Yargıç Epic’i haşlamış Apple’la olan ön duruşmada. İyi ki ABD’li yargıçlar genel olarak rasyonel oluyor, yorum yapan klavye yargıçlarına kalsa Apple'ı yok edeceklerdi 😀 Ufakça yazının özetini geçiyorum. Epic'in Apple'a karşı bir güvenlik tehdidi oluşturmayacağı sözüne karşı yargıç "Yaptığınız şeyi(Gizlice ödeme sistemi değiştirme) Apple'dan gizleyerek yalan söylediniz. Bu bir güvenlik açığıdır" demiş. Tekelcilik konusunda ise Epic'in argümanlarının ikna edici olmadığını belirtmiş. Apple'ın kapalı ekosistemini hakkında da "Kapalı ekosistemler on yıllardır var. Nintendo'nun ekosistemi kapalı, Sony'nin ekosistemi kapalı, MS'in ekosistemi kapalı. Apple'ın yaptığı bunlardan çok farklı değil... Benden bu endüstrinin işleyişini dikkate almamamı istiyorsunuz fakat bu zor bir şey" demiş. Yargıç benim bu olayın başından beri söylediğim şeyleri söylemiş çünkü rasyonel olarak düşününce zaten bu sonuca varılıyor. Ek olarak bu dava dediklerine bakarsak bu dava Apple'ın aleyhine biterse MS, Sony ve Nintendo’yu da etkiler. Oyun sektörünü yok edecek potansiyeli olan bir dava aslında. #Apple #Epic #HaftalıkGündemeMalzeme

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Kendi Fikri @kendifikri

  Güçlü yine haklı çıktı. Belliydi

 • Özgür'üm, Özgür'sün, Özgür @ozgurg

  Epic kaybeder de bir daha Apple'a oyunlarını koyamazsa biz de bedava oyunu unuturuz. 🙁

 • Agab @agab

  Ağlamıyorum gözüme adalet kaçtı

 • Yetkin @tozyet

  Dava tam anlamıyla sonuçlanmış mı? Ben yine de APPLE ve Google'ı haksız buluyorum.

 • UnicornKnight @unicornknight

  bir "duayen" ağlıyor gözleri yaşlı =D

 • gugukkuşu @gugukkuscusu

  Epic, apple Yada Google magzasinda oyun satmak zorunda değil kendine uygun gördüğü başka yerlerde satış yapabilir ,
  Misal Bim marketin tedarik zincirine giriyorsun adam diyor ki çeki 9ay vedeli keserim tamam diyorsun sonra Ağlamaya başlıyorsun 9 ay çok mağdurum 6 ay olsun diye ,baştan şartlar belli idi ..Ali Cengiz oyunlarına gerek yok

 • Tarık Başoğlu @trbasoglu1996

  Ms derken microsoft mu diyor. Microsoftun neyi kapalı.

  • Tarık Başoğlu @trbasoglu1996

   @shyrelia o zaman bütün saydıkları aslında oyun konsolu. Oyun konsolunu mobil işletim sistemiyle karşılaştırmak doğru gelmiyor bana.

  • Tarık Başoğlu @trbasoglu1996

   @erginbilgin microsoft da çok farklı değil ki. Microsoft böyle bir şey uygulamaya kalksa açıkçası memnun olmam. Olanaklar azalır.

  • Tarık Başoğlu @trbasoglu1996

   @erginbilgin microsoftun xbox konsol tarafı var. Birde windows ve windows phone tarafı var. Masaüstü tarafında ve telefon tarafında donanım, yazılım, market bakımından apple ile birebir uyuşuyor. Öte yanda windows kendi platformunda 3.parti launcherlara izin veriyor. Oyun içi odemeler için kendi bir sistemi zorlamıyor. Konsolum olmadığı için konsol tarafını bilmiyorum. Örneğin konsol tarafında bir karakter geliştirmesi, kıyafet alındığında farklı platformda satın alıma izin veriliyor mu bilmiyorum . Apple'ın kendi ödeme sistemini savunması tamamen ekonomik, güvenlik ile alakalı olduğunu düşünmüyorum. Odağı tamamen oyun olan bir platform için bu isteği biraz haklı buluyorum, işletim sistemi için değil.

 • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

  şimdi mevzu oyun için satışlardan apple'ın %30 u cebe indirmesi değil mi? oyun içinden satma, git web sitenden sat. oyunda ne bilim level atladın veya 20 kişi öldürdün falan filan bir takım sandıklar mı düştü veya belli bir levelde silah mı açıldı, tamam bunu göster oyunda, istersen git oyunun web sitesinden satın al de. apple'de avunucu yalasın.

 • Cihangir @chngr

  Amazonun bulutdan oyun servisi luna mac de olacak ama iosda web uygulaması olacak appstoreden indirilmeyecek. Şimdi ios yada mac os farkı ne?

 • turker @turker

  yargıç hatalı düşünmüş.

 • prometrik @prometrik

  "Oyun sektörünü yok edecek potansiyeli olan bir dava aslında." Yani böyle abartı görmedim. Az kalır. Dünyayı yok etme potansiyeli olan bir dava diyelim. 🙂

  Apple güvenlik konusunda kendisini anlatabilir. Bu konuda bir şekilde haklı da çıkar. Ama hiçbir şey yapmadığı bir olayda/eylemde %30 komisyonun fahiş olduğu gerçeğini inkar edemez. Zaten asıl konu komisyon yüksekliği. Bu durumdan zararlı çıkan ise tüketicidir. Ya daha normal kabul edilecek komisyona düşmesi yada alternatif üretmesi lazım. Bu davanın tek tarafı epic değil artık. Spotify, dezeer ve başka firmalar da epic le birlik oluyor. Geçen bununla ilgili bir haber vardı. Bu birliğe başka güçlü firmalar da katılırsa; apple o komisyonu indirmeye mecbur kalır.

  Bakalım neler olacak. Bu tür davalarda tüketici olarak taraf tutmak mantıklı değil. Tüketici lehini düşünmemiz ve öngörmemiz gerekir. Benim beklentim apple 'ın yüksek komisyonunun düşmesi ve oyun/uygulama içi satın alımlardan fiyatların düşmesi veya daha uzun süre zam gelmemesi olur. yani kısaca ben harcadığım paraya karşılık aldığım hizmete bakarım.

  Yazılım sektörünün içinde olan biri olarak ise; kendim bir yazılım yazmış ve üzerinden hizmet satmaya çalışıyor olduğumu düşünürüm. Bu durumda her satışın daha vergi vs hariç neredeyse 3'te 1'ini apple 'a koşulsuz vermek istemem. Hizmeti üreten benim, kodu yazan benim, satmak için çabalayan, pazar oluşturan, kullanıcıyı satın almaya ikna eden benim, %30 alan apple. Peki benim bunu üretene kadar yaptığım masraf? Ortaya koyduğum emek? %70 bile değil! Çünkü apple %30 aldıktan sonra birde devlete vergi vereceğim. E ne kazandım ben o zaman? Şahsen kod yazsaydım da sırf bu sebeplerle apple 'dan soğurdum. Kâra ortak ama zarar değil apple.

  • Papa Emeritus @pope

   Yargıçın dediği gibi Apple’ın yaptığı iş MS ve Sony’den çok farklı değil. Apple bu konuda haksız bulunursa sırada ki kurbanlar MS ve Sony. Bu şirketler oyun satışından para kazanamazsa ne olacak? Konsollar 1.000 USD’den çıkar ve konsol oyunculuğu ölür. Ek olarak ben taraf tutmuyorum sadece rasyonel düşünüyorum ve yargıç benim burada bu davanın başından beri burada yazdığım şeyleri söylemiş. Rasyonel düşünmek taraf tutmak değildir. %30 komisyon ise ayrı bir durum. Benim asıl paramı kazandığım uygulama ML kullanarak çıplaklık içeren resimleri engelleyen bir Safari Extension’ı. Mac App Store dışında aylık abonelikle böyle bir extension’ı satabileceğim platform yok. Üstelik Mac App Store olmasa insanlar bu tip uygulamaları indirmeye çekinir çünkü kredi kartı bilgileri dahil her şeyi çekebilir böyle bir app. Apple’a verdiğim %30 komisyonun düşmesini isterim ama bir komisyonu hak ettiklerine inanıyorum. 10 milyonlarca Mac kullanıcısının Mac App Store’a girip bir arama yaptığında uygulamanızın çıkabilmesi ve o uygulamaya güvenebilmesi gerçekten on binlerce dolar harcasanız ulaşamayacağınız bir kitleye sizi ulaştırıyor. Bu tip niş uygulamalar için gerçekten muazzam bir platform App Store. Aynısı neredeyse tüm iOS uygulamaları için de geçerli çünkü bu marketi Apple yarattı.

  • prometrik @prometrik

   @pope Başka bir mesajımda söylemiştim. Apple hiç komisyon almayacak değil ama %30 fahiş bir rakam. Bu rakam %10-15 gibi değer olsa zaten böyle bir durum olmazdı. Bu marketi apple yarattı gibi bir ifadeyi doğru bulmuyorum. Kendine bir pazar oluşturduğunu söylemek daha doğru bir ifade olur. Ayrıca sadece bu komisyonla değil, uygulamaları ücretine karşılık üst sıralara da taşıyabilir.(belki de yapıyor bilmiyorum). Bu tip hizmetlerle ücret alması daha doğru olur. Yani komisyon oranını azaltıp, buna benzer hizmetlerle yine para kazanabilir.

   @erginbilgin yazınızda o kadar tutarsızlık var ki.. "Burda ilginç olan şey iOS'a uygulama geliştirip kodu yazan benim diyebilmek." bu ne demek mesela? Siz neden bahsediyorsunuz? Yazılım dünyasındaki sektörel gelişimi tamamen apple a indirmişsiniz inanamadım. Tek savınız ise microsoft. Evet belki bunu söylerken haklı olabilirsiniz ama; yılların platformu, sürekli yenilenen ve gelişen, her yeniliğe adapte olan ve daha da önemlisi "platform bağımsız" olan kurumsal şirketlerin bile sıklıkla tercih ettiği ve herkesin kod yazabileceği, üstelik öve öve bitiremediğiniz iOS tan falan eski ve köklü olan java yazılımını niye hiç göz önüne almıyorsunuz acaba? Kusura bakmayın ama bunları düşününce yazınız aşırı fanboy kalıyor.

   "App store ile bağımsız geliştirici devrimi" gibi iddialı sözler söylemeden önce iyice düşünüp tartmak lazım. Dünyadan apple 'dan önce de kod yazılıyordu, sonra da kod yazılır. Apple 'ın teknoloji dünyasına kazandırdığı bir sürü inovasyon ve yenilikten bahsetmek varken, bu söylediklerinizle sadece onu karalamış olursunuz. Geliştirici devrimi 🙂

   Bahsetmeye çalıştığınız mobil uygulama yazma ise, üzerine konuşabiliriz. Zaten mobil yazılım İos ve android ile birlikte popüler olmuştur. Ama önceden de bireysel yazılımcılık vardı. Biraz kendinizi iyi ifade edemiyorsunuz gibi geldi.

   Bunları bir kenara bırakırsak; Söylediklerinizi doğru kabul etsek bile yine de bu apple 'ın %30 komisyonunu haklı çıkarmaz. Dünyadan birçok sektörde ilk ve öncü olan firma/kurum/kişi var. Hepsi canlarının istediklerini yapabilir mi? Veya söylediğiniz her şey doğru, %30 az bile, %80 komisyon alsın apple yine yakışır mı diyeceksiniz? Sonuçta onlar oluşturmuş ya bu her şeyi. Kepçe ile para götürsünler.

   "Burda ilginç olan şey iOS'a uygulama geliştirip kodu yazan benim diyebilmek." bakın bu söz gerçekten enteresan. Bu kafa ile yaptığınız hiçbir şey size ait değil. Mesela su, kahve falan da kullanıyorsunuz çalışırken, hatta bakın elektrik! elektrik olmasa hepimiz karanlık çağdaydık. Onlar da komisyon kessin o zaman 😀 Siz ebnim elektriğimle bunları ürettiniz, e o zaman satıştan ben de %30 komisyon alayım 😀 O elektrik olmazsa o pos çalışmaz, banka veri işleyemez. Hepimiz elektrikçilere borçluyuz 😀

   Bakın; Fikri mülkiyet konularını bir araştırın isterseniz. Hangi platformda olursa olsun, hangi kütüphane olursa olsun, eğer ben çalışıp ortaya bir ürün koyuyorsam o ürünün sahibi benim demektir! Dünyada bunun üzerine hiç tartışma yok ve olması da abes olur. Elektriği vermen, suyu vermen, kütüphaneyi vermen seni o ürün üzerinde hak sahibi yapmaz. Böyle yazılar yazmadan önce birkaç kez düşünün.

  • prometrik @prometrik

   @erginbilgin "Elektrige para veriyorsun zaten. Bedavaya mi veriyorlar sana elektrigi?" bu sözün gerisini okumaya gerek yok hissi yarattı. Zamanım olunca okuyabilirim ama size şimdiden şunu söyleyeyim: Apple a geliştirici olmak için para ödeniyor zaten.

  • Papa Emeritus @pope

   @erginbilgin 100 dolar 2 tane teknik destek hakkı da veriyor üstelik. 100 dolar sadece spam’ı engellemek için konulmuş bir ücret gibi bir şey bence.

  • prometrik @prometrik

   @erginbilgin Öncelikle yanıtınız için teşekkürler. Bugünler biraz yoğunum ancak okumaya zaman bulabildim.

   Siz kendinizi tanıtmışsınız, bende tanıtayım. Bir yazılım şirketinde analizde çalışıyorum. Önemli kamu kurumlarından tutun, özel sektörde ismi çok bilinen saygın kurumlarla da çalıştım.

   Öncelikle dikkatimi çeken durumu sadece oyunlar özelinde ele alıyorsunuz. Oyun dışı uygulamaları hiç göz önünde bulundurmuyorsunuz. Bununla birlikte bazı noktalarda hemfikir olmamıza sevindim.

   "Bir de Apple komisyon almayacak degil ama %30 cok fazla. 10-15 olsa sorun yok diyorsunuz. Kime gore neye gore? %20 alsa %10 olsun diyeceklerdi. %10 olsa birileri yine onu %5 yaptirmak icin ugrasacakti." Bu sözünüz de doğru. Tabi ki kişisel/öznel alıglar, durumlar değişkendir. Ancak bu dünyanın her alanın olabilen bir durum. Bu durum görüşüle görüşüle bir anlaşmaya varılır. Ama apple 'ın hiç görüşme veya karşısındaki durumu değerlendirme durumu yok. Aslında var. Mesela söylendiği üzere amazon büyük diye onun dediği olmuş ve %30 yerine %15 olarak komisyon anlaşması yapmış. E şimdi bu çifte standart değil mi?

   "Kutuphaneyi vermen de eger lisans sartlarinda o sekilde belirttiysen seni urun uzerinde hak sahibi yapar gayet." hak sahibi olmak başka bir konu, ürün sahibi olmak başka bir konu. Ben oluşturduğum ürünün sahibi olurum. Kullanılan yapıların durumuna göre ücretsiz ise; tam hak sahibi, yada ücretli ama lisans ücreti ödendi yine yazan tam hak sahibi. Ama örnek verdiğiniz gibi epic daha çok kitleye ulaşabilmek için 1 milyon dolara kadar ücretsiz veriyor. Bu da geliştiricileri teşvik edici bir şey. Yani siz para kazanana kadar sizi koruyor. Sonrasında ise %5 alıyor. Bu rakam %30 olsa epic'in yaptığını da konuşurduk.

   Sizce bir uygulamada gelirin paylaşımı nasıl olmalı? Epic örneğinden gidersek, epic; geliştiriciden gelirin %5 ini değilde %30 'unu istese nasıl konuşurduk? Ben onu da eleştirirdim. Olay apple yada başka biri olması değil aslında. O uygulamayı geliştiren, ona yatırım yapan, yoktan bir ürün ortaya koyan(fikir, sanat, tasarım, analiz, arge, piyasa araştırması, reklamlar, sosyal medya, influencerlar vb. bir dünya masraf kalemini ortaya koyan ve risk alan(yani ürün tutmayadabilir)), gelirin yüzde kaçını alması doğru olur?

   Apple 'ın %30 ödeme komisyonu mantığı, eskiden bankaların uyguladığı havale/eft veya pos ödemelerinde aldığı yüksek komisyona benziyor. İlk zamanlar o sistemi geliştirmek zordu, masrafı vardı, geliştirme maliyeti vs. ama teknoloji ile yaygınlaştıkça, sektöre standartlar gelince vb. birçok etken ile komisyonları düştü. Bugün %0 havale/eft komisyonuyla çalışan bankalar var. Apple 'ın ilk zamanlar %30 almasını anlarım ama kaç yıl olmuş aynı orandan devam etmesi mantıklı değil.

   1 milyon dolar uluslararası oyun sektörü için elbette devede kulak bir para. Ama dediğim gibi tek yön oyun değil. Bununla birlikte apple 'ın %30 komisyonu sadece kardan pay. Şöyle düşünün belki 5 milyon dolar yatırım yapıldı oyun için. Satışta epic 1 milyona ulaşana kadar para almayıp, ondan sonra gelirin %5 'ini alıyor. Yani siz yatırımı alana kadar 4 milyonun %5 i kadarı epice gidecek. Apple da ise gelirin %30 'u. Siz 5 yılda 5 milyon odlar alacaksanız, yatırımı kurtarmak için epicde 5 yıl 3 ay(yaklaşık) çalışmanız yeterli ise; apple %30 kestiği için bu süre %30 artacak 6,5 yıl olacak. Ama mesela 5 milyonluk yatırım yaptınız ama ancak 3 milyonluk hasılat yaptınız. Battınız ve buna rağmen apple %30 aldı sizden. Ne kadar insaflı gelir bu durum?

  • prometrik @prometrik

   @erginbilgin Meşguldüm ancak okuyabiliyorum. Yazmayacaktım ama yazıyı öyle bir yerde bitirmişsiniz ki ve öyle mantık hataları var ki, siz de işin bu kadar içinde olduğunuza göre şu merak açısından bakmanızı isteyerek sormak istedim.

   Apple bir kere iphone u donanımından çok daha pahalıya bana son kullanıcıya satıyor. Bunun içinde o sunucu vs. de yok mu? Sadece arge, tasarım harcaması ve kar ile açıklanamaz herhalde o rakamlar. Öyle ise iphone alıp hiç ücretli uygulama kullanmazsam apple zarar eder? Bu şekilde bir toplu hareket olsa batar o zama apple.

   Sunucu vs servisler için %30 aldığı mantığında ısrarla durmuşsunuz. App store da bütün uygulamalar paralı da ben mi bilmiyorum? Eğer ücretsiz ise, ben de app store da daha çok ücretsiz uygulama yayınlayarak apple ı batırabilir miyim? Ücretsiz uygulamaların sunucu, servis, alt yapı, güncelleme vs maliyetleri nereden çıkıyor? Buradan yeniden apple %30 komisyonu nasıl belirledi kısmına geliyoruz. Sizin mantığa bakarsak, ücretsiz uygulamaların sunucu ve altyapı vb. bedellerini, ücretli uygulamalardan tahsil ediyor apple. Ben ücretli uygulama üretiyorum diye, ücretsiz uygulamaların maliyetini niye karşılıyorum?

   Konuyu steam 'e falan taşımaya da gerek yok. Steam de sektöründe tekelci hareketlerde ve bu nedenle şimdi bir sürü oyun mağazası çıktı. Çoğu sadece kendi firması için olmaktan öteye geçemedi. Yani rakip olmayı beceremediler. Ama bu alanda da epic güzel alternatif oluşturup steam tekelini kırma yolunda.

   Ben son kullanıcı olarak zarar gördüğüm bir sistemi istemem, isteyemem. Amaç piyasanın kırılıp, işin ederinden ucuza getirilmesi de değil aslında(ki ülkemizde çok yaygın bir düşünce). Hizmeti uygun fiyata almak kullanıcı olarak hakkım. Bu anlamda ben hiçbir şirketi sonuna kadar savunmam. Ama siz bir firmayı savunmak için gerçekten kayda değer emek veriyorsunuz. Konu iphone 'un konsol modelinde kapalı sistem tasarımı da değil. Komisyon oranının makul görünmediği her göze çok net görünüyor. Bunun için yazılımcı veya sektör içinde olmaya da gerek yok. Eğer sizin iddia ettiğiniz gibi sunucu, güncelleme, altyapı gibi hizmetler nedeniyle kesiliyorsa bu rakam, açık açık bunların oranları da belirtilmeli. Apple kendisini böyle savunmalı o zaman. Eğer evinize gelen elektrik faturasında: harcadığınız 50TL +40TL hizmet bedeli = Borcunuz 90TL yazarsa herkes bu duruma doğal olarak karşı çıkar. Ama fatura kalem kalem neyin ne olduğu yazar. Yazmıyorsa zaten daha büyük sıkıntılar çıkar.

  • Papa Emeritus @pope

   @prometrik Apple’ın ürünleri inanılmaz karlarla sattığı algısı yanlış. Net kar olarak büyük teknoloji devleri arasında yüzde olarak en az kar yapan Apple’dır. Apple’ın ortalama net karı %38 civarındayken Google’ın %60, MS’in %65 vs... O ürünleri ve onların arkasında ki yazılımları üretmek gerçekten hiç ucuz bir iş değil.

  • prometrik @prometrik

   @pope Yani gerçekten inanamıyorum sizlere. Bir firmayı savunmak için nerelerden neler çıkartıp duruyorsunuz. Buradaki konu apple iken gidip google, MS falan çıkarıp ortaya koyuyorsunuz. Yarın konu onlar olursa, onlarında fazla aldığını düşünüyorsam onları da eleştiririm. Tekrar söylüyorum "ben son kullanıcıyım". Fahiş her ücret "benim cebimden çıkıyor". Ama bak bak neler yapıyor falan diye hiçbir firmayı şirin göstermeye çalışmam. Ayrıca o verdiğiniz rakamların da ne ölçeğinde olduğu hiç belli değil. Tüm şirketin getirisi mi? MS sattığı işletim sistemi vb. lisanslardan zaten iyi para kazanıyor. Google desek aslında arama motoru ve bunun yanında reklam, harita vs vs belki de şimdi aklımıza hiç gelmeyecek alanlarda dahi çalışıyor ve para kazanıyor. Apple da ise mac bilgisayarlar, iphone, apple tv falan var. İş ve sektör olarak bakıldığında hepsinin birbirinden ayrılan yanları var. Apple İOS üzerinden konuşulurken android nedeniyle google ı konuşmanızı bir nebze anlarım ama durup durup MS çıkartıyorsunuz. Microsoft mobilde işleri batırdı ve gitti. Şahsen bazı şirket hareketlerini beğenmesem de sektörde olmasını isterdim sırf, mobil işletim sistemi piyasası sadece 2 alternatifle kalmasın diye. Google da marketten fahiş fiyattan alıyorsa onu da eleştiririz ama bugünün konusu "apple" ve daha doğrusu "app store". Ek olarak geçen gündem de vardı; google android isteyen kendi mağazasını daha kolay eklesin diye kolaylık yapacakmış. Kendi ödeme sistemini git orada kullan ama bana bulaşma tarzı bir hamle bu. Bakın bu esnekliktir. Ortadaki sorunu bir engelden aşarak da olsa geçme imkanı olması "özgürlük" anlamında çok şey ifade eder.

   @erginbilgin Pope verdiği rakamların apple ın telefon rakamları gibi ele almışsınız ama google kaç telefon çıkartıyor ki? Kendi de üretmiyor. Bizim ülkemiz dahil çoğu ülkeden yok. Yine apple savunmak için diğer şirketlere geçiyorsunuz. Akıllı telefon piyasasının nasıl yükseldiğini bir hatırlayalım mı? Android telefonlar hep daha ucuzdu tepe seviyeleri dahil. İphone fiyatına yaklaşınca apple daha da artardı. Android telefon üreticileri de telefon kalitelerini arttırdı ve sektörde kendine sağlam yer edindi. İphone o fiyata satıyorsa biz de satabiliriz olarak onlar da tepe seviye telefonlara zam yaptılar. Ama android tarafında firmalar sadece "telefon" üreticisi. Apple kısmında ise konumuz "app store" komisyonu. Niye konuyu çekip değiştirip duruyorsunuz? Bu fanboyluk değilse nedir? Bakın o da böyle yapıyor ama bak bu da var deyip duruyorsunuz.

   Teoride apple sadece ücretsiz uygulama kullanılarak batacaksa vay haline. Ben apple ı bu kadar yumuşak karınlı bir şirket sanmazdım. Ayrıca aynı teoride tersi de var. Sunucu maliyetini arttırmak için sürekli farklı ücretsiz uygulamalar yayınlayarak da batırabilirim demek bu.

   Elektrikte ki kayıp kaçak bedelini okuyorum ve ona da söylüyorum bunu niye ben ödüyorum ki? Sağlayıcı firmanın takip, tespit ve kontrol yapması gerekir. Başkasının yasal olmayan yolla kullandığının bedeli, yasal yol ile kullanana ceza kesiliyor. Bu ne kadar doğru? Siz bunu da apple şimdi tartışmada haksız çıkmasın diye savunabilirsiniz 🙂 Ve bakın yine konuyu "app store" dan elektriğe falan çektik. İyi ifade etmek için kullanılan örnekte bile olayı nereye taşıyorsunuz. Elektrik firmaları da babamın firması değil. Onların yanlışını da eleştiririm. Ama bugünki konu "app store". Tekrar tekrar söylüyorum çünkü konunun odağını değiştirmekten sıkılmıyorsunuz. Korkarım birazdan konu trt vergisine falan gelecek.

   "Sorun Apple'ın konsol modeli olması değil %30 komisyonunun yüksek olması diyorsunuz ama tüm sektörde standart olan ve sadece son dönemde Epic tarafından Steam'e çomak sokmak için %12'ye düşürülen sektör standardını (Microsoft, Google, Sony, Nintendo, Steam, GOG, Humble Bundle, aklınıza başka ne gelirse %30, hatta ve hatta fiziksel mağazadan aldığınız kutulu yazılımdaki mağaza payı da %30) görmezden geliyorsunuz." demişsiniz. bakın yine aynı olay. Ben yukarıda sözünü ettiğiniz hangi firmayı savundum? Siz konuyu yine başka firmalara çekerek olayı haklı göstermeye çalışıyorsunuz. "sektör standardı" nedir? Bakın tekelcilik nedir? Kartel nedir isterseniz bir araştırın. Bu bir standart mı yoksa bilinmeyen anlaşmalar mı yapılmış? Onların fiyatları, oranları da fahiş ise onları da eleştiririm. Ne yani tüm firmalar son kullanıya yanlış yaparsa bu hepsi haklı mı demek? Yoksa bir yanlış bir yerden düzelmeye başlayacak mı demek? Bakın veridğiniz örnekte de "çomak sokmak" falan diyerek aşağılamaya çalışsanız da epic benim gibi son kullanıcı için faydalı bir şey yapıyor. Ben değil siz diyorsunuz bunu. Diğerlerinde %30 olan rakamı %12 ye çekmiş. Onları da zorlamış. İnş başarılı da olur. Steam de de daha az komisyonlu, daha uyguna alışveriş yapabilmek isterim. Epic bunu yapabiliyorsa demek ki bu %30 "sektör standardı" olmak zorunda değil. Firmalar, iş modelleri kurulurken başlangıçtaki maliyetleri daha yüksektir. Bunu gelir kalemini de arttırarak dengeler. Ama gelişen teknoloji ile gider maliyetler her geçen gün düşümektedir. Şimdi bu durum da gelirdeki kalemin düşürülmesi son kullanıcı açısından beklenendir. Yani steam kurulduğunda %30 belki normaldir ama bugünün piyasasında "yüksek". Çünkü o dönemki maliyetleri artık çok daha düşük. Epic %12 ile nasıl yapıyor bu işi? Demek ki olabiliyor derim tüketici olarak. Diğerlerinin de bu rakamı daha aşağı düşürmesini beklerim. Rekabet tam da bu noktada önemlidir ve tüketiciye ürünü/hizmeti daha da olması gereken rakama taşır.

   "App Store'da uygulamaların kullanıcı başına ortalama geliri 30 cent civarında. Bu gelirin büyük çoğunluğu (En az %60) reklamlardan geliyor dolayısıyla Apple'a kar bırakmıyor. Yani satış kanalıyla uygulamalardan kullanıcı başı en iyi ihtimalle 12 cent civarı para kazanılıyor. Bundan ise %30 pay alıyor Apple. Yani kullanıcı başına 3.6 cent para kalıyor Apple'a. 3.6 cent'e o kullanıcı bu uygulamayı (ortalama 100 mb civarı) haftada bir güncelliyor, servislerine eriştiriyor vb. Apple'ın burdan fahiş bir kar elde ettiğini düşünüyorsanız gerçekten sunucu ve yazılım yürütme maliyetlerinden haberiniz yoktur." yapmayın artık böyle hesaplar. Apple 'ı apple 'dan daha mı iyi biliyorsunuz. Geliri kalemini kullanıcı başına bölmeler falan. Bunu sürekli konuya dahil ettiğiniz diğer firmalar için de hesapladınız mı? Yani bir firmayı savunmak için bu kadar emek harcanmasını tebrik ederim. Artık apple 'ın sosyal medya için tuttuğu biri olduğunuz düşünüyorum yani. Ben acıdım bu rakamlarla apple 'a. Nasıl ayakta kalıyor gerçekten enteresan. Herhalde hayrına yapıyorlar bu işi. Bir ara iban bulup para mı göndersem diye düşündüm apple'a bu sosyal sorumluluk projesi için.

   Ek: App store daki gelirin büyük kısmı reklam deyip atmışsınız. Apple niye reklam işine girmiyor o zaman? Bunun bedelini de mi tüketici ödüyor? Orada öyle büyük lokma olacak ama bir firma oraya hiç bakmayacak. Bu hiç mantıklı bir hareket değil. Sunucu maliyeti ve haberin yok falan demişsiniz ama yine siz epic de rakamın %12 olduğunu söylüyorsunuz. Epic sunucu kullanmıyor mu? Napıyor bu epic? Telepati falan mı kullanıyor? Bakın apple savunurken böyle komik duruma düşüyorsunuz yapmayın artık şunu. O sunucu maliyetleri de düşmüyor mu? Sırf 10 sene önceki işlemcilerin işlem gücü ile bugün ki işlem güçlerini karşılaştırmak bile yeter zaman içerisinde maliyetin nasıl azaldığını anlamak için. Ya da sizin teoriye geri dönelim ve epic i inceleyelim. Bu adamlar bu %12 komisyon ile nasıl sunucu maliyetini karşılayabiliyor? hayır sizin yüzünüzden epic savunur gibi görünmeye başladım. Yarın diğer firmalar %5 yapar komisyonu, epic %12 de kalır, onu da eleştiririm. Eleştirelim zaten. Bu rakam olabiliyorken diğerleri niye böyle daha üst rakamlarda kalıyor diyelim, diyebilelim.

   "Sonuç olarak yazılım satmanın maliyeti kendiniz aracısız satmadığınız sürece tarih boyu her zaman mağazaya %30 bırakacak şekilde olmuştur." Bakın yine kartel ve tekel mevzusuna geliyoruz. Tarihte böyle olaylar var bakın. Biraz araştırsanız şu apple'ı savunmak için uğraştığınız kadar eminim çok olay bulursunuz. En temeli mesela "gümüş" konusuna biraz bakın. Daha geçmişte ticarette pek çok örnek var. Şuan gümüş konusunda yapılan olayı savunuyor gibisiz.

   Gerçekten kusura bakmayın. Normalde her konuyu konuşmaya, tartışmaya açık biriyim ama yeniliklere, farklı bakış açılarına bu kadar kapalı olunması hiçbir sohbeti bir yere vardırmıyor. Siz yine diğer firmalar falan demeye, kartel tarzı hareketlere sektör standardı falan demeye devam edin. Ben bu konuya daha fazla yorum yaparak enerji harcamak istemiyorum. Buraya kadar düşüncelerimi net bir şekilde anlatabildiğimi düşünüyorum. Sizlere iyi günler.

  • prometrik @prometrik

   @erginbilgin Bir kere üslubunuza dikkat edin. çocukça, mızıklamak falan kimin yaptığı daha belli. İçinde olduğunuz sektörü matematik olarak da incelemenizi tebrik ederim. Ortada karışık gelen bir durum da yok.

   O davadaki yargıçta karar vermiş değil. Ama siz çoktan hükmü vermişsiniz. Teknoseyirin son gündeminde geçiyor bu konu bir izleyin. Yargıç bu iş modelinin olduğunu söyleyip geçiyor. İş modeli olarak kapalı sistemler yıllardır var. E öyle zaten. Kimse buna yorum yapmadı ki. Ha epic buradan yürümeye çalışmış ve başarısız olmuştur. Ama tek savı bu değil ki dava bitmedi. Yoksa açılmazdı bile o dava çünkü bu sebeple dava açmak gerçekten komik.

   "Dış güçler diyen kafadan pek farkı yok." bakın burada da durumu siyasi görüşe çekmeye çalışıyorsunuz. Bu yaptığınız artık terbiyesizlik oluyor. Yine konu değiştirmekten başka bir şey de değil bu. "Sürekli Apple suçlu." Yani oradaki onca yazıdan bunu çıkarabildiyseniz siz kendi kafanızı bir gözden geçirin bence benimkini bırakıp. Defalarca hangi firma olduğu önemli değil, rakam yüksekse yüksek derim diyorum ama siz bundan sürekli apple suçlu mantığı çıkarıyorsunuz pes artık.

   Oturup ağlamak, yırtıcı av falan gerçekten seviyeyi nereye çektiğinizin farkında mısınız? Bundan sonrasında yorum yapacaksanız lütfen önce şu hakaretleriniz için bir özür dileyin ve seviyenizi düzeltin. Yok böyle devam edecekseniz, birbirimizi engelleyelim. Çünkü ben böyle konuşan biriyle konuşmak istemiyorum.

  • prometrik @prometrik

   @erginbilgin Yani yuh artık. Ben nerede demişim apple niye kullanıcı verisi satmıyor diye? Reklam işi niye yapmıyor sözünü böyle anlamak artık çok kasıtlı okuyorsunuz yazıları. Pes artık.

  • Papa Emeritus @pope

   @prometrik Siz “Apple bir kere iphone u donanımından çok daha pahalıya bana son kullanıcıya satıyor.” dediğiniz için kar oranlarını verdim. Odun gibi dümdüz parça maliyetini çıkartan saçma yerler yüzünden siz ürünlerin ederinden çok daha fazlasına satıldığını zannediyordunuz ve ben sayı vererek bu algıyı düzeltiyorum. Düz donanım maliyeti dışında çok fazla fiyat arttıran etken var. Ek olarak MS’te bu davadan etkilenecek Xbox yüzünden. MS’te konunun içerisinde.

  • prometrik @prometrik

   @pope Tamam ama sizin verdiğiniz oranlar koca şirketlerdeki neyin oranı olduğu belli değil. Ben onu söyledim. Şöyle mi: (bakın yine emin değilim) MS nin xbox daki kar oranı? Yine google oturmadı mesela çünkü onun konsolu yok. Gerçi bir stadia denedi ama eline yüzüne bulaştırdı 🙂

   Davadan MS de xbox nedeniyle etkilenecekse tamam. Ama yine şuan asıl konu app store. Ona da ayrı dava açılsın. Hatta Sony 'de böyle ise açılsın. Yalnız appstore da sadece oyun üzerine değildir bu durum.

   Oyun özelinde konuşursak herhalde hemen her tüketici son zamanlarda oyunlara gelen zamları eleştiriyordur zaten. Biz de ise kur nedeniyle etkisi çok daha fazla oluyor malesef.