Epic, Spotify ve Tinder'ın sahibi MatchGroup gibi birçok firma "Coalition for App Fairness" adı altında koalisyon oluşturdular. Bu koalisyonun amacı, Apple'ın uygulama marketindeki kurallarını değiştirmek için kamu oyu oluşturmak. İstekler çoğunlukla Apple'ın aldığı vergi ve komisyonların düşürülmesi üzerine odaklanmış.

Haber kaynağı'nda (TechCrunch), Google'ın Play Store'a da karşı bi' şeyler var deniyor ama ben koalisyonun web sitesinde ne "Google", ne de "Play Store" kelimelerine ait bir ifade bulamadım.

Haber Kaynağı: https://techcrunch.com/2020/09/24/app-makers-band-together-to-fight-for-app-store-changes-with-new-coalition-for-app-fairness/
Koalisyonun kendine ait web sitesi: https://appfairness.org/

#HaftalıkGündemeMalzeme #Apple #Epic #Spotify #Tinder #Koalisyon #Vergi #AppStore #PlayStore

App makers band together to fight for App Store changes with new ‘Coalition...

A number of top app makers have banded together to fight against Apple’s control of its App Store and, to a lesser extent, Google’s control of the Play Store — a topic of increased regulatory...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Özgür'üm, Özgür'sün, Özgür @ozgurg

  Tam liste:

  Netflix vb. gelirse işler iyice büyür. Büyüsün, bize eğlence çıkar.

 • Agab @agab

  Apple’ın Spotify’dan nasıl kazancı oluyor? Spotify içinde satın alma yapılmıyor iPhoneda. Nereden vergi kesiyor apple

 • johan @johan28

  Apple fazla hafife alıyorlar belli ki ama 1-2% ne koparsalar kar tabii.
  Boş bir çaba gibi kimse alınmasın ama aramızda da çokça var ülke durumuda malum tabii android de apk diye bir olay var adamlar asıl parayı apple da kazanıyor apple da haklı olarak (kendince) o zaman benim payım biraz daha büyük olsun diyor. Burada da konuşuluyor çok az kişi yt premium,spotify vs. kullanıyor gidip apk kuruyorlar hatta oyunlarda bile parayla eşya alma işini sadece online oyunda yapıyorlar yoksa apk yapıştır geç. Hatta parayla alan insanlara aptal gözüyle bakıyorlar. Bu tarz konularda epic zaten sabıkalı ufak tefek çakallıklar yapıyorlar. Olan küçük geliştiricilere oluyor büyüklere kaçış yolu kalmasın diye konulan cezalar küçük geliştiricilerin önüne set oluyor ona üzülyorum

 • joevitti @joevitti

  %30 komisyon konusunda yasal olarak çok fazla bir yaptırım yapabileceklerini zannetmiyorum. Zaten bir sene sonunda bu komisyon %15'e düşüyor. Başta adamın şartlarını kabul etmişsin, bu sayede milyonlarca kullanıcıyı uygulamana çekmişsin, sonra mızıkçılık yapıyorsun. Tüm dijital pazar sektörü böyledir, sen nasıl N11, Gittigidiyor, Yemeksepeti'ne IBAN yazıp, burdan almayın, iban'a para gönderin ucuz olsun yazamıyorsan aynı durum.

  Ancak, eşit rekabet konusunda haklı bulduğum yönler var. Mesela, kısa bir süreye kadar Apple Watch'da sadece Apple Music parçalarını offline olarak dinleyebiliyordun. Diğer uygulamalara izin vermiyordu. Ayrıca Siri de sadece Apple Music ile çalışıyordu. Spotify bu konuda itirazlarında başarılı oldu. iOS 14 ile kısıtlı da olsa varsayılan uygulamalar geldi vs. Böyle konulara yapılacak itirazlar kullanıcılar açısından iyi olacaktır.

 • supernova @supernova

  Balina ağzını açmış, balıklar da akıntıya karşı yüzüyorlar, balıkçıdan yardım istiyorlar.

 • Lehimli At @at

  %30 komisyon, %250 vergileri duyduktan sonra az bile geliyor bana.

 • prometrik @prometrik

  Apple bayağı tekelci hareketler içinde. Yani istediği komisyon da oldukça fahiş. %30 komisyon nedir? Bakın bu parayı kesmek için apple ın tek yaptığı kendi ödeme sistemini kullandırması. Geliştirici diyor ben uygulama içi satış yapıyorum. Kendi ödeme sistemimi yazıp kullanayım...Yok diyor apple. Benim sistemi kullanıp o parayı bana vereceksin.

  Şimdi bu apple ın aldığı para, app store da uygulama satışında olsa yine anlaşılabilir. Ama adam oyun yazmış. İçinde atıyorum renkli şapka satıyor, hoopp apple a %30 komisyon. İyi de ne alaka? Yani burada apple bu kadar komisyon alacak kadar ne iş yapıyor? Ayrıca olay artık apple dan çıkmış. Adamın yazdığı uygulama içinde gerçekleşiyor olay. Neden bunun için komisyon ödüyor? Bakın bu rakam %10-15 olsa bugün bu konuşmalar olmazdı. Firmalar ses etmeden öderdi. Ama şimdi bu fahiş rakam nedeniyle kendi yazdıkları uygulamada, kendi hazırladıkları ürünlerde tabi ki bu komisyona itiraz ederler. Şimdi komisyon %0-5 olsun bile diyebilirler. İşi bu noktaya getiren apple.

  Tamam yazılım platformu apple ın. Benden geliştirici bedeli istiyor ve ben de ödüyor muyum? Evet. E sonrasında uygulama içi satışlarıma niye bu kadar karışıyor? Platform apple ınsa uygulama da benim. Bu resmen haraçtır artık. Bugün %30 olan komisyonu yarın %50 hatta %70-80 yapmayacağının garantisi var mı apple ın? Hiçbir şey yapmadan %30 komisyon kusura bakmayın ama çok fazla. Ha hiçbir şey değil, ödeme sistemi çalışıyor ama onun için de çok fazla. Bugün bankalara bakın. Hangi banka pos cihazından %30 komisyon alıyormuş? O banka ile kimse çalışmaz. Ama tekel olur ve kendini zorunlu kılarsa herkes mecbur kalır. Bu da tüketicinin alacağı ürüne %30 zam demek olur. E o zaman da satış düşer sırf apple ı beslemek için. %30 neredeyse 3'te 1. Apple kullanıcıları da bilinçlenmeli bu konuda, ki bu yeni oluşumun amacı bu gibi duruyor.

  Geliştiricilerin toplanıp organize olması apple ın işini zorlaştırır. Ne kadar büyük isim katılırsa bu iş o kadar ağır basar. Muhtemelen bu iş daha büyümeden anlaşma yapacaktır apple ki lehine olur. Spotify zaten müzik kısmında en yaygın uygulama. Deezer da alternatifi ikinci yaygın. Bunlar bu şartlarda çekiliyoruz biz bu platformdan deseler; kullanıcılar apple a kızar. İtibar kaybına neden olur. Bakalım gelecekte neler olacak.

 • murat burç @muratburc

  Apple kapalı, tamamen kendi ait işletim sistemini ve tamamen kendi tasarlayıp ürettirdiği iphonelar ile müşteri buluyor bunları satıyor App store'da bir alıcı kitlesi oluşturuyor şu gördüğünüz şirketlerde o pazarın kenesi olmak istiyor olan bu.
  Apple amasız, şartsız tamamıyla haklıdır. Apple ve app store olmasa bugün kaliteli bir mağaza deneyimi elde edemezdik. App storeda bozulursa android tarafı iyice sıçar rekabet de lazım.

  • CanSimit @cansimit

   O işler o kadar kolay değil. Devlet niye var? Öyle 'sistem kurdum, tekel, milleti düzüyorum, kimse karışmasın' dendiğinde devlet araya girer, bugün her medeni ülkede rekabet kurumu vardır, gereğini yaparlar. Yani Apple, Google'la Android konusunda rekabet edince, iyi ama kendi sisteminde başka store açılmasına izin veriyor mu? Oraya gelince mi rekabet kötü oluyor?