Bugün ilk defa otomatik araç kullandım.
Vitesi D ye alıp sola doğru itince manuele geçiyormuş araç bilmiyordum ve yanlışlıkla sol tarafa itilmiş D ye alırken.
Yani vites 1 de iken 60 a falan çıktım devir 5 binleri gördü birkaç dakika boyunca.
Ne olduğunu anlayamadım (ehliyeti yeni aldım) 5-10 dakika böyle gitmişimdir.
Motora çok zarar vermiş midir bu iş?

Ek:araç 2015 benzinli corolla

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Theo @theo

  Depoyu boşaltmışsındır 😀 Cüzdana zarar verir.

 • Hmoody @moody

  Araç benzinli 2015 corolla hocam. Bu temizleme işi benzinde de oluyor mu

 • qubit @qubit

  Üzgünüm ama iyi bir eğitim almadan kullanırsanız böyle şeyler olur. Otomatik viteslerin bazı kullanım farklılıkları var, kitapçığını bulup okuyun, o bile işe yarar. #otoseyir

  CVT şanzımanlılardandır herhalde, servisine telefon açıp sorun. Bu kasayı kullanalı yıllar oldu fakat beklenen davranış aracın otomatik üst devir oranına almasıdır. CVT'nin sesi normal şanzımanlar gibi değil o nedenle sesinden anlamanız da zor, muhtemelen araç zaten otomatik üst vitese (vites yok da orana) geçmiştir. Ama 5 bin devir bandında dakikalarca kaldı diyorsunuz. Orasını bilemedim. En yakın Toyota servisini arayın, çıkan arkadaşa soru olarak sorun. Olmadı Toyota'nın yerli kullanıcı forumları var, oralara da sorabilirsiniz.

 • Gökhan Bilgin @mutlakdeli

  Bir şey olmaz normalden bir kaç kat fazla benzin yemiştir sadece.

 • Onay Kalkan @onay-kalkan

  Motor soğukken yapmadıysanız hiçbir sakıncası olmaz. Zaten çoğu araç manuel vitese alınsa dahi belli bir devirden sonra bir üst vitese kendiliğinden geçiyor, geçmese bile kesici zararlı devirlere çıkmanızı önleyecektir.

 • KendiniGerçekleştirenKehanet @kgk

  Yani 6 dk boyunca beş bin devirde gidip birşeylerin yanlış olduğunu nasıl anlamadın?

 • Deniz Fidan @deniz-fidan

  Bir şey olmaz fakat hocam kötü amaçla demiyorım sakın yanlış anlamayın beni bunu araç sürerken anlamadıysanız biraz daha pratik yapmakta fayda olabilir ama zaman zaman herkesin başına gelir bende bir kere el freni yarım kalkıkken gitmişim kullandığım araç güçlüydü anlamamışım yani 😂 bir kerede 5 de gidiyorum sanıp aynı sizin gibi uzun süre 4 de gitmiştim.

  Neden pratik yapma dedim hani devir saatine gözünüz falan arada bir baknası lazım ya da sesinden anlamanız lazım. Eğer acemiyseniz insan o tür şeylere odaklanmıyor aracı sürmeye odaklanıyor acemiliği atana kadar ana işte bu durumda allah korosun ters bir durumda sıkıntı olabilir duramayabilirsiniz. Bence biraz daha pişene kadar. Refleksler yerine oturana ve siz artık etrafınıza odaklanabilene kadar pratik yapmakta fayda var. Yanlış anlamauon kötü amaçla demiyorum bunu yani bende böyleydim herkes böyleydi insan bu şekilde öğreniyor. Şu an öğrenmiş ama hareketleri bilinçli yapıyor durumdasınız. Bilinçsiz yani refleksif olarak araba kullanmaya başladığınız anda iş bitmiş oluyor zaten.

  Aslında neden üst vitese atmamış anlamadım bence hiçbir zararı olmaz ama araca. Bir de benzinliymiş hiçbir şey olmamıştır rahat olun 😂