#CORSAİR #RMA #H100İV2 #AdvancedReplacement #CorsairRMA

Geçen ay corsair h100i v2 sıvı soğutmada yaşadığım problemi yazmıştım. https://teknoseyir.com/durum/1288048

5 yıl garanti süresi boyunca bu 2. kere sıvı soğutmamın bozuluşu. ilk 2 yıl önce bozulmuştu gene pompa bozulmuştu corsair sitesinden rma açmıştım. o zamanlar ürünü kendimiz kargo ücretini karşılayıp gönderiyorduk. ürün onlara ulaştıktan sonra bize yeni sıfır ürün gönderiyorlardı. Bu sefer gene aynı sistem geçerli fakat birde Advanced Replacement diye yeni bir değişim sistemi yapmışlar. Size 2 seçenek sunuyorlar .

1.si : Standard Replacement bu ürünü siz gönderiyorsunuz corsaire. ürün corsaire ulaştıktan sonra size yeni ürünü dhl ile yolluyorlar.

2.si : Advanced Replacement . Bu seçenekte corsair size bir ödeme linki yolluyor ürünün bedeli tutarında. kredi kartınız ile ödemeyi yapıyorsunuz(daha sonra iade ediyorlar). Corsair sizdeki ürünün onlara gitmesini beklemeden yeni ürünü dhl ile gönderiyorlar direk. Sizdeki ürünü yollamanız için de bir dhl kargo etiketi veriyorlar. Verilen kargo etiketi ile sizdeki ürünü dhl veriyorsunuz (arayıp eve kuryede talep edebiliyorsunuz) Kargoya herhangibir ücret ödemiyorsunuz.

Size yeni Dhl ile gönderilen yeni üründe DTP olarak geliyor (Yani gümrük ücreti corsair tarafından ödeniyor). 194tl gümrük ücreti ödenmiş sonradan baktığımda.

Sizin gönderdiğiniz ürün corsaire ulaşınca da kartınızdan çekilen ürün tutarının tamamı size iade ediliyor.

''Advanced Replacement'' seçeneği çok iyi olmuş hem çok beklemiyorsunuz hemde sizden bir para çıkmamış oluyor. (ben hatta üzerine kar bile etmiş oldum. Kredi kartımdan ödeme yaptığım zamanki dolar kuru iade aldığım zaman ki dolar kurundan fazla olduğu için 835 tl verdim 861 tl aldım 🙂

Corsair bana 20 temmuzda gönderdi ürünü ama teslimi gümrük çekim süresi ve araya bayram girmesi nedeniyle 4 ağustosa kadar sürdü. 21 temmuzda Türkiye ye geldi hollanda dan 1 günde. Aynı gün dhl gümrüğü arayıp işlemleri başlattım (bilgilerinizi veriyorsunuz başka herhangibir şey yok) 30 temmuzda gümrükten anca çıktı. 3 iş gününe kadar sürebilir yazıyor dhlin sitesinde ama benimki nedense uzun sürdü. sonrada araya bayram girince 4 ağustosa kadar uzadı bana teslimi.

Ama benim corsairden 1gün sonra 21 temmuzda dhl verdiğim kargoyu adamlar 23 temmuzda teslim aldı 🙂

Son olarak da h100i v2 artık üretimde olmadığı için yerine h100i pro rgb xt verdiler.
h100i pro rgb xt , h100i v2 ye göre çok daha güzel bir ürün olmuş. Bir kere yanında gelen fanlar corsairin ml serisi 120 mm lik fanlar. Sıvı boruları küçülmüş bariz şekilde. İşlemci üzerinden çıkan borular yukarı aşağı doğru hareket edebilecek şekilde yapılmış. Anakart arkasına işlemciyi tutması için monte edilen parça plastikti metal yapmışlar (plastik olan biraz dandik gözüküyordu ). Zero Fan modu gelmiş, belli sıcaklığa ulaşana kadar sıvı soğutmanın fanları hiç dönmüyor (pompa çalışmaya devam ediyor).
şuan sistem boşta 39 derece,Rainbow da 2k çözünürlükte ultra ayarlarda 56 derece civarlarında ( bozuk h100i v2 son zamanları boşta 50 derece civarlarında oyunda 70-80 derecelerde dolaşıyordu)

Bakalım bu soğutucu ne kadar dayanacak. biraz uzun bir yazı oldu ama bildiklerimi paylaşmak istedim 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • BURAK ADAGÜN @burakadagun

  Elinize sağlık yazı çok güzel olmuş. Alternatif yöntem sunmaları, kargo ücreti ödememek güzel gelişmeler. Umarım hizmeti kesmezler. Yeni ürününüz hayırlı olsun.

 • anıl @anil_

  Satış sonrası hizmet güzel de sıvı soğutma ile bu kadar sorun yaşanması/uğraştırması kötü olmuş. Gamers Nexus sıvı soğutmalardaki sorunlar için yaygın değil demişti ama forumlarda pompa sorunu, fanın gürültülü çalışması gibi sıkıntılar yazılmış. İyi bir hava soğutma tercih etmek daha iyi gibi duruyor.

  • Yavuz @61yavuz1967

   sesinden bir şikayetim yok hele bu yeni gelenin zero fan modunda hiç dönmüyor. Ama pompa sorunu 4 yılda 2 kere başıma geldi. Hep böyle midir. yoksa aldığım versiyonda kronik sorunmuydu bilmiyorum artık. Kullanıp göreceğiz bakalım bu seferki ne kadar dayanacak. Eğer kendim para verip yeni bir soğutucu olursam hava soğutma alıcam (tekrar bozulursa sıvı soğutmam)

  • anıl @anil_

   @61yavuz1967 Uzun süre dayanıklı olan bir model bulmak gerekiyor anladığım kadarıyla ama öyle bir inceleme de yok ki. Kullanıcıların verdiği geri bildirimlere göre almak gerekiyor demek ki. Forumlarda da çeşitli modeller ile farklı şikayetler var. Uğraştırıcı olması sorun. Bozuluyor, gönderiyorsunuz; geri geliyor, montaj yapıyorsunuz sonra yine bozuluyor. Tedirgin eder insanı ne zaman bozulacak diye. Custom olanlar daha dayanıklı deniyor ama denemek gerek tabii.