Abi fakiriz fakiriz diyonuz ama onca vergiye rağmen tonla araba alınıyor. Bu nasıl iş? Adamların birim başına ferrari aldığı parayla dacia anca alıyorsunuz ama hala çılgınlar gibi araba alınıyor. Cidden zengin ülkeyiz galiba 😀
https://twitter.com/BloombergHT/status/1289878499952476160?s=20

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ergin Bilgin @erginbilgin

  Panik hali. Eline para geçen hemen bir şeyler alıyor, çünkü aynı paraya aynı şeyi yarın alamayacağını biliyor.

 • Erkan @erkanox

  ne demek kredi abi adam da para var ki ödeyecek ki de kredi çekiyor. Ödemeyecek olsa nasıl çeksin? 😀 Zenginiz işte avrupa kıskanıyor.

 • homerusan @homerusan

  ev alamayan araba alıyor. türk lirasında tutmak yerine insanlar paranın değeri düşmesin diye başka bir varlığa çeviriyor. o varlıkta dolar euro altın almaktansa kısa vadede araba oluyor.

 • Print My Job Anyway @type_writer

  Çünkü fakir ülkelerde yaşayanların %100'ü fakir oluyor. %5'i zengin bile kabul etmiyoruz. %100'ü fakir olacak.
  Ayrıca geçen sene 60.000 liraya aldığım ikinci el araba şu an 110.000 ediyor. Onu bırak ben arabalara ilk doğru düzgün bakmaya başladığım üniversite zamanlarından beri araba fiyatları hep yükseldi. Anlık küçük düşüşler hariç hiç düşmedi.

 • Erkan @erkanox

  @benvaryaben abi sen de en kötü bir porsche falan almışsındır ? 😛

  • Höşelek @benvaryaben

   kaç yıldır çalışıyorum daha bir araba yüzü görmedim. almayla bitse yine iyi. benzini bakımı vergisi kaskosu derken sömürü düzeni resmen...
   bizim türk milleti atsız yapamazmış zamanında. gün geçmiş devran arabalara dönünce türkün olmazı araba olmuş. ama sanma ki bu sadece bize özgü.
   almanyada kuzenlerim var. hepsinin arabaları iyi kötü var.üstelik vasıfsız halleriyle...bi de orda insanlar ikinci elin peşinden koşmuyor. ikinci el araba para etmiyor. 800 euroya yani asgari ücretin bir kısmıyla araba alınabiliyor.
   bizim burda insanların ömrünü verdikleri araçlar orda el arabası niyetine satılıyor.kısaca araba alımı bir zenginlik göstergesi değil. insanların değer ve öncelik verdiği bir şey olduğu için alım her türlü oluyor. ama geriye ne kalıyor dersen hiç bir şey...

  • Erkan @erkanox

   @benvaryaben Abi ilk kez söylediğine katılıyorum. :d Yanlış anlaşılmasın komunizme her zaman karşıyım fakat bizim ülkedeki düzen de dediğin gibi bildiğin sömürü düzeni. Burada çok haklısın.

 • Ali Pektaş @alipektas

  Boğazına kadar borca batmışken borç isteyip pavyona giden insanlar var hocam bu toplumda bolca. Şaşırmamak gerek böyle şeylere. Almayı kafaya koyan alır her şekilde. Günübirlik yaşıyor bizim toplumda insanlar zaten.

  • Erkan @erkanox

   Abi boş ver millet zengin sen ben fakiriz bence. 😀 Hiç kendimizi tatmin etmeyelim adamın parası var ki alıyor muhtemelen. 😀 Hani 250k ya seat a kim verir diyeceğim de geçen bayiye gittim araba yok fakir git burdan dediler. 😀 250k ya adamlar ferrarinin babasını alıyor 😀

  • Print My Job Anyway @type_writer

   Gelir konusunun dışında genele baktığımda aşırı bir harcama görüyorum. Herkes zengin gibi yaşamaya çalışıyor. Evi bile olmayan tatile 10.000 harcayabiliyor. Kredi kartıyla mevsimlik dolap yenileyen dolu. Sonra ben pinti oluyorum. Herkes istediğine ulaşmak istiyor ama sonuçta yorgan belli. Gelir getirmeyecek bir şeye servet harcamak çok boş geliyor.

  • Ali Pektaş @alipektas

   @erkanox Valla kredi çekip, yetmedi baldızına da çektirip engelli akrabasından da vergi indirimi almaya çalışıp araba almaya zorlayan kişiler tanıyorum. Sen sanıyorsun ki herkes senin gibi para harcıyor atıyorum bilgisaayra, bisiklete, gezmeye, eğlenceye vs. Çoğu taşra insanı 8'de yemği yeyip 9'da Kuruluş: Osman izlerken uyuyakalıyor. Bu adam boğazından sıkar yine de alır o arabayı. Bir araba için borca girmesi önündeki 10 yılda yaşam kalitesinde bir değişime sebep olmuyor ki. Hatta aksine araba aldığı için mutlu oluyor zira o adam için arabadır yani hayat. Türk insanını tanımıyor musun hiç yaa. 😀

  • Print My Job Anyway @type_writer

   @erkanox Kıyasa göre alacaksak hiçbir şey alamayız. Kredi ödemede belirli bir garantisi varsa araba alması mantıklı. Devamlı yükselen değere sahip ürünlere nereden girersen kâr.

  • Ali Pektaş @alipektas

   @type_writer Sonra senenin geri kalanında köle gibi çalışıyorlar. 😀

 • Temp 🔚 @temp

  Bence kafası çalışmıyor milletin, diyecek çok bir şey yok.

 • Batuhan @achfighter

  Ben almadım bana bakmayın. Alan alıyor. Maaşlar azalıyor ama araç artıyor. Demek ki patron artıyor.

  Simit de satsan kendi işinin patronu olacaksın demek.

 • gokhans @gokhans

  Krediyle alıp 2. elde daha yükseğe satıp arada araç başı 5-10 cebe indirme. Binmek için alan bulmak zor. Herkes üstüne 3-5 kar koyup satma derdinde.

 • umitt @umitt

  üretim çok fazla düşmüştü, almak isteyenler sıra bekliyordu sırası gelenlere araba satmak mümkün olunca satışlar arttı.

 • Erkan @erkanox

  Beyler fakirlik taslamayın millet zengin olduğundan alıyor. Beğenmeyen yallah avrupaya 😀

 • zatisahaneleri @zatisahaneleri

  Aslında çılgınlar gibi alınmıyor. Yakın nüfuslara sahip Almanya ile Türkiye'yi karşılaştırmışlar. Almanların %12'si kadar araç alınmış 2019 senesinde.

 • Hadi @hadi

  hesaplama yanlış bence.
  adam alıyor 3 gün sonra satıyor, sonra bi araba daha alıyor.
  bunu 2 satış sayarsan tabi ki hızlı bir şekilde artış gösterir.

 • Echo @echo

  Gidişat kötü aldın aldın durumu.

 • Orcun @orcun

  Bir kesim var, çevremden yakınlardan vs biliyorum. Nasıl yaşadıklarını size anlatayım. Bu adamların ev telefonu cep telefonu pek olmaz. Olsa bile dandik ucuz sadece alo yapacak işte basit özellikte telefonları olur genelde en yenisi 5 yıllıktır vs.

  Evlerinde pc olur ama min 10 15 belki 20 yıllıktır. İnternetleri en düşük hızda ve de en ucuzudur. Bu genelde ...net falan gibi 29 lira 39 liralık tarifeler kullanıyorlar. Evlerinde akşam vakti vs tek odada doluşurlar evin ışığı da yakılmaz sadece televizyon ışığı ile oda aydınlanır. Haftada bir duş alırlar o da yazın vs soğuk suyla, şampuan şu bu duş jeli falan pek kullanmazlar köyden gelen sabunla takılırlar.

  Dışarda asla yemek yemezler. Dışarda asla birşey içmezler oturup çay bile içmezler. Genelde bu kişiler dede babaanne anne yanında sığıntı yaşarlar. Sadece tek yaptıkları şey evden işe gitmek o kadar. Otobüse vs de pek para vermezler yürünecek mesafedeyse yürürler. Yemeği ise sadece bütün bir sene tarhana çorbası ve bulgur pilavı ile geçirirler. Etmiş sebzeymiş meyveymiş bunlar yok. Kurbandan kurbana et yerler, meyveyi ise sadece arada çok böyle canları çekerse en ucuz meyveyi alırlar bütün aile onu yer.

  Böyle böyle it gibi çalışıp zerre harcamadan kenarı hep altın atarlar. Genelde bunları göçmen dediğimiz hatta bize de göçmen diyorlar, göçmenler daha çok yapar. Altın yaparlar biryerinde donu bile 10 yıllıktır aynı elbise aynı şey giyerler ama altınla böyle böyle ev araba tarla vs alırlar. Hayatında adam bira içmemiştir alkol sigara içmemiştir böyle sadece bulgur ve çorba ile yaşarlar. Öyle sinemaymış işte bir kafede oturup çay kahve içmekmiş çocuğa dondurma vs almakmış kattiyen yoktur. Evi de bu arada alırlar dedim ama genelde kendileri yaparlar.

  Arsa alırlar bütün aile akrabalar vs girişirler evi dikerler. Arabayı da aynı şekilde alırlar ama binmezler, gene ulaşım vs için ya tabanvay bisiklet vs ya da otobüs falan o kadar. Hani kırkyılda bir gezmeye diye çıkarlar, gezmekte şöyle evde yemezler çayı vs termosa atıp çimlere şuraya buraya pikniğe gidip takılırlar. Hani böyle böyle işte it gibi köpek gibi çalışıp altın yaparlar. Onla da işte önce ev sonra araba sonra tarla şu bu vs vs takılırlar. Çevremde yani çok var böyle, inanılmaz çok var.

  • Erkan @erkanox

   Baştan aşağı okudum cidden ilginç kafalar. 😀

  • Orcun @orcun

   @erkanox Çok var böyle ya, şaşırırsın. İşyerinde bir çocuk var adam hayatında alkol içmemiş denememiş. Ben diyor abi hiç öyle kafeye biryere gitmedim hep ev ile iş arası gidip geliyorum. Telefonu s4 mini miydi neydi ? onu da diyor dayım verdi. Ben almam diyordu. Bana anlattı birkere biz abi kışın soba yakıyoruz falan diye adam gecenin bir yarısı çıkıyor mahalleyi turluyor işte tahta yakacak birşeyler buluyor işyerinde de artık kolilerden vs alıyor adam onla ısınıyormuş. Zaten hepimiz bir odadayız diyordu öyle oturuyoruz oda da az birşey yaksan hamam gibi oluyordu vs. vs. ha ama yaşı 22 evini almış. Araba bakıyordu ama o da işte hafta sonları gezmeye pikniğe vs düşünüyormuş sonra vazgeçti diye hatırlıyorum. Adam bak asgari ücretli çalışıyor taşeron yani bizim şirkette evi var ya, ulen ben 15 yıldır çalışıyorum bırak evi arabamı zorlana aldım. Gerçi benim 10 sene borç harç ödemekle geçti ama yani bende öyle idare yapabilseydim kral gibiydim. 😀

  • Erkan @erkanox

   @orcun 😀 Abi ben bu ülkeden çok iyi durumum olmadığı sürece ev araba vs almam. Giderim bir balkan ülkesinden arsa alır evimi yaparım ucuzdan. Bahçem olur garajım olur üstüne internet altyapıları zaten bizden iyi. Sessiz sakin istediğim gibi yaşarım. Burdan araba almaya kalksam totomu vermem gerekecek gibi duruyor. 😀

  • Orcun @orcun

   @erkanox En basiti burada hurda denilen arabanın ölüsü yani 4 tekerlek giden vs 30 kağıt. Ha o da motoru bilmemnesi ne zaman patlar meçhul. 30 bin lira için her ay kenarı bin bin koysan 30 ay yapar. Ve 30 ay sonrasında da 30 ay önce alacağın araba için biriktirmeye başladığın para enflasyon yüzünden erir, para çünkü değer kaybediyor. Ne olur mesela 30 bindi oldu 40 bin ? aynı araba hiçbir fark yok gene aynı hurda ama fiyat yükseldi. 😀 Ben ev alırım ya niye almayım ? ev güvence sonuçta kimseye bağlılığın yok. Aç kalırsın ama sokakta yaşayamazsın. 🙁 Hergün birtane ekmekle 2 lirayla idare edersin ama evsiz edemezsin. Keşke öyle imkanım olsa ya hemen giderim. 😀

  • Erkan @erkanox

   @orcun Abi babamlar 80 lerin sonunda buraya geldiler. Adamın her zaman dediği şey var " bir gün ekmek 1 liraysa yarın 2 öteki gün 3 diğer günün ise kaç lira olacağı belli değil. buraya geldiğimdem beri hep eflasyon var der. Ek olarak thief ülkesi de der." Cidden öyle değil mi ? Dışarıda bakıyorum bi araba kaç yıl önce ne kadardı şimdi ne kadar.

  • güray @gurayd

   @orcun hocam bayılıyorum sizin hikayelere 😂

 • Alper DEMİR @computercase

  borç borç borç, kredi kredi kredi... yemişim böyle zenginliği 🙂

 • kizilsakal @kizilsakal

  Toplu taşımaya binmemek için çoğu mesela arkadaşım az birikmişi vardı, birazda kredi çekti ucuz bir araç aldı işe giderken kullanmak için. Çünkü otobüste adam gelip zorla yanına oturuyor falan.

 • Coupe @coupe

  Bizde geçen yıl çok az araç satıldı. Yılın sonuna doğru satışlar arttı. O yüzden satışlar artmış gözüküyor. Ayrıca bizde inaanlar otomobil için daha fazla para ödemeye, kredi çekmeye daha istekli. Bir de filo satışları ile al satçıların oranı çok yüksek. Geçenlerde Abdi İbrahim 3 bine yakın Skoda kiraladı. Kullanmak için araba alanlara baksak satışlar düşüyor.

 • R.D. @rdr

  Sabit geliri olan sürekli kredi çekip alıyor. Krediyi öderken de hayatından kısıyor. Çift maaş çalışan bir akrabam 5 yılda bir 0 civic alıyor 🙂

 • Deniz Fidan @deniz-fidan

  Gerizekalılar çok. Bir de panik yapan tayfa var.