RTX 3000 serisinde fiyatların daha da yüksek olacağını düşünüyordum ama çok daha uyguna çıkış yaptı. Buna çok sevinsem de aşırı yükselen döviz kurları yüzünden bu fiyatların tadını çıkarmamız da çok zor.
RTX 3070'in RTX 2080Ti ile aynı performansa ulaşması yavaş yavaş 2K ve 4K çözünürlüklerin Full HD yerine geçmeye başladığını gösteriyor.
Burada bir de benim normalde düşündüğüm bir durum gerçekleşti. Ben bu tarz durumlarda her zaman orta ve orta üst seviyeyi hedefliyorum. Orta üst seviyeden üst seviyeye geçince performans genelde %20-30 artıyor ama fiyat 2 katına çıkıyor. Böyle durumlarda üst seviyeyi alma imkanım olsa bile tercih etmiyorum. Bir de bu en üst seviyedeki kartın veya işlemcinin gelecek senenin orta seviyesi tarafından geçilmesi de çok olası. Birkaç ay önce RTX 2080Ti almış olsam herhalde RTX 3000 serisinin fiyatlarını öğrenince çok üzülürdüm zira hem şimdi aynı performansta kart yarı fiyatına satılıyor olurdu hem de elimdeki pahalıya aldığım kartın ikinci el değeri çökmüş olurdu. Bu da benim için muazzam bir zarar demek. Böyle bir durumda orta seviyede de zarar olur ama üst seviyedeki gibi üzmez. Bu sebeple elimde 1499 dolarlık RTX 3090'ı alacak para olsa sanırım onun yerine 699 dolarlık RTX 3080 veya 499 dolarlık RTX 3070'i tercih ederdim ve gelecek sene yenisi çıkınca istesem eskisini satıp tekrar orta veya orta-üst seviye jartı alırdım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • Synth @synth

    RTX 3070 Ekim'de Türkiye'ye gelecekmiş. Diğer üreticilerin kartlarını ve incelemeleri beklerken Ekim sonu gelir. Umarım o zamana kadar bir az olsun yerinde durur dolar. He, umarım değil Ekim sonu, sonrasında da hiç yükselmez ama ondan pek ümidim yok 🙁