Sağ olsun TeknoSeyir'in mobil adamı olan @umtk Umut Koçak'ın da fikrini aldıktan sonra iki seneyi aşkın süredir kullandığım S9 Plus'ı dün emekli ederek P30 Pro'ya geçtim. Sebep kameraların bozulmasıydı (sanırım bir şekilde içine su veya toz kaçtı, contact spray kullanmıştım hata bende). Özellikle ana kamerada kalıcı olarak bir leke ortaya çıktı her fotoğrafta. Son yazmış olduğum Lamy AL-star incelemesinin bir fotoğrafında ne kadar saklamaya çalışmış olsam da görünüyor. Ön kamera ise zaman zaman odak kaybedip hey şeyi buğulu gösteriyordu. Tabii pil performansı da eskisi gibi değildi. Yine de Samsung'a hakkını vereyim, her gelen güncelleme ile telefonu daha da akıcı hale getirdiler. Android 11 gelmez ama güvenlik güncellemelerini aldığı sürece çok sıkıntı yok benim için.

P30 Pro ise bence üretim kalitesi olarak daha iyi. İki telefonu da ele alınca daha yekpare bir obje olduğunu direkt gösteriyor. Metal çerçevenin camla birleşimi çok pürüzsüz. Tabii alır almaz bir kılıf da sipariş edildi ama bence bu detaylar önemli. Huawei'ye gelen yasaktan önce çıkan bir model olduğu için hâlâ Google servisleri var ve güncelleme almaya devam ediyor. Yalnız bir şeye aşırı takıldım: Telefona gelen bütün güncellemeler tek tek yükleniyor. Yani direkt olarak en güncel sürümü indirip kurmuyor. Ne kendi içinde, ne de Windows'tan HiSuite yazılımı ile böyle bir seçenek yok. Sıfır telefona da doğal olarak gidip etraftan Rom falan çekmek istemediğim için bir günüm güncelleme ile geçti neredeyse. Android 10 ile birlikte arayüz anlamında bayağı akıcı ve hızlı bir deneyim var ama bu tek tek güncelleme olayını bir seferliğe indirmeleri lâzım.

Bu telefonu tercih etmemin açıkçası iki sebebi vardı. Fiyatı ve kamerası. Kamerasını henüz deneyemedim ama gelecek kalem incelemelerinde çok net bir kalite artışı olmasını umuyorum. Fiyat ise 280 Euro idi. Operatördeki en ucuz genç tarifesi ile (25GB internet, 2000 dk/sms) böyle komik bir fiyata geldi. Taahhütlü olmasına rağmen Sim-Lock yok, herhangi bir aktivasyon ücreti de ödemedim, eski operatörden numaramı da taşıyabildim. Yalnızca yılda bir sefer ödenecek 27 Euro sabit tarife bedeli var. Renk olarak ellerinde sadece 128/6GB siyah vardı. Diğer renklerine daha çok heveslenmiştim ama bunun da arka panel rengi tamamen siyah değil. Daha çok gri tonlarında ve ayna tarzı yansıması var. Hoşuma da gitti açıkçası. Huawei yazılım olarak kendini bayağı geliştirmiş. Eskisine göre çok daha sade ve hassas bir arayüz var. Yüz tanıması anlık denecek kadar hızlı. Parmak izini ise birkaç denemeden sonra pürüzsüz bir şekilde tanımaya başlıyor. Üzerinde ekran koruyucusu ile geldi ve parmak izi sensöründe herhangi bir sorun yok. Geri kalan teknik detaylardan da sanırım bahsetmeye gerek yok, bir günlük kullanımımda kişisel kullanımda gözüme çarpan ilk detaylar bunlardı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • M.Can @dogan_mcan

  Sağ olun hocam 🙂 Garantiye verecektim 100 Euro üstünde fiyat biçince kalsın dedim. Şu an kullanmıyorum ama birine verecek olursam orijinal servisine vermeyi düşünüyorum. Kamera modülünü değiştiriyorlarmış. Belki pilini de o bahaneyle değiştiririm.

 • M.Can @dogan_mcan

  @orcun Evet cihaz kamera dışında hiç fena durumda değil. Pil de çok dert değil ama duruma göre bakacağım çıkma veya orijinal 😀

 • sayit seyhan @seyhansayit

  Güzel tercih. Hayırlı olsun güle güle kullanın 🙂

 • qubit @qubit

  Bu üstteki parlak Samsung kutusu nedir? Kulaklık?

 • Mr.Bell @mr-bell

  Hayırlı olsun,çok komik paralar gerçekten,huaweinin pro serileri diğer cihazlarından farklı oluyor,daha özeniyorlar galiba,

  • M.Can @dogan_mcan

   Teşekkürler. Ablama da geçen sene Mate 20 Pro aldık, çok beğendi. Orta ve alt seviye hakkında pek bir bilgim yok ama üst seviyede adamların şakası yok gerçekten de. Bir tek kutudan 3.5mm jack dönüştürücü çıkmadı ona gıcık oldum.

  • Mr.Bell @mr-bell

   @dogan_mcan Normalde o kadar basit şeyleri koyarlardı,hiç mi koyulmamaış yoksa sizin telefon operatör özel vs gibi bir şey olduğu için mi yokmuş?

  • M.Can @dogan_mcan

   @mr-bell Tabii operatöre farklı kutu içeriği sağlanmış olabilir ama hiçbir fikrim yok. Kutudan kılıf da çıkmadı. Kullanım kılavuzu, sim kart tepsisini çıkarmak için iğne, 40W adaptör ve 5A şarj kablosu çıktı. En azından Type-C kulaklıktan da koymuşlar. Orijinal dönüştürücünün fiyatı da 8-9 Euro gibi bir fiyatta idi bir ara çıkıp alırım artık. Kutu içeriği olarak S9+'ın gerisinde. Onun kutusunu açarken bayağı bir keyiflendiğimi hatırlıyorum 😀

  • Mr.Bell @mr-bell

   @dogan_mcan Çok pahalı değilmiş ama olsa olurmuş,belki bir yerden sonra koymayı bırakmış olabilirler,

  • M.Can @dogan_mcan

   @mr-bell Apple da artık sim kart iğnesini bile koymadığı için muhtemelen onlardan cesaret aldılar. 3.5 olarak şu an sadece Samsung'un AKG kulaklığı var bende. Type C kulaklıklar da çoğaldı ve çoğu kişi (ben de dahil) artık kablosuz kulaklık kullanıyor. Tabii ben telefonun ederinin yarısından az fiyata aldığım için çok kızmıyorum ama bu telefonu ilk çıktığında 800 Euro'ya alan birisi veya Türkiye'den alacak birisi çok daha farklı düşünebilir 😀

 • murat burç @muratburc

  280 Euro. Ne desem bilemedim. Maşaallah. Allah kazasız belasız kullanmayı nasip etsin.

  • M.Can @dogan_mcan

   Sağ olun çok teşekkürler. Yanlış anlaşılmasın diye fiyat da belirtmek ihtiyacında hissettim kendimi. Son zamanlarda sitede çoğalan bir güruh var, durduk yere bir takım görüşleri savunma ihtiyacında bulunuyorlar. Karşı bir fikir belirtildi mi de direkt hakaret ediyorlar. Nedense bu arkadaşların bazıları bırakın siteden yasaklanmayı, uyarı bile almıyorlar. Ben de bu nedenle artık en ufak bir siyasi durumda dahi aksiyon almamaya karar verdim. TS ekibi kafaya takmıyorsa ben neden takayım.

   Sonuç olarak rakamlar konuşuyor. Ben Avrupa'da bir üniversite öğrencisi olarak bursumla rahat bir şekilde gidip böyle bir teknolojik cihaz alabiliyorsam Türkiye'de neden alınmasın? Ben de Türkiye'de doğdum büyüdüm, annem babam orada. Değer verdiğim insanlar ve arkadaşlarım var. Her şeyden önce bu ülkeyi kurtaran insanların emeklerine yazık değil mi? Herkes hak ettiğini yaşar doğru ama birçok insan da hak etmediğini yaşıyor güzel ülkemde. Umuyorum ki bir gün aynı cihazı çıkıp alırken Türkiye vatandaşı daha ucuza alır. Bu kafa yapısıyla çok zor. Benim burada bu döviz oranına rağmen 2500 TL'ye alabildiğim ürünü Türkiye'deki bir insan en ucuz 8700 TL'ye alabiliyorsa ve buna rağmen hâlâ güzel ülkemin ekonomik durumunu savunuyorsa ona her şey müstehak. Sonuçta sayılar ve rakamlar konuşuyor, benim hiçbir görüşü savunmam gerekmiyor.

  • murat burç @muratburc

   @dogan_mcan hocam ne okuyorsunuz? Şuan lisansta mısınız? Hangi ülke hangi üniversite? Nasıl götünüz aydınlatır mısınız lütfen?

  • M.Can @dogan_mcan

   @muratburc Ablam bir süredir Avusturya'da yaşadığı için buraya gelmem kolay oldu. Lisansımı burada yapıyorum. Bölüm ise Elektrik-Elektronik Mühendisliği (Technische Universität Graz). Finansal anlamda sıkıntı olmadığı sürece gelmek zor değil. Zor olan kısım entegrasyon. Almanca hazırlık okuyup (C1 seviyesi) sınavlarını geçmek, daha sonra da üniversitenin eğitim sistemine adapte olmak önemli. Türkiye'de bulunan herhangi bir üniversite ile uzaktan yakından alâkası olmayan bir sistem var. Yüksek lisans için de aynı kurallar geçerli. Doktora ise Almanca zorunluğu gerektirmiyor her zaman. Açıkçası ben geldim siz de gelin diyemiyorum herkese çünkü sonuçta konaklamasından aylık harçlığına kadar çok fazla masraf çıkabilir bir başka öğrenci için. En basitinden Türkiye'nin de dahil olduğu Üçüncü Ülke Vatandaşları için okulun bir dönemlik ücreti yaklaşık 750 Euro (okuldan okula değişebilir). Benim şansımdan ötürü finansal vb. anlamda sorunlarım olmadı. Alman veya Avusturya üniversitelerinin web sayfalarında başvuru (application) kısımları olur. Oralarda gerekli dökümanlar gayet detaylı bir şekilde açıklanır. Ola ki herhangi bir sorunuz olursa mail göndermeniz yeterli, hızlı ve bilgilendirici bir geri dönüş yapacaklardır. Kısacası buraya gelmek için gecemi gündüzüme katmadım; ama burada kalmak için gecenizi gündüzünüze katmanız gerekiyor.

  • murat burç @muratburc

   @dogan_mcan Ben de elektrik elektronik mühendisliği okuyorum. Cepte dursun diye sordum. Hala ülkeden ayrılmaya karar verecek kadar kendi adıma çıldırmadım(ayrılanlara çıldırmış demiyorum ben ayrılırsam çıldırmışımdır)

  • M.Can @dogan_mcan

   @muratburc Size de eğitiminizde ve kariyerinizde başarılar dilerim. Sizin için mantıklı olan yöntem Erasmus ile gelmek zira halihazırda üniversitedesiniz. Benn Türkiye'de 1 sene okudum üniversitede. Buraya lisans için gelirken çok keskin bir karsr vermem gerekiyordu, yani Türkiye'deki üniversiteden kaydımı temelli silmem lazımdı öyle de yaptım. Lisansı bitirdikten sonra yüksek lisans için benim yaptığım gibi yapabilirsiniz ama halihazırda lisans okuyorsanız Erasmus dışında bir yöntem önermem.

  • M.Can @dogan_mcan

   Çok sağ olun. Bir de kılıf gelse rahat rahat kullanabileceğim. Telefonu alırken idareten ellerinde kalan son kılıfı aldım, o da mıknatıslı cüzdan şeklinde olanmış. Kendimi emekli öğretmen gibi hisediyorum 3 gündür 😀

  • Oğuz @vitalyscherbo

   @dogan_mcan 😂😂😂 Ben de S10'u ilk aldığımda kılıf gelene kadar birisi arayıp mesaj atacak diye korkuyordum cebimden çıkarırken düşürürüm diye 😄

  • M.Can @dogan_mcan

   @vitalyscherbo O daha fenaymış 😀 Gerçi bunun bir aylık bedava sigortası var kırılsa bile ücretsiz yenileniyor ama yine de uğraşmamak için böyle geçici bir çözüm bulduk. Yazıda o kadar üretim kalitesi falan diyorum ama orası hikaye tabi alır almaz kadifeye sardık 😀

 • tufan4435 @tufan4435

  @dogan_mcan adel blacklıne uçlu kalemi rica etsem inceleyebilir misiniz?

  • M.Can @dogan_mcan

   Şu an bu kalemi incelemem mümkün değil zira Türkiye'de değilim. Açıkçası incelemeyi de pek düşünmem. Adel'in çoğu kalemi Faber-Castell ürünlerinin ucuz birer kopyası. Blackline da Pentel Orenz Nero'nun veya Graph 1000'in bir kopyası gibi görünüyor. Orijinali varken şahsen tercih edeceğim bir kalem değil.