Apple Epic Games'in geliştirici hesabını tümden kapatmış. Unreal Engin'e geçici olarak mahkemenin verdiği koruma kararı bir sonraki celsede kalkarsa o da gidecek muhtemelen.

Google tarafı bir şey yaptı mı bilmiyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orcun @orcun

  Google tarafıyla ilgili pek ses çıkmadı ama çıksa bile ne değişir ki ? fortnite ilk android'e geldiğinde zaten adamın sitesinden indirtiyordu playstore'da yoktu. Google ne şiş yansın ne kabap modunda takılıyor belki ? zaten kaybedeceği birşey yok firmanın da kendi sitesinden indirtir geçer.

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   Olur mu öyle şey? Android cihazlara indirilern Fortnite ların kaç tanesi Epic Sore üzerindendir sence? %3? %5?

   Epic de bunu bildiği için ve daha çok satabilmek için playstore da Google'in komisyonu bay pass edecek bir yöntemin peşinde. Yoksa neden kendi sitesi üzerinden dağıtmak varken böyle bir risk alsın? Kafayı mı yedi adamlar?

   Ayrıca Epic'e bir istisna yaparlarsa bunun arkasını nasıl alacaklar? Yarın diğer geliştiriciler de aynı tavizi istemeyecek mi? Kesin isteyecekler.

  • Orcun @orcun

   @ybahadir Ama işte atladığın bir konu var. Apple'da yandan apk mpk şu bu yükleyemezsin. Formatı .ipa olarak geçer uygulamaların ama onu öyle cihaza yüklemek için cihazını jailbreak yapman lazım.

   Ama bu olay google androidde yok. Ki android zaten açık kaynak kodlu bir sistem öyle bir sınırlama da google getiremiyor. Getiremediği içinde geliştirici adamın cebinde hep şu var ''YA GOOGLE BANLARSA BANLASIN APK YÜKLER GEÇERİZ BUNLARLAN MI UĞRAŞACAZ '' backup planı hep oluyorken apple'da bunu yapamazlar.

   Apple'dan kazandıkları zaten geliştiriciyi ihya ediyor o yüzden epic bu kadar çok uğraşıyor. Çünkü yağlı kapıyı bırakamaz. O yüzden 30 mevzusu da bu yüzden zaten apple'ı kırarsa zaten google'ı da kırar o sıkıntı değil. O zaten hep cepteydi. O yüzdne epic bu akdar çabalıyor uğraşıyor ama apple haklı yani satma o zaman ? apple vurdu bunlara tekmeyi def etti gitti. Seve seve anlaşacaklar mecbur. Hani google bu işlerde dış kapının dış mandalı malesef.

  • Mr. Can 2.0 @extreme

   @orcun 30% çok hizaya çekilecektir

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @orcun Öncelikle Android öyle sanıldığı kadar açık kaynak değil. Ki olsa da konu ile alakası yok açık kaynak olup olmamasının. Epic ile Google geliştirici hesabı için tıpkı Apple'in ki gibi bir anlaşma imzaladılar. Komisyon oranı aynı, şartlar da hemen hemen aynı Appstore ile.

   Google dedi ki; "Benim mağazamda satış yapacaksan şartlarım şunlar, kabul ediyor musun?" Epic de buna: "Evet kabul ediyorum." dedi. Şimdi ise bu anlaşmaya aykırı hareket ediyor. Dolayısıyla Google da dilediği gibi atar Epic'i mağazasından. Diğer mağazalar, APK lar falan da kurtarmaz Epic'î.

   Tekrar ediyorum; Epic aptal mı ki başka mağazalar veya kendi sitesi üzerinde ürününü pazarlamak varken Google ile olan anlaşmasını çiğniyor. Tabii ki aptal değil. Çünkü yaptığı satışların belki de %99 u Play Store üzerinden. Diğer mağazalar, kendi sitesi falan fasa fiso.

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @extreme Epic ile sınırlı kalırsa hiç bir şey olmaz. Ama tümden geliştiriciler ortak hareket ederse belki %20 seviyelerine indirebilirler.

   Burada önemli olan kimin kime gebe olduğu. İşletim sistemi sahipleri mi geliştiricilere gebe yoksa geliştiriciler mi işletim sistemi sahiplerine gebe. Elbette herk iki taraf da birbirine az çok gebe ama burada kantarın işletim sistemi sahipleri tarafı daha ağır basıyor bence.

  • Orcun @orcun

   @ybahadir Öyle olsaydı çoktan huawei'i silmişlerdi. Android mecbur açık kaynaklı ama google olmayan bir android olmuyor. Huawei deniyor işte kendi marketini koydu vs ama ömrü ne kadar olacak meçhul. Ama gene de adam onu pazarlarken android diye pazarlıyor.

   Ama işte dedim ya google tarafında hep bir cebinde backup planı varken apple tarafında bu planı yok epic'in. Çünkü çaresi de yok. Apple banladığı an hiçbir apple cihazına yükleyemezler. Ama android öyle değil işte her cihazı bugün 2 3 ayar yaparsın istediğin apk'ı yüklersin google playstore olsun veya olmasın hiçbirşey farketmez.

   Adamlar işte apple'a diretelim kafasını ezelim ki google da mecbur zaten uyar uymazsa bizde apk yükletiriz kafasında takılıyor ki geçmişte zaten bunu yaptılar. Ki fortnite mesela androidde geçen zamana kadar hep 30 fps idi. Düşün sen rog phone kullanıyorsun ekranın 144 hz ama oyun 30 fps idi. Ama apple'da öyle değildi 90 120 fps'e kadar seçenekler vardı. E demek ki adamların yağlı kapısı apple ki onlara uğraşıyorlarlar android kullanıcısı kazancı vs o kadar umurlarında değil demek ki ?

  • mrsocrates @mrsocrates

   @ybahadir fortnite 1 yıldan fazla uzun süre android'de sadece apk olarak ulaşılabiliyordu. hatta samsung ile anlaşma yaptılar hem reklam yaptılar hemde samsung mağazasından da erişilebiliyordu. sonra gelirler düşünce android mağazasına da geldi. pandemi sürecinde dijital gelirler katlanarak arttı, mobil oyunculuk durgunlaştı herkes konsol ve pc'ye dönünce epic'in bu restleşmesi için uygun ortam oluştu.

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @mrsocrates Biliyorum da Play Store olmazsa gelirlerinin çoğunu kaybederler bence. APK yüklemek, başka mağaza yüklemek falan bunlar tüm kullanıcıların %10 u ederse çok şaşırırım.

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @orcun Açık kaynak kodlu olan kernel tarafı. İşin içine Google servisleri girdiğinde kaynaklar kapanıyor. Her şeyi kendin yapmak durumunda kalıyorsun. Ya da Google amcanın elinin öpmek zorunda kalıyorsun.

  • Orcun @orcun

   @ybahadir Google servisleri ayrı bir olay ama, o olmadan da çok kolay android oluyor yani apple gibi komple kapalı bir sistem yok.

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @orcun Çok kolay? Huawei o çok kolay dediğin iş için 10 milyar dolar bütçe ayırmamış mıydı?

  • Orcun @orcun

   @ybahadir Google servisleri olmadan android derlenebiliyor. XDA'a bakarsan 50 çeşit cihaz için stock android ama google apps yani servisleri olmayan dümdüz androiler tonla var. Huawei'nin ayırdığı bütçe marketineydi.

  • Orcun @orcun

   @ybahadir Hatta benden daha detaylı biliyorlardır bu konuyu @cmlds29 ve @ozgurg etiketleyeyim. Yanılmıyorsam g2 ve 9t de stock android ama google servisleri olmayan romlar kullanmışlardı.

  • Özgür'üm, Özgür'sün, Özgür @ozgurg

   @orcun Anladığım kadarıyla Android'e olmaz demiyor, Google'sız Android, Android değidlir demek istiyor. Android, Google'sız çalışıyor hatta daha da hızlı çalışıyor. Şart değil ama Play Store yoksa, YouTube yoksa çoğunluk için bir şey ifade etmiyor.

   Android'in kaynak kodu: https://source.android.com/
   Ticari olarak satacaksan ve Google uygulamalarını kuracaksan lisans alman gerekiyor. O yüzden Piay Music gibi saçma sapan şeyler paket halinde geliyor.

  • Orcun @orcun

   @ozgurg O zaman bir sorun yok zaten.

  • CMLDS @cmlds29

   @orcun Beni etiketlediğin için teşekkür ederim. Android dağıtımında Google'sız bir android her zaman olabilir, bazı çinli telefon üreticileri de çinde Google'ın sunucularına erişim kapalı olduğu için hali hazırda her zaman kendi mağazaları ve kendi servisleri (sistemleri) var. Huawei'nin de yıllardan beridir zaten mağazası vardı. Milyarlarca dolar ayırmasının sebebi ise yazılımcılara fonlamadan başka bir şey değil.

   Google'sız bir sürü Android romları var elbette... Bunlar ise kimi cihazlarda çok iyi performans sağlarken kimilerinde ise pil sorunları gibi belli başlı problemleri oluyor elbette... Bunları anlatmamın sebebi herkese çok yanlış bir şekilde anlatan insanlar var

 • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

  yanlız uygulama içi satışlardan alınan %30 komisyon çok iyiymiş be. ben yemedim sen ye demek bu resmen.