Microsoft kulislerinden yeni haber: Windows artık WSL (Windows Subsystem for Linux) üzerinde masaüstü Linux uygulamalarını (Linux GUI Apps) çalıştırabilecek.

Kaynak: https://twitter.com/craigaloewen/status/1308452901266751488

#Microsoft #Linux #WSL #GUI

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Papa Emeritus @pope

  Kaç gündür siz paylaşırsınız diye bekliyorum ama hala Swift for Windows haberini alamadık sizden 😀 Yazılım Gündeminin yazarı varken benim paylaşasım gelmiyor 😀 Bazı Win32 API’larının wrapper’larıyla gelmesi oldukça şaşırtıcı oldu benim için. https://swift.org/blog/swift-on-windows/

  • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

   Estağfurullah hocam istediğiniz gibi paylaşımlarınızı yapın, ben eskisi kadar aktif takip edemiyorum maalesef yazılım gündemini. Karşıma çıkmış olsa paylaşırdım büyük ihtimal ama karşılaşmadım hiç. Yazılım Gündemi yazarken birkaç Swift kodu incelemiştim çok hoşuma gitmişti ama onun ötesinde bir denemişliğim yok maalesef.

 • toolbox @toolbox

  Microsoft Windows 10'dan bıkıp Linux'e kaçanları geri getirmeye çalışıyor ama yemezler 😛 Bu bir Linux başarısıdır aslında, yıllar önce kimsenin açıp bakmadığı linux sistemler ve programlar şimdi kıymete bindi. İşin özü şu ki açık kaynak linux programları nasıl sömürürüz diye düşünüyor Microsoft.

  • R.D. @rdr

   Daha çok yazılım geliştiricileri windows'da tutma çabası.

  • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

   Hem Linux tarafına kaçan normal kullanıcıları, hem de geliştiricileri geri getirmeye yönelik hareketler olarak görüyorum ben de bunları. Nitekim yeni Windows Terminal'i de bu bağlamda değerlendiriyorum.
   Sadece Microsoft özelinde bir durum değil, önceden kapalı kaynak vb. çalışan tüm firmalar artık bir şekilde açık kaynak camiaya giriş yapıyor. Çünkü hem popülerliği arttı, hem de bir nevi ücretsiz insan kaynağı sağlıyor şirketlere. Şirketler bir şekilde açık kaynağı kendi çıkarları konusunda kullanmaya çalışıyorlar. Bir nevi kapitalist sisteme entegre etmeye çalışıyor diyebiliriz. O noktada da açık kaynak yerine "özgür yazılım" kavramı devreye giriyor. Bakalım nereye gidecek bu işler.

 • qubit @qubit

  #haftalıkgündememalzeme etiketi yerine #haber desek kafi ama yönetim el atmadığı için mecburen eklemiş olalım.