Merhaba, ben 1 seneden biraz fazla süredir MacBook Pro kullanıyorum. İlk başlarda harici bir monitöre bağlamadan kullanıyordum. Ancak özellikle pandemiyle birlikte evden çalışmaya başlayınca hem iş bilgisayarımı hem de macbook proyu monitöre bağlı kullanıyorum. Her iki bilgisayarı da Logitech m705 ve k360 ile kullanıyorum. Ancak mac tarafında bu cihazlar tam uyumlu(klavyedeki bazı tuşların farklılıklarından dolayı) çalışmadıkları için apple kendi klavyesini almaya karar verdim. Ancak mouse konusunda kararsızım. Kendi mouse'nu beğenmiyorum. Bence fonksiyonel değil. Trackpad doğrusu ilgimi çekiyor ama rahat edebilirmişim bilmiyorum. Logitech mx master mouselardan birini mi alsam bilemedim. Var mı sizin öneriniz?

#Apple #macbookpro #mouse #Klavye

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ozturka @ozturka

  Bence kendi klavyesi de güzel değil. iphonedo bile mx master kullanıyor, bu yeterli bi cevap olmuştur umarım 🙂

 • johan @johan28

  Kendi kalvyesi fena değil mouse bana çok yapay geliyor dayanamıyorum kullanmaya. Logitech k 380 var ipad pro ile macbook ile ve wündows notebook ile kullanıyorum hiç sorun yok android ve ios da da çalışıyor. Mouse kısmına gelince ksinlikle mx master serisi tavsiyem olur hiç çekinmeden alabilirsiniz (veya çok gezen biriyseniz mx anywhere de güzel camda bile çalışıyor 🙂 )

 • DirsekDelete @aks74

  Klavye ayarlarindan cmd opt alt falan degistirebiliyorsunuz
  siralama vs

 • ssaygin @ssaygin

  Magic Mouse uzun süreli kullanımlarda orta parmağın eklemini ciddi anlamda ağrıtıyor.Bir zamanlar bende satın almaya niyetlenmiştim.Dayıma arkadaşı kullanırken ağrı yaptığı için Mac’i var diye vermiş daha sonra da o da memnun kalmayıp magic mouse’dan bana verdi.Birkaç hafta kullandım ancak sonrasında köşeye kaldırdım.

 • lterlemez @lterlemez

  Magic Mouse'ların her türlüsü ergonomik ve pratik değil. Özellikle 2'yi dokunmatik üretmeleri güzel düşünülmüş (Apple, çok nadir olarak beğendiğim uygulamalarından) ancak uçtan uca planlanmış bu da farenin kullanımını çok zorlaştırıyor. Büyük ellerde kenarlardan tutarak kullanabiliyorsunuz ve bunu dokunma olarak algılıyor çoğunlukla ve sıkıntılı oluyor.

 • Tayyare @tayyare

  Magic Mouse oyun haricinde alışınca güzel bence, fonksiyon tuşu gibi beklentileriniz yoksa deneyin derim, memnun kalmazsanız zaten letgodan vs alıcı çıkar..

 • erinceray @erinceray

  Öncelikle cevaplar için teşekkürler. Mouse konusunda apple trackpad(macbookların klavyelerinin altında bulunan touchpadin harici versiyonu) ile mx master arasındaydım. Mx master almaya karar verdim. Ancak klavye konusunda henüz bir karara varamadım. Aklımda apple kendi klavyesi ile logitch mx kes Plus modeli var. Ancak mx kes Plus hem şu an stok anlamında piyasada yok hem de türkçe harfler klavye de yok. O nedenle klavye konusunda net bir karara varamadım.

 • onimarsynn @onimarsynn

  Ben halihazırda hem mx master, hem mx master 2s, hem de magic mouse 2 kullanıyorum. Şu an elimde bulunmasa da uzun yıllar trackpad kullandım. Bunlar arasından hangisinde en çok rahat ettin dersen kesinlikle trackpad. Mesleğinizi bilmiyorum ama trackpad ile kullanırken zorlandığım tek program photoshop oldu onun haricinde çok güzel bir deneyimdi. O bozulunca zaten bir aptallık edip magic mouse 2 aldım ama almaz olaydım çok rahatsız alet ve her yeri çizildi. Mx masterlar güzel ama kaplamaları sıkıntılı, çok çabuk aşınıyorlar ve o kaliteli doku kaybolunca 50 liralık mouse gibi bir hissiyatı oluyor. O nedenle ben olsam trackpad alırdım. Alma kararınızı etkileyecekse bahsettiğim aşınmaların ve çizilmelerin fotoğraflarını yükleyebilirim. Klavye konusunda ise benim önereceğim Logitech Craft Advanced yukarıda önerilmiş zaten, benim önerim de ondan yana olacaktı.

 • qubit @qubit

  10 yıldır eski MM'i kullanıyorum; ağır ve çok pil tüketiyor (şarjlı pil 2 takım varsa tabii sorun değil). Yüzey seçiyor. Yenisini bilmiyorum, belki düzelmiştir. Denemeden almamak lazım, herkese göre değil. Fakat insanın eli o kadar alışıyor ki şu an mazallah bozulsa başka fare düşünemiyorum. Mekanik teker olmaması büyük ferahlık.

  Trackpad ise biraz sıkıntılı, elini üstünde dinlendiremiyorsun. Dizüstünün trackpad'i gibi değil. Dolayısı ile rahatsız bir kullanımı var. "Yanlış mı tutuyorum" diye epey de video bakındım ama yok.

 • erinceray @erinceray

  @ozturka @onimarsynn gördüğüm kadarıyla logitech craft advanced klavyesinin şu anda türkçe q olan bir versiyonu yok. Bunun için logitech'e soracağım. Bu klavye ile logitech Craft aynı klavye mi? Yoksa geliştirilmiş yeni versiyonu mu? Kullanıyorsanız pil ömrü nasıl? Fiyatının karşılığını veriyor mu? Apple kendi klavyesinin ne gibi eksileri var? MX keys Plus ile Craft Advanced Crown(dönen yuvarlak düğme) dışında sanki çok büyük fark yok gibi duruyor.

  @onimarsynn trackpad'i ne kadar süre kullandınız? Nasıl bozuldu? Benim ilgimi çekmesinin nedeni jestlerle kullanmanın verdiği rahatlık.
  MX master hangi versiyonunu kullandınız? Hiç düşürdünüz mü? Benim bir uzun yıllardır mx master kullanıyor. Hatta zamanında farlı zamanlarda 2 tane aldı. Hala da kullanmakta ve 2 mouse'tan biri düşmeden dolayı bozuldu. Diğeri ise hala çalışıyor. Dikkatli bakılmadıkça görülmeyecek ufak tefek şeyler olsa da bir problem yaşamadı.

  • onimarsynn @onimarsynn

   Logitech craft advancedı 2018 de aldım, benim aldığım Türkçeydi. Kutusundaki ve internetteki görsellerde İngilizce görünüyordu ama kutudan Türkçe çıktı. Alırken anti ghosting var mı yok mu dikkat etmemiştim, o nedenle oyunlarda kullanamadığım için birkaç ay sonra kardeşime verdim. Apple klavyesi ile karşılaştırırsak tuş yapısı, sağladığı ek fonksiyonlarla falan Logitech baya önde ama güncel durumda aradaki fiyat farkına kesinlikle değmez, ben olsam ucuz olanı alırdım. Tamam Logitech daha kullanışlı ama aradaki fiyat farkına da değecek kadar değil. Klavye tarafında hangisi ucuzsa o diyorum.

   Mouse kısmına gelecek olursak, Macbook Pro'yu monitörün arkasına bağlayıp all in one pc gibi bir şey yapınca trackpade ihtiyacım olmuştu, 3 yıl kadar kullandım. Onun üzeri cam veya ona benzer hassas bir maddeden yapılmış sanırım tam maddesini bilmiyorum, üzerine bardak düşürünce kazalı arabaların ön camı gibi çatladı. Sonrasında magic mouse aldım, onu almamın tek sebebi de aşırı ucuza bulmuştum başka bir nedeni yok ama hiç memnun kalmadım kullanırken elim ağrıyor. Şu an ucuza trackpad bulsam yine alırım ama sizin mesleğiniz önemli burada. Tasarımcıysanız veya mouse ile ince işler yapıyorsanız trackpad kullanışlı olmayabilir.

   Mx master'ın ilk çıkanını ve mx master 2s'i halihazırda kullanıyorum, hiç düşürmedim. İlk model zaten kafadan sorunlu, o nedenle 2s çıktı ama kafaya takmanıza gerek yok ilk modeli piyasada bulamazsınız sanırım. İlk modeldeki bir sorun hariç tüm sorunlar 2s modelinde çözülmüş fakat kaplama sorunu 2s'de de devam ediyor. Baş parmağın ve serçe parmağın geldiği bölge elmas desenli yumuşak plastik, bu bölgeler kolaylıkla aşınıyor ve kaliteli kaplamanın hissi kayboluyor. Tek sorunu bu onun haricinde kullandığım en rahat mouse. Mx master 3'te kaplama sorununun da çözüldüğünü ve tam anlamıyla mükemmel hale geldiğini söylüyorlar ama ben hiç kullanmadım.

   Sonuç olarak ben sizin yerinizde olsam daha ucuz olduğu için Apple klavye ve trackpad ikilisini tercih ederdim. Aynı fiyatta olsalar logitech craft advanced + trackpad tercih ederdim ama dediğim gibi logitech klavye iyi ama aradaki fiyat farkına değecek kadar da iyi değil. Mx master almaya karar verirseniz de bence almışken 3 alın kafanız rahat etsin. Zaten herhangi bir sorun olduğunda logitech desteğe yazınca yenisini gönderiyorlar.

  • erinceray @erinceray

   @onimarsynn Mouse konusunda mx master 3 almaya karar verdim. Sebebi ise ; ilk başta pek düşünmemiştim ama iş bilgisayarım hp olmasından dolayı her iki laptopta da kullanabilmek için onu tercih ettim.

   Klavye konusunda da benzer düşünce kafamda hakim. Msada fazlalık yapsın istemiyorum. O nedenle craft advanced güzel ama bence pahalı. O nedenle mx serisinin mx keys plus klavyesini almayı düşünüyorum. Üzerinde hem windows hem apple ekosistem tuşları var. Fiyat olarak da apple kendi klavyesinin fiyatlarında. Ancak onda da sanırım şuan pek çok yerde stok yok ya da ingilizce q klavye. Bu durumu logitech'e sormayı planlıyorum.

   Bu sayede tek bir klavye ve mouse ile hem mac hem de windows pc kullanmış olurum diye düşündüm.

   Bu arada iş konusunda çizim photoshop vs işlerle ilgilenmiyorum. Ayda yılda bir işim düşerse belki imove vs kullanırım.

   İlginiz ve cevaplarınız için teşekkür ederim.

  • greench @greench

   @erinceray mx keys uygun bir fyata bulabilirseniz yazabilir misiniz?Benim de aynı klavyeyi almaya niyetim vardı ama dünya genelinde bir stok sıkıntısı yaşıyor logitech bu klavyede.

  • erinceray @erinceray

   @greench Bugün logitech desteğe yazdım. Bakalım cevap gelecek mi göreceğiz.

 • greench @greench

  klavye düğmesinin yerini karabina uygulaması ile değiştirebilirsin. k360'ı ben de kullandım. Tuşlarının sert olması ve bazı ihtiyaç duyduğum tuşların olmaması sebebiyle kendisiyle olan birlikteliğe devam edemedim.

  Mx Master 3 var. Ergonomisine alışamayabilirsin ama her açıdan çok kaliteli bir fare olduğunu düşünüyorum. Aynı ağda olan birden fazla bilgisayar yönetiyorsan flow'dan dolayı hiç düşünme al geç derim. OPtions yazılımı ile bazı gesture'lar kullanmak da alışınca kolaylaştırıyor ve touchpad'i pek aratmıyor. Tek dezavantajı yüksek fiyatı. Master serisinin diğer fareleri de eminim çok iyi çalışıyordur. Bu arada magnetic whell bende sorun çıkarmadı. 4- aydır kullanıyorum. Yurt dışı forumlarda çabuk arızalandığı yazılmıştı.

 • The Odd One @theoddone

  iPad ile Magic Mouse kullaniyorum. Ergonomik degil. onun disinda oldukca memnunum. Trackpad'i onceden denemenizi oneririm.