Ekşide yazılım başlıklarına yardım isteyen mesaj atabilir vs yazıyorum ki gençler çekinmesin sorsun diye. 10 mesajdan 9’u abi nereden nasıl başlayayım ne yapayım.

Cevabım çok net, sen daha bu soruyu bana soruyorsan hiç başlama yazılıma.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

  Son zamanlarda ben de böyle düşünmeye başladım. Hem etrafımdan hem de online ortamlarda sürekli "yazılıma nereden başlanır" sorusunu görüyorum. Ben zamanında hiç bu soruyu sorduğumu hatırlamıyorum birine, belki internet imkanlarım kısıtlı olduğu içindir bilmiyorum ama yine de hiç aklıma gelmemişti. Çünkü zaten bir şekilde ilgi duyduğum alanla ilgili bir şeyler yapmaya başlamıştım. Son zamanlarda bu soruyu soranların yeterli motivasyon veya ilgisinin olmadığını düşünmeye başladım. Büyük ihtimal "yazılımda iyi para varmış abi" deyip öğrenmeye çalışan kişilerdir. Yeterli motivasyonu veya ilgisi olan insan zaten bir yerden başlayıp, yolunu çizer. Bazıları da "yanlış yerden başlarım" korkusuyla hiç başlangıç yapamıyor.

  • Vefa @buff

   Dediğin gibi büyük paralar varmış düşüncesinden ya da iş tarzını beğendiklerinden öyle oluyor. Bu kötü bir şey mi? Bence o kadar değil. Daha çok buna kızan yazılımcı arkadaşlar bu işi hobi olarak yapıyor ya da bu şekilde başlamış. Ama bu meslek olarak da yapılabilir. Ama biraz ilgi isteyen bir meslek o yüzden sizin gibilerin sinirlenmesini anlıyorum çünkü hiç ilgisiz adam sadece meslek olarak bunu yapamaz ve kendini geliştiremez. Yazılımcı olmak sürekli yeniyi takip etmeyi gerektirir ve ilgisiz bi insanın bunu yapması zordur. Ama yeni başlayan birinin ilgisiz kalacağına baştan ön yargıyla bakmak direk dışlamak kötü. Bazen insan yolu bulamıyor ve tecrübeli insanların 30 saniyeliğine verecek öğütleri onlar için çok değerli olabiliyor ya da bi anlamda yolu bulmasında büyük fayda sağlıyor. Çünkü çok fazla içerik var ve insan kaybolabiliyor bu bolluğun içinde.

  • Agab @agab

   @buff Ya gelen mesajlar öyle değil ama. Direkt adam bana yol göster demiş. Arkadaş ilgi alanın ne, nereye yönelmek istiyorsun? Neyden hoşlanırsın? Matematiksel işlem yapmak ister misin?

   Hani kontak çevirmeyi bilmeden araba sürmek istiyor bu tipler. Ama adam akıllı araştırmasını yapmış kendi doğrultusunda bilgi sahibi olmak isteyenlere neden yardım etmeyelim

  • Agab @agab

   @buff baksana ne diyeyim mesela ben buna 😀

  • Vefa @buff

   @agab Yani bu konuda da çok haklısın bu da çok odunca bu ne böyle ya.
   İnsan bi kaç şey belirtir sanki Zuhal Topal'a kriter belirtiyo. Kişisel özelliklere göre mi yazılım önericen napıcan yeni mezun olmuş 24 yaşındaymış ingilizce ve almanca var o zaman yaz buna sarışın 23 lük php felan 😄

 • Osman Kahramanoğlu @marquis

  Gençler hazıra o kadar alışmış ki, önden bir araştırma yapmaktan bile aciz çoğu. Ben gençken; bırak google falan internet bile yoktu, her şeyi kendi imkanlarımızla araştırırdık, kaç tane dergiye aboneydim. Bilgiye zor yoldan ulaşınca daha da kalıcı oluyor üstelik. İnternet büyük rahatlık fakat tembelliğe de çok alıştırıyor insanları.

 • Tarık Başoğlu @trbasoglu1996

  En gecersiz alandan bile başlasa başlamamasından iyidir. Bu kişilerin niyeti var ama isteği yok. Alan bile belirtmeden bu soruyu soranlar çaba sarf edip uzun uzun açıklasan dahi başlamayacaklar. 3 ayda 3 yıllık deneyimi elde etme peşindeler gibi geliyor bana.

 • Tarık KAYA (36) @tarikkaya

  Benim selçuk diye arkadaşım vardı. Adam kod yazmaktan takıla takıla konuşuyordu. En son pandemiden önce amerikaya gittti. Ne yapıyor bilgim yok.
  Herkeze uygun bir meselek değil.

 • Synth @synth

  Konuya bu şekilde yaklaşanların büyük bir kısmı bence sihirli formüller duymayı bekliyor. Gerçekten isteyen, merak eden adamlar çünkü başlıyor zaten. Başlamayı ve öğrenmeyi "nereden başlanır" sorusuna cevap bulmak gibi önkoşullara bağlamıyor, ve büyük çoğunlukla bu kişiler daha başarılı oluyor.

  Çevremde pek çok yazılımcı hikayesi duydum, böyle şeylere takılmadan direkt başlayıp bir şeyler yapmış insanların hikayeleri. Adam öğretmen örneğin, bir sorunu var yazılımla çözebileceği ve oturup direkt öğrenmeye başlamış, bir şekilde sorununu çözmüş ve işine bakmış. Adam çünkü bu işi böyle %100 verimlilikle ilerlenmesi gereken, her şeyin pürüzsüz olması gerektiği bir yolculukmuş gibi görmüyor. Sorun var, çözülmesi gerek, yazılım da bunun aracı, bitti. Yani, tabii ki yol bilmek, başka insanların tecrübelerinden faydalanıp gereksiz şeylerle zaman kaybetmemek çok önemli fakat bunlar zaten biraz daha orta veya ileri seviyelerde önemli olabilecek şeyler. Bana soran arkadaşlara o yüzden şunu söylüyorum genelde:

  "Çok kullanılan, kaynağını bulabileceğin ve topluluğuna soru sorabileceğin herhangi bir dille başla, fark etmiyor. Nikah kıymıyorsun bu dille, sıkıldığın yerde başka bir şeye geçersin. Zaten dil ve araç değil, kavramları öğrenmen lazım" ama bu cevap çoğu insanın hoşuna gitmiyor çünkü şeyi duymak istiyolar, "abi C#'a aban 1000 saat çalış sonra işe başvur, 10000 lira maaşla başlarsın". Ben böyle kesinlik barındırmayan cevaplar verdiğimde çoğunlukla o kişiden tekrar bir soru gelmiyor 😀 Heveslerini de kırmıyorum bu arada. Her insanın yazılım üretebileceğini düşünüyorum, bunu da aktarıyorum, yaparsın edersin diyorum ama hazır formüllerin olmadığını, çok emek vermek ve sürekli öğrenmek gerektiğini söylüyorum sadece. E bu da gerçekçi bir şey zaten, yalan değil.

 • Tunahan Avsallı @awsalli

  Bilgisayar ile ilgili bütün alanlarda bu soru yıllardır soruluyor. 3d alanına nereden başlayayım? Hangi yazılımları öğrenmek lazı?m Gerçekçi tender ayarı nedir? vs. Bu tarz kişiler sektörde para var düşüncesiyle, sektöre girmeye çalışıp bir yerden sonra bırakıyorlar. Sektörün kalitesini bu tarz kişiler düşürüyor.

 • empty @empty

  Yazılıma nasıl başladığımı bile tam bilmiyorum. İlk adımı tr.gg ile atmıştım. Sonrası çorap söküğü gibi geldi. 🙂

 • kei @kei

  Yazılımcı değilim ama yeni nesil hazır bilgi istiyor. Bunu daha çok bilgisayarında sorun yaşayanların bana sorduklarında yaşıyorum. İlk söylediğim şey "bunu google'a yazdın mı?" oluyor çünkü herkes x kişisi hemen sorunumu çözsün istiyor ama değerli vaktimi böyle beni ilgilendirmeyen işlere harcayacak değilim.
  Veya diyor ki mesela "x programı elinde olan var mı?" halbuki google'a yazsa zibilyon tane indirme linki çıkıyor o indirenler de oralardan indirdi sanki hokus pokusla indirdi 😀

 • Kesb-i @kesb-i

  Ben de tam tersine yaşım ilerledi. Deneme yanılma hata yapa yapa öğrenmek için vaktim ve azmim yok. Mobilde, özellikle androidde basit uygulamalar yapmak istiyorum. Java öğrenmem gerek sanırım ama bi türlü nasıl nerden başlayım, hangi uygulama ile yapayım bilemedim. Hobi olarak ara ara yapmaya çalışacağım. Yaş itibariyle profesyonel olmam zaten imkansız. Zaten o kadar ileri düzey yazılımcı olmak da istemiyorum. Basit bir ajanda, not alma vs. tarzı bişey yapsam yeter. Bi ara dizüstü alabilirsem başlayacağım tekrar. Şuan 4gb bellekli windows tablet işte, masaüstü evde olmuyor.