GitHub'ın geçtiğimiz Mayıs ayındaki GitHub Satellite etkinliğinde beta olarak duyurduğu Code Scanning özelliği artık herkes tarafından erişilebilir durumda. GitHub'ın geçtiğimiz sene Semmle isimli şirketi satın almasının [1] ardından kendi sistemlerine entegre edilmesiyle ortaya çıkan bu özellik sayesinde artık GitHub üzerinde barındırdığımız kodların güvenlik kontrollerini otomatik olarak gerçek gerçekleştirebilecek ve hatta mümkün olan durumlarda gerekli düzeltmeyi otomatik olarak pull request şeklinde alabileceğiz.
Code Scanning özelliği gücünü CodeQL [2] isimli kodlar üzerinde çeşitli sorgular çalıştırabildiğimiz teknolojiden alıyor. GitHub ve topluluk tarafından oluşturulmuş 2.000'in üzerinde CodeQL sorgusu çalıştırabileceğiz ya da kendi CodeQL sorgularımızı çalıştırabileceğiz.

Daha fazla bilgi için blog yazısı: https://github.blog/2020-09-30-code-scanning-is-now-available/

[1]: https://github.blog/2019-09-18-github-welcomes-semmle/
[2]: https://securitylab.github.com/tools/codeql

#YazılımGündemi #Programlama #GitHub #Güvenlik #SiberGüvenlik #CodeQL

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Sevcan Alkan @mrmetalhead

  Sanirim VS Online da Github'a tasiniyor veya tasindi CodeSpace adiyla. CLI da cikti, MS gelistirmeye devam ediyor Github'i, bence satin alip batirma olayi olmadi. Guzel ilerliyor gibi.

  • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

   Microsoft'un GitHub'a güzel şeyler kattığına katılıyorum. Bence GitHub gibi bir şirketin Microsoft'un maddi imkanlarıyla büyümesi güzel bir gelişme. 2 yıl önce satın alındığında da insanlar "Microsoft satın aldıysa batırır" demişlerdi ama ben Satya Nadella'nın şirketin kültürünü değiştirdiğini ve o Microsoft'un eskide kaldığını savunmuştum bayağı bir arkadaşa: https://teknoseyir.com/durum/890967.
   Benim GitHub'daki şu anki çekincem daha çok tekelleşme konusu hakkında. Geliştirme ekosisteminin hemen her noktasına dokunmaya başladı, elbette çoğu kişi için her şeyi tek platformda halletmek daha kolay ve verimli oluyordur ama o kadar çok teknolojinin ve bu kadar çok verinin tek bir firmada toplanması beni endişelendiriyor.

  • Sevcan Alkan @mrmetalhead

   @erenhatirnaz GitLab ta iyi, tekellesme konusunda benim pek endisem yok. Konu ozel bir repo vs acmaksa zaten Atlassian gibi sirketlerinde cozumu var. GitLab'i cok kullanmadim, eski sirketim ona gecmis, gayet guzel kullaniyorlardi Jira ile birlikte. Ote yandan MS'e on yargi duyanlar cok, bu arada tabi ki MS hayrina acik kaynaga destek olmuyor, Azure gibi urunlerde faydasini goruyorlar.

   Mesela yanlis hatirlamiyorsam onceden SublimeText 80$ di ve IntelliJ'nin de ucretsiz versiyonu yoktu. VS Community ve ardindan VS Code ciktiktan sonra cok rahatladi IDE ve TextEditor bulmak. IntelliJ'de de Community versiyonu var artik.

   Keske Windows Mobile cikarken basta olasydi Satya Nadella. Hele Open Source olarak yazilsaydi, firmalar tarafindan benimsenmesi daha kolay olabilirdi.

   Bu arada Azure DevOps sanki yavastan GitHub ile benzer ozelliklere sahip hale geliyor. Azura Github entegre edip keske, ayni hizmeti sunun urunleri kaldirsalar.

   Yalniz en onemlisi karanlik tema yok hala sanirim, eklenti ile cozuluyor ama nasil olmaz aklim almiyor 😀

  • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

   @mrmetalhead Tabii ki de firmaların çoğu hayrına açık kaynağa destek vermiyor. Hayır kurumu değiller zaten orası ayrı da; çoğu firma artık açık kaynağı kendi çıkarları doğrultusunda kullanmayı başardı. Bir nevi kapitalist sürecin içerisine entegre edildi diyebiliriz.
   Satya Nadella gerçekten şirketin bütün dokusunu değiştirdi. Güzel işlere imza atıyor.
   Yanlış hatırlamıyorsam Azure'da GitHub Enterprise sunucusu ayağa kaldırma seçeneği görmüştüm ama sizin dediğiniz daha farklı bir entegrasyon sanırım. Bence Azure ve GitHub'ın ayrı olması daha iyi ya.
   Karanlık tema olmaması gerçekten büyük saçmalık. Üstelik sadece GitHub'da değil, GitLab, BitBucket'da falan da yok. Geliştiriciler için hazırlanmış bir sitede nasıl karanlık tema olmaz aklım almıyor ya.

  • Sevcan Alkan @mrmetalhead

   @erenhatirnaz dogrudur, benim istedigim azure devops'un tum ozelliklerini Github'a eklesinler, Azure'da da Github diye ciksin. Maksat urunler dallanmasin. Ancak tabi onlarin bilecegi bir sey. Bu gece calisma olayi nedeniyle artik bilgisayar kriterlerim arasinda ekranin maksimum parlakligina ek olarak minimum parlaklikta eklendi. Beyaz tema olup birde ekran isini iyice kisamayinca gozler icin cok yorucu oluyor. Neyse bazi online kurslara ve not aldigim makalelere odaklanayim, sonrasinda bir kac kucuk proje yaparak pekistirmem lazim. Mallesef Github'i bosladim biraz, daha readme yazacam profil icin 🙂