#akış #Netflix
ekşi yazarlığım yok ama sanki ben yazmışım gibi.

https://eksisozluk.com/netflix-18-sahneleri-atlama-eklentisi--6619269

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ali Pektaş @alipektas

  Çok mantıklı bence de. Kırpılmasından iyidir nihayetinde. İzlemek istemeyen sahneyi atlasın direkt. O uyarılar da opsiyonel olursa tam olur bence. Ondan da rahatsız olan çıkacaktır muhakkak.

 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  @orcun bahsetmişti birileri buradaki konuları alıp oraya kendi yazısı gibi taşıyormuş.

 • reducto @protego

  Milletin birbirini delik deşik etmesinden tacizden kadına şiddet sahnelerinden rahatsız olmayanların seks sahnelerine atlama opsiyonu istemesi gerçekten bir bilimsel araştırma konusu olmaya aday. Öldürmek normal seks ayıp.. Beğenmeyen +18 ibaresini görüyorsa izlemesin arkadaş amma uzattınız ya. Gidin televizyon izleyin

  • Ali Pektaş @alipektas

   Pratikte sansürü engellemiyor ki dediğin. Öyle bir durumda Netflix sana mı "Sansür istemiyorsan git başka platformda izle" der yoksa onlara mı "sakıncalı buluyorsanız izlemeyin" der o önemli. Çocunluk karşıda olduğu için ben 1. seçenek galip gelir diye düşünüyorum.

  • Erhan M. @erhanm

   Ailem ile film izlerken "aniden" hardcore seks sahnesi girmesinden rahatsızım. Tabi izniniz olursa.

  • Erhan M. @erhanm

   Ayrıca tacizden kadına şiddet sahnelerinden rahatsız oluyorum.

  • reducto @protego

   @erhanm O zaman aileniz ile +18 ve cinsellik uyarısı konan filmleri izlemeyin size zahmet. Hem o uyarıları göre göre izleyip hem de rahatsız olmak gerçekten büyük ironi.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   @protego Hocam arkadaşın veya böyle bir özellik isteyenlerin "milletin birbirini delik deşik etmesinden tacizden kadına şiddet sahnelerinden" rahatsız olmadığı sonucuna nasıl ulaşıyorsunuz? Sizin Netflix'deki veya herhangi bir platformdaki içeriği sansürsüz izlemek isteğiniz ne kadar makulsa başka bir kişinin istemediği sahneleri atlama özelliği istemesi de o kadar makul bir istek. Burada herkese sansür uygulansın gibi abes bir istek de yok. Sansürsüz isteyen aynı devam edecek, bu sahneleri sansürlemek isteyen ayarlar'a girip pasif gelen özelliği etkinleştirecek. Hatta blyle bir şey Netflix'i sansürlemek isteyenlere karşı Netflix'in kendini savunması için argüman bile olabilir. Bak isteyen için bu sahneleri kesiyorum der geçer Netflix. Ha bu yapılır ya da yapılmaz, onu Netflix bilir.
   "O zaman aileniz ile +18 ve cinsellik uyarısı konan filmleri izlemeyin size zahmet." diyerek de arkadaşın kendisini kısıtlamasını yani filmin tamamını kendisine sansürlemesini istiyorsunuz. Belki o an mecburen ailesinin de olduğu yerde bilim kurgu veya aksiyon filmi izlemek isteyecek ve tam ailesinden bir kişi ekrana baktığınca sex sahnesi girecek ve ailesi farklı bir şey izlediğini düşünecek? Bu gayet olabilecek bir şey.

  • reducto @protego

   @coolnquiet "Netflix'in kendini savunması için argüman" işte asıl ironi burada 🙂

   O sonuca nasıl ulaşıyorum çünkü bu arkadaşlar seks sahneleri için istiyor. Ölüm sahneleri için bişey yazmadıklarına göre o sahneler onlar için sorun değil. Öyle olsa bahsederlerdi. İkimiz de biliyoruz şimdi cinayetleri kimsenin umursamadığını yani birbirimizi kandırmaya gerek yok. Öldürme sahnelerinin geçilmesi gibi bir şey ben ne gördüm ne duydum. 50 kişinin öldüğü aksiyon filmlerinin seve seve izlendiğini hepimiz biliyoruz. Bu da bizim toplumun ikiyüzlülüğüdür, bence.

   İzlemek istediği bir yapımla ilgili bir sorun görüyorsa izlemeyebilir. O yapımda sevmediği bir şey var diye onun değişmesini istemek gerçekten absürt. Seks sahnesinden utanıyorsa izlemesin. "Ya bu filmde seks var ama ben izlemek istiyorum ama seks sahnesi olmasın" böyle bir şey var mı ya. Bunun sonu var mı? Biri çıkacak diyecek ki ben görmek istiyorum ama gay sahnesi görmek istemiyorum. Diğeri çıkacak diyecek ki ben öpüşme bile görmek istemiyorum. Sonu yok bunun. Dahası, yapımlardaki seks sahnelerini insanlar nasıl görüyor anlam veremiyorum. Seks sahnelerinde önemli konuşmalar yok mu? Var. Hatta bazen yapımların kilit noktaları var. Game of Thrones'tan bu sahneleri çıkart mesela dizi baştan aşağı anlamsız hale dönüşür. Ne olacak bu sefer yapımcılar bunu düşünerek film dizi çekmeye başlayacak. Seks sahneleri filmin/dizinin senaryosuna etki edecek hiçbir şey içermeyecek. Ne oldu bana etki etmedi mi şimdi? Sonra da denecek ki seks sahneleri sadece orada olsun diye konulmuş... Kusura bakma ama bu "ya ben bunu izlicem +18 de yazıyo ama ben +18 görmek istemiyorum ama bunu da izlemek hakkım" argümanı gerçekten anlamsızlığın ötesi bence. Umarım böyle bir şey hiçbir zaman yapılmaz. Türkiye'deki çoğu kişinin ortak bir noktası mevcut, insanlar çocukluğunda ailesiyle TV izlerken öpüşme sahnesi çıkarsa kanal değiştirilirmiş. O tip bir döneme geri dönülmüş gibi resmen gerçekten acınası bir durum.

  • Ali Pektaş @alipektas

   @protego Netflix sansüre zorlansa ve sansür yapmamak için elinden de ancak bu atlama özelliğini eklemenin geldiğini söylese. Aksi durumda sansür yapmak zorunda olacağını bildirse, yine aynı şekilde gelmemeli der misin atlama özelliği için?

  • reducto @protego

   @alipektas Netflix halihazırda sansüre zorlanıyor zaten. Aşk 101'e senaryo aşamasında müdahale edilmesi, Designated Survivor'ın bir bölümünün bizde izlenememesi... Amacı hepimiz biliyoruz

   Gelmemeli derim. Yukarıda yazdığım üzere bu işin sonu yok. Yukarda yazdıklarım da istenecek ilerde bir gün. Hatta bunu tüm stream platformlarından isteyecekler. Yetmeyecek oyunlarda bile isterler. Sansür dediğimiz şey kanser gibidir. TV'de öpüşme sahnelerinin bile kesilmeye başlamasından, sinemada bile sahnelerin sansürlenme olaylarının olmasından bu net anlaşılıyor. Sansür işine girdin mi devamı geliyor. Buna her ne kadar atlama desen de bu bir otosansür. Zaten anlamıyorum da seks sahnelerinde yapımların kilit yerleri olabiliyorken buna "geç" özelliği istemenin mantığını. Orada anlatılan/konuşulan şeyleri geçmeyi göze alıyorsan niye izliyorsun ki? Ben yapımcıların bunu düşünerek seks sahnelerinin içini boşaltmalarındansa Netflix'in TR'den çıkıp gitmesini tercih ederim. Zamanında Netflix TR'ye gelir mi diye konuşurken burada biri "bizim millete fazla zaten böyle şeyler" demişti de ne kadar haklıymış

  • Ali Pektaş @alipektas

   @protego Söylediklerin teoride mantıklı geliyor ama pratikte tedirgin olduğun kadar ucu kötüye gider mi emin değilim. Bana pek mümkün gelmiyor artık yasakların artacak olması. İnternet çağıının mutlak bir getirisi olarak görüyorum. Bir nesil kaldı, o da gidince esamesi okunmaz bu muhabbetlerin bence. Ben mesela çocuğumla da izlerim, şimdiki çoğu çocuğun da ileride çocuğuyla izleyeceğini, bunu sorun etmeyeceğini düşünüyorum. İnternet toplumsal izolasyonu sildi süpürdü. Kafalara tabuyu istesen de yerleştiremezsin artık bence.

  • reducto @protego

   @alipektas Seni çok umutlu gördüm bugün 🙂 Esamesinden fazlası okunur bence. Ayasofya ve İstanbul Anlaşmasına bu kadar takıldıklarından belli oluyor. Zaten bu "atlama" özelliğinin istenmesi de tabudan. Adam diyor savaş belgeseli izlicem aileyle ama seks sahnesi varmış çocukla nasıl izliyim? Diyecek bişey bulamıyorum. Sekse kafayı takmayı bırakıp seksle uğraştıklarının 10'da 1'i kadar savaş ve şiddetle uğraşsalar şu an Finlandiya seviyesine gelmiştik heralde

  • Ali Pektaş @alipektas

   @protego Ellerinde devlet gücü var, fark o. Bir sonraki nesille o gücü elde etmeleri mümkün değil. Zaten Ayasofya ve İstanbul Sözleşmesi olaylarındaki cürretleri de o devlet gücünden geliyor. Kötüye gider derken sadece bunların iktidarını kastediyorsan evet gider/gidecek. Sen bu atlamayı savunmasan hatta senden benden gelen itirazlarla olmasa da bir şekilde yasaklar geitrecekler. Kendin dizi örneğini verdin misal. Ben en azından onların nesli, otokrasisi geçene kadar böyle oyalamalarla en azından bizim gibi arada kalmış neslin daha az baskıyla atlatacağını düşünüyorum bu dönemi. Yoksa istediği kadar ilerlesin bu atlama olayından sansür olayı. Bir yerde patlayacak, bu umut değil rasyonalite bana kalırsa.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   @protego Çocuk söz konusuysa şiddet de cinsellik de içeren filmleri çocukla izlememek lazım. Buraya kesinlikle katılıyorum. Küçükken bir TV dizisinde çok berbat bir şiddet sahnesi görmüştüm, şiddete meyillenmeye sebep vermedi ve gerçekten uzun süre kendimi kötü hissettim. O sebeple hala hatırlarım. Bu sebeple şiddet sahnelerinin çocuk üzerinde olumsuz etkisi olduğunu biliyorum ama ağır cinsellik içeren sahnelerin ne etkisi olabilir kestiremiyorum. O sebeple çocuğu her ikisinden de uzak tutmaya çalışmakta fayda var.
   Dediğiniz gibi sex sahneleri çıktığında anlamsızlaşacak çok dizi veya film var. Ancak yapısı etkilenmeyecek çok dizi veya film de var. Çocuk olmayan aile yanında izlerken böyle bir özellik ekstra özgürlük kazandırır bence. Başka bir zararı olmayacağını düşünüyorum. Bir de evet filmin girişinde uyarı veriyor ama uyarı ne kadar cinsellik sahnesi olduğu ya da ne kadar ileri gidildiği hakkında fikir vermiyor. Bazen "Ya bunda o kadar bir şey yokmuş" bazen de "Bu filmde de bu kadar abartılmaz ki" diyorsunuz. Yazdığım gibi bir seneryoda böyle bir özellik insanlara kolaylık sağlar.

 • commodore500 @commodore500

  Netflixe bu tip bir skip özelliği şart, kanlı ve cinayet sahnelerinde ve çıplaklık öncesi uyarı gelebilir geçeriz, herkes bu sitedekiler gibi sap değil çoluk çocuk sahibi var..

  • Özgür'üm, Özgür'sün, Özgür @ozgurg

   Peki çoluk çocuk sahipleri neden +18 içerikleri çocuklarının görebileceği yerde izliyor?
   Çocuğa kardeş yaparken kapıyı kapatıyorlar ama.

  • Erhan M. @erhanm

   @ozgurg kimi film zaten işlediği konu itibariyle seks sahneleri içermesi gerekiyor. Ben bundan şikayet etmiyorum. Sıradan bir aksiyon filminde "aniden" hardcore seks sahnesi girmesinden rahatsızım. Bazı sahhnelerde seks olacaüğı sevişme ile kendini belli ediyor; o zaman geçiyorum zaten..

  • Özgür'üm, Özgür'sün, Özgür @ozgurg

   @erhanm Bu konuda bir şey diyemem, rahatsız olmana karışamayız. Ben bu sahneleri geçme özelliğinin koyulmaması tarafındayım. Şu anda istediğin özellikler yoksa talep edip dinlenmiyorsa tüketici olarak maddi gücünü gösterebilirsin.

   Çocuk izleyebiliyorsa sıkıntılar başlıyor. Çocuğun izlememesi gereken, abone olmak için kredi kartı sahibi olması gereken paralı bir platformda olan bir içeriği çocuk tüketiyorsa platform elinden geleni yapmış demektir. Ailenin KORUMAK İSTEMEDİĞİ çocuğu korumak Netflix'in görevi değil. Anne baba öyle bir içerik izlemek istiyorsa çocuğun görmediğinden/duymadığından emin olacak. Çocuğa sigara vermiyorsan, içki vermiyorsan, bir şey olur korkusuyla ekmek bile almaya göndermiyorsan ama bu içerikleri tüketmek istiyorsan gerekeni yapacaksın. Bu temel şeyleri neden hala tartışıyoruz anlaşılır gibi değil.

   Ekleme: Geçme özelliği tartışılabilir tabii -tartışılmalı da belki- ama çocuğumuz zarar görüyor çok kötü bir argüman.

  • suicide @suicide

   @commodore500 ts cogu siteye gore daha yuksek bir yas ortalamasina sahip.
   kaldi ki tek cocukta sizde degil, adamlar nal kadar yaziyor filmin basina ciplaklik, cinsellik, argo zart zurt icerir diye. cocuklarin yattigi zaman izlemeyi beceremeyecek kadar saftirik olan zaten kullanmasin netflix i.

  • Agab @agab

   @erhanm Breaking Bad’de okuldan geldi, mutfakta evde seks döndü. Hayret ettim

 • suicide @suicide

  guzel fikir aslinda, kirpilmis ve kirpilmamis iki versiyonu olabilir iceriklerin.

 • xpow3r @xpow3r

  mantıklı izlemek istemeyen atlar, izlemek isteyen devam eder.

 • 'Mahmut Demirci @mahmut_demirci

  Rise of Empires: Ottoman ı ailecek izlemeyi düşünüyordum önceden bir tek izleyim dedim bakim ne var ona göre dedim. İyi ki bakmışım Bir anda cinsel içerikli bölümler giriyor. Benlik sıkıntı yok da anne baba küçük çocuk yanında sıkıntı.

 • Erhan M. @erhanm

  @protego @coolnquiet @alipektas @ozgurg

  Ben bu özelliğin gelmesi iyi olur derken çocuğumu korumak istiyorum diye bir argüman sunmadım. Kaynak olarak verdiğim ekşi girişinde de zaten bireysel olarak rahatsız olduğu açıkça belirtilmiş. Yani çocuklarımız zarar görüyor diyen yok. Bilinçli ebeveyn Netflix in sadece çocuklara yönelik içeriğini çocukları ile izler zaten.

  Ben yanımda annem kardeşim varken seks sahnesini izleyemiyorum. Ve hepimiz de 18 yaşından büyüğüz. Siz izleyebilirsiniz buna diyecek bir şeyim yok. Herkes istediği gibi yaşamalı, başkalarının haklarını gasp etmedikçe.

  Ne yazık ki çoğumuz kendi düşüncelerimiz ile zıtlaşan noktalarda "özgürlükler" diye sesimizi yükseltiyoruz. İsteyen herkes istediği gibi yaşayabilmeli derken bunun gerçekten o şekilde istenmesi gerekir.

  Sansürü bununla bir tutmak en azından benim istediğim bakış açısı ile zorlamadır. He insanların istekleri bitmez derseniz o zaman da otokrasi ile derdiniz nedir derim. Şu anda en çok şikayet ettiğimiz şeyden yani.

 • Cihangir @chngr

  Bence eklentiler güzeldir. Netfilixin önerilerini beğenmeyen veya çözünürlüğü değiştirmek isteyenler için bolca eklenti var. İstemiyorsan izleme kardeşim mantığını yanlış buluyorum. Bunu diyenlerin çoğunda reklam engelleme eklentisinin olduğunu düşünüyorum. Reklam görmek istemiyorsan google, facebook ,youtube ve kısaca internete girme kardeşim diyebiliyorlar mı? Youtubeda videoyu çeken adamın sponsor reklamını geçen eklentiler varken. Parasını verip legal ulaştığı içeriğe 3.parti eklentilerle ayar verme hakkına sahip olduğunu düşünüyorum.