AMD Xilinx'i almayı düşünüyormuş. #haftalıkgündememalzeme
https://archive.is/016vq

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Papa Emeritus @pope

  İki devin de FPGA satan bir şirketi olmuş olacak böylece. Karı çok yüksek bir sektör ama AMD’ye ne kadar fayda sağlar acaba?

  • qubit @qubit

   Ben henüz bu kadar ufak firma bu kadar parayı nereden bulacak da Xilinx'i alacak kısmında kaldığım için müsaade isteyeyim 🙂

  • Papa Emeritus @pope

   @qubit AMD için kredi sudan ucuzdur. Bazen şirketler ucuz kredileri kullanıp kar ediyor, büyük ihtimal o tip bir hamledir diye tahmin ediyorum.

  • qubit @qubit

   @pope AMD cidden ufak bir firma. x86 devri bitmiş iken hangi tefeci bunlara para verir bilemiyorum. Fabrikaları yok, sadece patent ve ARGE. Softbank'tan sonra garip bir vaka.Ya da anlatılmayan bir şey var, onun haberini bekleyeceğim.

  • Mr. Can 2.0 @extreme

   @qubit K12 was to be AMD's first custom microarchitecture based on the ARMv8-A (AArch64) instruction set with a planned release in 2017. Its predecessor, the Opteron A1100 series, also ARMv8-A, used ARM Cortex-A57 cores.

  • qubit @qubit

   @extreme üzgünüm ama Jim Keller AMD'den ayrılalı yıllar oldu. Belki de ayrılması x86-ARM projelerinin desteklenemeyeceğini anlaması idi. Bilmiyorum, araştırmadım.

   Maalesef Lisa yengemiz bugün övülüyor ama bir gün ne büyük hata yapmış diye anlatılacak, fatura ona kesilecek :/ Ben de olsam başka karar veremezdim, paran belli, bir tercih yapmak zorundasın. Intel değilsin ki parayı çöpe atabilesin.

  • Mr. Can 2.0 @extreme

   @qubit AMD'nin onu acik, ARM islemci tasarlamak AMD icin oyle zor imkansiz seyler degil 2010'dan buyana ARM yatirimlari mevcut ve gelistirmeye devam ediyor. Jim Keller zaten gecici sureyle gelmisti gitmesi cok dogal diyebiliyorum. Konsol sektorunu domine ediyor, Sunucularida da yer kazaniyor, Masaustu cepte, Grafik konusunda beklenen hedeflerine ulasirsa onu acik firma.

   Apple, ARM'a gecti diye x86 hemen yok oldu kaybolacak diye bir varsayima katilmiyorum.

  • qubit @qubit

   @extreme karşı bir hipotez sunabilirsiniz, saygı duyup dinlerim. Akıl akıldan üstündür. Fakat varsayımlarınız yanlış olursa olmaz.

   1) Keller dedim. AMD'nin ARM tasarımına ondan sonra çivi çakıldığını varsayıyorsunuz. Maalesef çakılmadı. 2015'lerden bahsediyorum.

   2) AMD elbette iyi mühendislere sahip. Fakat bir işlemcinin tasarım-pazara sürülme süresinin kısa olduğunu varsayıyorsunuz. En az 4 yıl. Bugün besmele çekseler 2025'i bulur. Daha önce başlamış olsalar zaten bu bilgiyi ne yapar eder sızdırırlardı.

  • Mr. Can 2.0 @extreme

   @qubit Hocam diğer herkes ARM işlemci üretti herşeyi bitirdiler bir AMD yapamadı yani. Bilgisayar sektöründe şuan ARM'a geçmek gibi bir trend yok böyle bir trend olduğunu iddia ediyorsanız kanıt sunun onun üzerinden konuşalım. Apple'a göre PC sektörü şekillenmesi ve sekillenecegini de düşünmüyorum. Hiçbir firmanın şuan böyle bir ne açıklaması var ne de düşüncesi daha uzunca yıllar x86 görmeye devam edeceksiniz.

  • qubit @qubit

   @extreme bu konuda yazması çizmesi gerekenler yazmadığı için WWDC öncesinden başlayarak epey yazdım, eski mesajlarıma bakarsınız. Zaten çok az kaldı, ilk Apple Silicon çalıştıran dizüstüler Youtuber'lara ve benzeri kişilere dağıtılınca gereken kanıtı paylaşacaklar. Bir ürün vs. alma derdiniz yoksa biraz sabretmeniz kafi.

   x86'yı elbette görmeye devam edeceğiz. Ben siz tüketicileri kastediyorum: gelecekte bir teknolojik atılım vs olmazsa tüketici olarak masaüstü-dizüstü için tercih etmiyor olacaksınız. Ha, Intel çok iyi fiyata 32 çekirdek verir, tüketimi ve soğutmasını takmayan tabii ki tercih edebilir.