Selamlar, depoda çalışacak aşağıdaki dolap için duman sensörü alacağım, uzun süredir kullanılmadığı için belki bir sorunu vardır ve yangına yol açabilir vs. düşünceleriyle. Tavsiye edeceğiniz, f/p bir duman sensörü var mı acaba?

Bir de ben bu dolabı dijital termostatla dışarıdan derece belirleyerek kullanacağım. Genelde 10 veya 19 derecede çalışacak. 10 dereceden çalıştığı düşünülse aylık ne kadar elektrik maliyeti olur acaba?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ilker @gilker

  watt bilgisi gereklibir yerinde yazar bu arada duman sensörü olarak kulanmadım ama xiaomi lere bakabilirsin

  • Namarie @namarie

   Teşekkürler hocam, yani ben çok da riskli olmadığını düşündüğüm için 50-60 TL'ye bir şey almayı düşünüyorum ve Xiaomi'ler TR'de 300-350 filan. Ali'den gelse 200-220 civarı galiba. Duruma göre bakacağım.

 • Orcun @orcun

  Bu dolaplar baya güvenlidir. Yani firma bunları dış ortamlara dayanıklı olsun diye vs ürettirip öyle alıyor. İşte marketlerde vs dikkat etmişsindir bunlar 7/24 çalışırlar. Arka alt kısmımda kapak olacak orayı açıp motor kısmı varsa fanı vs temizlersen çok daha iyi olur. Ek olarak o kısımlarda motorun gücü vs yazar kaç watt ise ona göre hesaplanabilir.

  • Namarie @namarie

   Teşekkür ederim hocam. Dış ortama dayanıklı demişken, 12 yıldır kullanılmıyordu ve dolapta fermantasyon kovaları bulunacağı için ayrıntılı temizleyeyim dedim, baya zorlandım, hortumlu suyu tutsam olur muydu diye düşünmedim değil kaç defa. 😀

   Motor güçlerine bakayım. Yalnız, dün dijital termometreye 19.5 derecede çalıştır ve hassasiyetin 0.5 derece olsun dediğimde, 20 derecede gelince dolap çalışıyor, çalışınca 19'a kadar indiriyor, ondan sonra tekrar 20'ye çıkması iç izolasyonu sebebiyle ve oda sıcaklığına yakın dereceler olduğu için baya zaman alıyor. 10 derecede çalış dediğimde 9.5-10.5 arası daha kısa zamanlarda çalış-dur yapıyor tabii.

   Şaka bir yana, su dayanıklılığı nasıldır acaba bu dolabın? Motor bölümü çok kirliydi, su tutup 1-2 gün beklesem ve öyle çalıştırsam hoş olurdu.

  • Orcun @orcun

   @namarie Sakın dostum su falan tutma. 😀 O kadar dayanıklı değil. O anlattığın zaten standart buzdolabı çalışma prensibi, motor devamlı çalışmaz çünkü aşırı ısınıyor e ısınması demek sıkıntı demek. Büyük bir ihtimalde termostatda bir sorunu da olabilir tabi bakımını yapmak lazım. Arkada alt kısımda kapak oluyor 4 yada 6 vida tutuyor olması lazım açıp bakman lazım. Radyatör ufak fan ondan sonra birde motor harici başka bir eleman varsa açıkta vs o işe hiç girme. Islak bez ile vs temizleyebilirsin ama sorun olmaz. Zaten motor kapalı devre birşey, en kötü radyatör veya fanı pisliktir o kadar onları temizleyebilirsin. Ama gene de öyle suyu tutma.