Eskiden yaşadığım bana göre hayatta tecrübe kazandığım ve size de anlatmak istediğim bir olaydan bahsetmek istiyorum :
İnsanlar birisini ikna etmeye çalışırken çok yanlış davranıyor. Ablam'ın çocuğu vardı ve çok zayıftı. Yemek yemeyi sevmezdi ve ablam durmadan yemek ye, yoksa aç kalırsın derdi. Bende ablama "Abla çocuk bu sözlerine alışmış artık, hatta sana inadına yemek yemiyor dedim. O da bana peki nasıl yediricem dedi. Bende izle ve gör dedim 😀 . Yiğenimin yanına gittim ve yemek yeme yarışması yapalım dedim, bence sen beni geçemezsin diye de gaz verdim birde 😀 . O sayede normalde o kadar asla yemeyen yiğenim tıka basa yemek yemişti.
Burada anlatmaya çalıştığım birisini ikna etmeye çalışırken hep aynı yolla ikna etmeye çalışmayın, o kişiyle inatlaşmayın. Farklı yollar deneyin.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • 3.14 @159

  gerçekçi olmak yerine manipülatif davranalım. tamam.

 • güray @gurayd

  En çok yapılan yanlışlardan birisi. İnatlaşmak ve çocuğa hiç bir sorumluluk aldırmamak

 • Rasko @rasko

  Ben aynı durumda olsam, çocuk açlıktan ağlayana, yemek için yalvarana kadar önüne yemek koymazdım. 2 gün aç kalsın bakalım yiyor mu yemiyor mu? Herkesin yöntemleri farklı. Ben sorunlar karşısında en radikal kararı en başta alıyorum. Çoğunlukla işe yarıyor ve zaman kaybını önlüyor. Bundan 10 sene önce hep akılcı kararlar vermeye çalışırdım ama gördüm ki söz konusu insansa bu yöntemler zaman kaybından başka bir şeye yaramıyor. Sonunda yine radikal kararlar almak durumunda kalıyorsun. Tatlı dilden anlayan, iyi niyeti kerizlik olarak görmeyen ve suistimal etmeyen insanların sayısı çok çok az. Hele ki Türkiye'de

 • kei @kei

  Ben küçükken pek yemiyordum ve yemek seçiyordum. Hala seçiyorum ama mesela eskiden açlığı çok hissetmiyordum tüm gün yemesem eksikliğini hissetmiyordum. Düşünün özellikle ergenlik dönemimde tek tavuk döner ile durduğum gün falan oluyordu bazen. Ancak hep et,tavuk,balık türevi yediğimi eklemem lazım ot yemeği yemem bir karadenizli olsam da. Bu böyle yıllarca devam etti ben 5 5kilo olarak kaldım.
  Sonra noldu? Ameliyat falan geçirdim evde yattım o sıra deli gibi et-ekmek yedim ve 10 kilo aldım, bu enine genleşme değil de göbek şeklini alınca barfiks demiri aldım barfiks çekmeye başladım önce 2-3 ile başlatıp günlük 50'ye kadar çıktım. Sonrasında sürekli açlık hissetmeye başladım. Şekerli şeyler falan da yemiyorum kesinlikle. Nereseyde her 2-3 saatte bir acıkıyorum ama hala ağzıma uygun olan yemek olursa yiyorum yoksa yemiyorum. Örneğin hiçbir güç bana bulgur pilavı yediremez.