Track IR'ı sonunda tamamlayabildim. Flight Simulator 2020'de direkt olarak çalıştı. 😀
Bu daha son hali değil. Daha hafif olması için telefon bataryası ile çalıştırmaya çalışacağım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • maxemilian @maxemilian

  Aynen küçük şarjlı aaa da olabilir.
  Yön sensörü olarak mı çalışıyor sadece yoksa kamera açısını mı ayarlıyor

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   Yön sensörü olayını bilmiyorum hocam ama kokpit içinde sağa-sola-yukarı-aşağı bakma, kafayı öne-arkaya kaydırma (mesela kokpitteki bir göstergeye yakından bakmak için) ve kafayı soğa-sola-yukarı-aşağı kaydırma hareketlerinin hepsini destekliyor. Mesela inişte uçağın kokpiti nedeniyle pisti göremezken kafamı birkaç cm yukarı kaldırıp daha yukarıdan bakarak pisti görebildim.
   Tanıma için Face Track No IR yazılımını Track Pointer ile kullandım.

 • Burak Öztan @burak-oztan

  Gayet şık olmuş. Güle güle kullanın. Yapım aşamasını, temini vs gibi bir makale yazabilirseniz açıkçası faydalı olur diye düşünüyorum. Bu arada bende Hotas X kullanıyorum. Siz memnun musunuz? Benimki arada sırada Y ekseninde sapıtıyor gibiydi, son bir kaç haftadır problem çıkarmıyor. Sanırım içinde kullandıkları potansiyometreler biraz dandik. Sapıtma problemini ben buna bağladım. Ya da elektrik akımı ile ilgili birşeyden de kaynaklanıyor olabilir. Kasanın power supply tuşundan kapayıp açarsam genelde düzelmiş oluyor joystick sapıtmaları.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   Sağolun hocam. Rehber yapmayı düşünüyorum. Ondan dolayı yaparken de fotoğraflar çektim. Ama şu an başka bir sorun yaşadım. Gece sorun yok ancak gündüz arkamda pencere olduğundan kamera ledleri yakalayamıyor. Güneşin kızılötesi bantları ya da ısınan yüzeyler nedeniyle gündüz pembe renkte herşey görünüyor.
   Joystick'den süper memnunum diyemem ama genel olarak memnunum. Bende joystick kolu üzerinde sapıtma durumu olmadı diyebilirim ama sanki hareket ettirirken hafif sürtüyor gibi. Bir de belki bu joystick ile ilgili değil ama BMS 4.33'de joystick'in ateş bugonunun solundaki 4 eksenli küçük joystick'i (adını çıkaramadım.) radar kilidi için ayarladım. Normalde radar imlecini hareket ettirirken birden sapıtıp arkaya bakma komutu veriyor. Kilit atmaya çalışırken kendimi uçağın kuyruk ve pilot koltuğuna bakarken buluyorum. Kasanın power supply tuşunu kapatıp açınca düzelmesi benim aklıma statik elektrik birikmesi olabileceği ihtimalini getiriyor.