDelete @aks74

   çarpılcam diye korkuyom ben 😀

  • havari @ditdiridit

   @aks74 geçen bende çarpılacaktım ahllah korudu (kıvılcıms içeirr)

  • CKabil @moshck

   @ditdiridit ev hattına kaçak akım rölesi takın da durduk yere b.. yoluna gitmeyin 😂 Türkiye de çoğu evde gereksiz masraf denip konulmaz. Hatta bazı elektrikçiler bilmez bile özel bir şekilde bakarlar insanın yüzüne

  • havari @ditdiridit

   @moshck olay şöyle olmuş(ben yoktum), prize dandik bir üçlü takmışlar dandik 3lünün prize takılan topiğindeki kablo çekilirken kopmuş(hangi sinirle yaptıysa >:|) çokta büyük olmayan kıvılcım çıkmış, artık o priz çalışmıyor O.o aynı şekilde odadaki bir diğer priz, yan o dadaki prizler ve aynı duvarın diğer tarafındaki priz(5 priz tırt olmuş durumda). yoğunluktan ilgilenemedim ne yapmalıyım bilgin var mı?

  • CKabil @moshck

   @ditdiridit eğer birden fazla priz gittiyse sigorta atmış veya sigorta yanmış olabilir. Öncelikle evin içindeki sigortaları kontrol etmeniz lazım. Eğer sigorta atmışsa prizlerdeki bütün ürünleri çıkartıp öyle açın. Eğer atmamışsa sigortayı kapatıp açın. Açılırken içten klik sesi gelebilir bu durumda sigorta kendi kendi atıyor olabilir veya bozulmuştur.

  • havari @ditdiridit

   @moshck sigorta atmamış. kapatıp açmayı yarın deneyebilirim de açılırken ki klik sesini tam anlayamadım

  • CKabil @moshck

   @ditdiridit şöyle yani normalde sigortalar bozulunca veya attığında off konumuna geliyor. Bazı sigortalarda düğme on konumunda olsa da içindeki devre off konumunda kalıyor. Kapatıp tekrar açarken içteki devre sizin oynadığınız düğmeden ayrı olarak kendiliğinden off konumuna gelebilir. Bu sırada da sigorta atması gibi klik sesi verir. Hatta düğmeyi tutuyorsanız o anda ufak bir direnç oluşur elinizde (biraz daha zor itersiniz düğmeyi) ve sonra eskisi gibi rahat olur

   Eğer çok bilginiz yoksa bir elektrikçi çağırın. Sonra sorun olmasın

  • havari @ditdiridit

   @moshck "türkiye'de ustanın eline düştün mü sıçtığının resmidir." s*çtım desene. Yarın bir açıp kapamayı denerim. Umarım hallolur.

  • CKabil @moshck

   @ditdiridit En kötü sigorta değiştirilir ben elektrik hattında sorun olduğunu sanmıyorum. Söylediğiniz ustanın eli durumuna fazlasıyla katılıyorum. Saçma sapan işler yapıyorlar. Bu sigorta testlerinden önce prizlerde ne varsa çekebiliyorsanız hepsini çekin çıkarın ki bir güvence olsun

 • maxemilian @maxemilian

  O huylar ustadan ustaya miras malesef. Tek tük istisna var o derece

 • Mandos @mandos

  Ben bu usta belasına her işi kendim yapmayı öğrendim. Ev müstakil olunca haliyle apartmana göre işler kolay yürüyor. Seneler evvel çatıyı aktaralım dedik, dünya para bayıldık ilk yağmurda çatı aktı. O sıra askrdeyim, anne -usta olmayan- başka birine yaptırmış baya bi süre öle idare ettik. Sonrasında kremitlerin değişmesi gerekti. Dedim ben yapıcam bu işi, uraşamam bu heriflerle. 10 sene oluyor, bi sıkıntı olmadı. 😀 Pimaş döşemeden, klozet değişimine, sıvadan (tabi öle koca bi duvara sıvayamam) boyaya, tesisattan, ufak tefek elektrik işlerine kadar kendim yapıyorum. Elektrik tesisatını komple değiştirme harici usta sokmadım eve. Çok gerekmedikçe de sokmam. Sokamam. 😁

 • Burhan @epsilon

  Ustayım diyenin usta olduğu tek konu milleti ustalıkla yolmak.

 • Deniz Fidan @deniz-fidan

  Arabanın çoğu problemini öğrendim bu sebeple. Ustaya gitmeden çözmek için.