Merhabalar,

İlerleyen zamanda bir iş kurma eğilimi içindeyim. Hali hazırda kurmayı planladığım işi yapan bir firmada fiilen çalışıyorum. Anlayacağınız uzun vadeli konuşuyorum şuan.

İşimiz gereği 2D ve 3D tasarımlar (3D tasarımlar Autodest Inventor'da yapılıyor ve bu montajlar 50.000 parçayı bulabiliyor.) Anlayacağınız makinalarımızın kuvvetli olması gerekiyor. Şuan da kullanmakta makinalar arasında en performansız olan Lenova - Y520'15IKBN. Fakat bütün makinalarımız laptop olmak durumunda çünkü ofis dışında da çalışmamız gerekibiliyor.

İşin kötü tarafı 3-5 yılda bir bilgisayarların hem fiziksel sebeplerden hemde performans ihtiyaçlarından dolayı güncellenmesi gerekiyor ki bu da 6-7 kuvvetli bilgisayar oluyor. Ve bir diğer sıkıntı da verilerin korunması...

Şuan da çalışmakta olduğum firma bu konulara benim dikkat ettiğim kadar dikkat etmiyor ve ekip arkadaşlarım tasarım programlarının tüm özelliklerini kullanmadığı için laptop'lar yeterli oluyormuş gibi gözüküyor-ki bazen efsane patladığımız durumlar oluyor. Veri gizliliğini noktasına hiç değinmek istemiyorum bile, neyse!

Ben kendi şirketimde bunların önüne geçmek istiyorum ve bu yüzden ya cloud workstation ya da Server-Workstation kurmayı planlıyorum. Şuan da Cloud-Workstation(amazon, google azure) biraz pahalı, hatta biraz değil baya pahalı. 1 yıllık 24h/7w kullanımda ki ücretlendirmeyle çok rahat kaliteli bir server-workstation kurup, virtual machine ya da çoklu oturumla çalışanlara verilen bir ultrabook ile(ofiste büyük monitörlere bağlanır, montaj alanında hafif, uzun pil ömrüne sahip bir tasarım bilgisayarı olur) server-workstation'a bağlanıp işini görmesidir. Buna ek olarak serverden veri sızıntıları önlenebilir ve veriler sürekli olarak cloud'a yedeklenerek kötü bir senaryoda problem yaşamadan kalınan yerden devam edilir düşüncesindeyim.

Uzun vade de ise server-workstation üzerinden revizyon yapmak, tüm güçlü laptopları değiştirmeye kıyasla çok ama çok ucuz olacağı kanısındayım.

Acaba sizler arasında benzer bir proses atlatmış kimse var mı? Yorumlarınız ne olur?

#Workstation #Azure #Server #AmazonWebServices #GoogleCloud

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Mert Ahmet Altıparmak @m-ahmet

  Dediğiniz olayı hesaplamak lazım bugün için maliyeti ne kadar, 4-5 yıl sonrası için fiyat tahmini yapıp yine hesaplamak lazım bunları karşılaştırıp hareket etmek daha doğru olur. Aslında 4-5 yıl önce böyle bir şeye kalkışmış olsanız o zaman bu işe ne kadar para dökeceğinizi, ardından bugün için maliyeti bulsanız ilerisi için çok daha somut veriler elde edebilirsiniz diye düşünüyorum. Dediğiniz şekilde mantıklı fakat hesabını da yapın ki ortaya çıksın neymiş. 🙂

 • ahmet faruk @ahmet-faruk

  Pek fark edilmiyor ama bilgisayarlar çok elektrik harcıyor tr şartlarında

 • FFE4 @0x41414141

  NGFW+PAM+EPP+DLP (NextGen FireWall, Privilege Access Management, Endpoint Protection, Data Loss Prevention)

  NGFW = Network Security (IDS,IPS) veya pfSense ustune Snort vs. kurulabilir.
  PAM = Insider threat kontrolu icin, sunucu erisimleri gozlenir.
  EPP = Basit malware larin engellenmesi ve Hardware restriction(usb baglantilari vs.) icin client cihazlara kurulabilir.
  DLP = Kritik veriler isaretlenip hareketlerini incelemek icin kullanilir.(Cesitli senaryolar gelistirilerek supheli saatlerde veri cikisi icin alarm olusturma, sunucudan internete veri cikisi, izindeki personelin veri erisimi vs.)

 • Mehmet AVCU @oriequman

  Açıkcası %10 ek maliyete kadar korkutucu gelmiyor bana eğer ki toplanan workstation'un hakkı tam anlamıyla verilirse.

  Yanıtlar için teşekkürler!

 • Mehmet AVCU @oriequman

  Ayrıca, elektrik noktasında da kesinlikle haklısınız.

 • qubit @qubit

  Bu yazılımları bulutta sanal masaüstlerinde çalıştırma imkanı veren firmalar zaten vardır. Önce gidip bir fiyatlarına bakın. Uzun vadede donanıma sahip olmak daha ucuza geliyor olabilir.

 • FFE4 @0x41414141

  Bu arada VMware Horizon, Citrix gibi cozumler ile sadece kullandiginiz uygulamayi sanallastirabilirsiniz.