Metro oyunları öyle ya da böyle efsane olmasalar da ortalamanın üstü güzel oyunlar oldular. Tüm seriyi bitirdim ve yeni oyunu çıksa da alırım. Ancak kullandıkları oyun motorundan mıdır nedir her defasında teknik olarak rezil oyunlar çıkartıyorlar. Mesela en son çıkan Metro Exodus fena oyun değildi ama teknik açıdan ciddi sorunları vardı. Özellikle grafik hataları ve glitch'ler bir yana "Continue" seçeneğine tıklayıp oyuna ilk kez gireceğiniz zamanlarda öyle bir yükleme süresi çıkıyordu ki Ps4'te, ben daha ömrümde öyle bir yükleme süresi görmedim. Kronometre ile ölçüm yaptım ve 5 dakika 13 saniye sürdü. Kusura bakmasınlar ama bu Ps4'ün suçu değil. Oyunu yine de beğendiğim içim Sam's Story Dlc paketini de satın aldım, durum onda da aynı. Şu boktan grafik motoru değişse belki de herşey daha güzel olacak.

Şimdi diyeceksiniz ki ulan bundan bize ne! Haklısınız ama ne bileyim, içimi dökmek istedim. 🙁 Metro serisi güzel oyundur ama teknik açıdan çok sorunludur. Bu da böyle saçma bir anımdır. #MetroExodus

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • yalinindisindakiadam @yalinindisindakiadam

  Ulan bundan bize ne :d
  Şaka şaka kıyamam. Güzel yazı yazmışsın yav.

 • Nasreddin Hoca @nasreddin-hoca

  Yeni nesil konsollar nedeni ile oyunlardan beklentim yüklenme süreleri çok kısa olması.

 • Orcun @orcun

  Ben bu oyuna dayanamadım. Çıktığı zamanda yazdım gene de yazayım. Genede SPOILER UYARISI diyelim.

  - Karakter ölü resmen, birileri konuşuyor anlatıyor ama hareketler SIFIR canlılık SIFIR robotik hareketler vs. bacaksız dayı var birtane karıya birşey anlatıyor vs .vs. vs.

  - Gameplay yada oynanış bok gibi, herif heryere takılıyor. Yerde 0.1 mm çıkıntı varsa takılıyor.

  -Yerde ölmüş insan yada neyse ne bakıyorsunuz aa ölmüş az ileri gittiniz birebir AYNISI gene ölmüş. Ulen bari başka model koy ? böyle 4 5 tane aynı adamı gördüm ya ölmüş ne lan bunlar klon mu ? dediğim oldu. 😀

  Ya arkadaş trenle biryere geldik yol tıkanmış vs indik yürüdük geziyoruz en başı olması lazım. Birtane eve girdik iniyoruz çıkıyoruz merdivenlere takılıyor. O da yetmiyor aradan ben dışardan geçeyim dedim mal gibi ne evi gezecem ? çıktım dışarı karakterle bak dere gibi birşey var 1 metre ya var ya yok aralık yani dere su vs dedim atlar karşıya geçerim. Babayı geçiyorsun, bak böyle bir olay yok. Ulan 1 metreye zıplayamıyor musun ya ? niye ben koca evi 2 katı geçeyim mal mıyım dışardan geçmek varken ? ya zıplıyor adam geçecek geçmiyor çünkü o oyun bana yan yollar sunmuyor ulan bu nasıl açık dünya o zaman ?

  Atlıyon herif suya mı giriyor ? suyun içinde taklalar mı atıyor ? ne bok yediği meçhul. Bir tane script var hep aynı şeyler. Merdivene yere her yere takılan gavat karakteri saymıyorum örümcek ağlarına dahi takılıyor olum çakmakla yanıyor lan bunlar neyine takılıyorsun ? aşın abi artık şu oyundaki boktan gerilim olayını beni bunlar germiyor. İlk oyundan beri aynı boku sunuyorlar. Resident evil 7'i ben ps vr ile oynayıp bitirmiş adamım ya oradan fırlıyor garip yaratıklar birşeyler olum bunlar ilk metro da da vardı nesine korkayım ? scare jump der ecnebiler en ucuz korkutma taktiğidir.

  Sen beni atmosferin ile korkutacaksın, hikaye anlatımın ile korkutacaksın, karakterin ile oyuna bağlayacaksın, yan karakterler odun duygusuz robotik olmayacak. Daha birton saçmalık var onları saymıyorum yani, ben direkt oyunu aldım kardeşlikle bak 1 hafta bile dayanamadım, hemen abi zararına yallah diye sattım. Pc var şimdi diyorum indireyim bak indireceğim korsan oyun vallahi billahi inecek o böyle yar kaplıyor ya ona dahi acıyorum. Neyse çok doluyum bu oyun hakkında kusurabakmayın. 😀

  • Mr. Paramedik @mr-paramedik

   Yok söylediklerinde çok haklısın. Bak bu bahsettiğin çoğu şeyler de teknik sorun. Bunları artık aşmaları gerek senin de söylediğin gibi.

   Bu arada Artyom karakterini hiç sevemiyorum çünkü bir kişiliği yok. Ama Sam's Story dlc'sini aldım ve ne göreyim, ana karakter konuşuyor! Üstelik gizlice yaklaştığımız düşmanı bayıltmadan önce "İyi uykular", kapıları kırmadan önce "Evde kimse var mı?" falan diye espriler yapıyor. Ne oldu sonuç olarak biliyor musun? 3 oyundur yönettiğimiz karakterden çoook daha fazla sevdim Sam karakterini. Anlayın kardeşim artık, konuşmayan karakterlerden tiksiniyoruz!

  • Orcun @orcun

   @mr-paramedik Hani oyun beni kendinden soğuttu. Yoksa okey oynarım devam ederdim yani eğlencesine vs ama olmadı. Mesela doom eternal oyun saçma ilerliyor herif maryo olmuş resmen ama teknik sıkıntı neredeyse yok. Ben o kadar zorladım hani bak hileli dahi oynadım uçma hilesi vs vs oyun gene sapıtmadı. Ama doom'un olayı sıka sıka ilerlemek üstüne kurulu olunca god mode açık takıldım. 😀 Metro da o treni almak bir dert karakter sessiz dilsiz vs. treni aldık gidiyoruz bacaksız dayı kızı mıdır nedir tartışıyorlar ama öyle yapay ki anlatamam. Hareketler kötü yani onu ben alınca aaa dedim bune ya 10 sene önceki oyunlar bile daha iyiydi ne bu ya ? görev var işte bir dayıya gidecez çatıdan bağırıyor over here diyor abi adam yok ortalıkta 10 kere turladım yok meğer yandaki şeyden içeri girecem oradan bana saldıracaklar bu da bana yardım edecek script yüzünden görev ilerlemiyor yok. 😀 Çukura giriyoruz aşağıda kız var kurtaracaz vs. vs. ya arkadaş anlat bana ya ben sıfırdan bulmayla niye uğraşayım gizem verilmiş palavradan ama karı nefessizlikten güya ölüyor da ben 30 dk uğraştım karıyı bulmaya vs. vs. meğer vanayı çevirecekmişiz hava alacakmış. 😀 İçeriyi tertemiz ettim de oyun bana anlatmıyor. Ben bütün seriyi oynadım bu arada bitirdim de ama bu exodus'a yapamadım alışamadım.

 • Baby Blue @digitalanimal

  müdür bırak metroyu tramvayı 🙂 sağlık durumun nasıl ?

 • Nostromo @nostromo

  Görselliği öyle aman aman olmamasına rağmen çok ağır çalışan bir oyun ( tüm seri) Nasıl ki Bethesda denildiğinde aklımıza bug geliyor ise, 4A GAMES dedildiğinde de optimizasyon geliyor.

 • Batuhan @achfighter

  Oyunun hikayesi akıcı sayılmaz ama atmosferi etkileyiciydi. 3 oyunu da severek bitirdim. Exodus'u iki kere bitirdim. Dışarıda bana biraz Half Life'ı anımsattı.

 • OLDBoy @oldboy

  Geçmiş olsun hocam. Ben bitiremedim bu arada bu oyunu, çok ağır geldi bana. Ki bundan önceki 2 oyunu 2 şer defa bitirdim sayılır.

 • Emiel Regis Rohellec Terzieff- @regis

  Benim pc de 18 saniye sürdü açması. Ryzen 3700x wd green ssd üzerine kurulu 16 gb ram. Samsung 970 evo ya taşırsam dahada kısa sürer.