İki Firefox ürünü emekliye ayrılıyor: Firefox Send ve Firefox Notes.

Firefox Send, send.firefox.com üzerinde hizmet veren bir şifreli (encrypted) dosya paylaşmaya olanak sağlayan bir hizmetti fakat Mozilla'nın açıklamasına göre insanlar bunu kötü amaçlı yazılım (malware) göndermek için kullanmaya başlamışlar. Bunun yanında maddi durumlardan da kısaca bahsedilmiş ama bence asıl sorun pandemi döneminin getirdiği maddi zorluk.

Firefox Notes'i hiç kullanmadım ama sanırım tarayıcı içerisinde bütünleşik olarak gelen bir not tutma uygulamasıymış. Bu uygulamanın neden kapatılıyor dair net bir açıklama göremedim ben. Kasım ayı itibariyle Android uygulaması artık kullanılamaz duruma gelecekmiş. Masaüstü Firefox üzerindeki Firefox Notes eklentisi ise kurulu olan kullanıcılarda bir süre daha verilerini alabilmeleri için duracakmış fakat artık geliştirilmesi durdurulmuş. Silindikten sonra tekrar indirilemeyecekmiş. 1 Kasım 2020 tarihine kadar şurada anlatılan yöntemle Firefox Notes üzerindeki verilerinizi bilgisayarınıza indirebileceksiniz: https://support.mozilla.org/tr/kb/notes-status.

Kaynak: https://blog.mozilla.org/blog/2020/09/17/update-on-firefox-send-and-firefox-notes/

#HaftalıkGündemeMalzeme #Firefox #Mozilla #Send #Notes

Update on Firefox Send and Firefox Notes – The Mozilla Blog

We are announcing the end of life for two legacy services that grew out of the Firefox Test Pilot program: Firefox Send and Firefox Notes. Both services are being decommissioned and will no longer be...
BeğenFavori PaylaşYorum yap