https://eksisozluk.com/hyundainin-debriyajsiz-duz-vites-araba-uretmesi--6593855

Bu insanlar okumuyor ya da okumak istemiyor. Apaçık link var, çoğu tıklamadan yalnızca başlığa bakıp yorum yazmış. Şaşkınlıkla okuyorum.

Manuel vites kolu olacak, sadece debriyaj pedalı olmayacak. Yazanların yarısı, "bu zaten yıllardır yapılıyor" türünden yorum yaparak tek kavramalı yarı otomatik vitesleri (easy-r, easytronic vs.) örnek veriyor. Tek kavramalı yarı otomatiklerdeki vites kolu manuel vites kolu değil, özel bir vites kolu. Hyundai'nin yaptığının elbette önceden de örnekleri var ama yaygın olarak kullanılmıyordu.

(bu arada başlığı açan 'lip ton' da ts'ciydi sanırım)

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • johan @johan28

  ooo hocam linke tıklayacak ta okuyacak ta anlayacak fazla beklenti olur. Ek olarak hyundai güzel bir iş başarmış en azından bazı markalar gibi yerinde saymıyor.

  • johan @johan28

   bazıları da ne gerek vardı demiş. Görünce aklıma direk dedem geldi bir türlü otomatik vitese alışamadı yılların şoförü meslek olarak taşımacılık yapmış biri nasıl alışsın zaten 🙂 ama malum yaşlılık son zamanlarda sol ayağımla debriyaja tam basamıyorum diye şikayet ediyordu eğer sistem güzel olur ve yayılırsa bu kesime hitap edebilir.

 • Mr.Bell @mr-bell

  Ama temel olarak benzer özellikte,
  + ve - yerine normal vites topuzu koymuş,içeride yine bir robot debriyaja basacak,farklı bir bakış katılmış,
  Tek kavramalı yarı otomatik ve çift kavramalı yarı otomatik nasıl yarı otoamtik diye geçiyorsa bu da aynı şekilde yarı otomatik olarak geçiyor benim anladığım.
  Eğer aksi bir durum varsa onu da detayları ile açıklandığı bir kaynak varsa bakabilirim,
  Yarı otomatikler vitesi kendi atıyor bu atmıyor diyebilirsiniz ama onun isimlendirme de etkisi ne kadar vardır bilemiyorum,

  • Mkyb @mkyb

   Bu sistemde vitese şoför karar veriyor. İstersen 1. viteste arabayı bağırta bağırta sür.

  • Mr.Bell @mr-bell

   @mkyb Onu anladım zaten ama ya hyundai kolun tak diye 2 ye geçmesini sağlayan bir şey sağladıysa.
   Diğer sistemlerde de bu sistemde de en temelinde debriyaja basa bir robot var ve robot aynı robot.
   Değişen tek şey vites seçici,
   Yani ben çıkıp oooooo ne yenilikçi bir şey diyemem ama en azından bunu isteyebilecek bir kitle için bir alternatif sunulmuş,

  • Mkyb @mkyb

   @mr-bell Bu sistemin en büyük artısı bakım ve tamir masrafları. Otomatik vites bir sorun çıkarırsa geçmiş olsun. Düz vitesin masrafı daha az oluyor.

  • Mr.Bell @mr-bell

   @mkyb Bence tamir masrafı olarak fazla bir şey değişmez aksine az bilinen ve henüz yaygınlaşmamış bir sistem olduğu için fazla bile olabilir.
   Bence zaten otomatikleştirilmiş manuel şanzıman,
   Hatta, Numaralı Vites Seçicili Tek Kavramalı Yarı Otomatik Vites

 • 3dfx @3dfx

  tiklayip okumak falan zor isler bunlar onu gec, adam buraya yazdigini google yazsa sorusuna cevap bulacak, buraya soruyor. hani eforda bir fark yok ancak aldigin sonucta var, ama ona bile tenezzül etmeyen milletiz. 😀

 • elwray47 @elwray47

  Teoride beğendim sistemi ben çok mantıklı, elle geçen otomatik bana laglı geliyor, belki üst sınıfta deneyimleyemediğimden öyle geliyor olabilir, genelde zaten özellikle 4 ileri otomatiklerin vites aralığı ve vites tercihi bana kabus gibi geliyor.

 • My_Techno @my_techno

  Tam otomatik şanzımanlı sistemlerin bunca geliştiği ortamda ses getireceğini sanmıyorum. Küresel de otomom araçlar konuşuluyor artık, bırakın şu manuel sevdasını diyesim geliyor 🙂

 • rhymestein @rhymestein

  Orası öyle bir platform haline geldi zaten.

 • eskod @eskodd

  Easytronic dediğin araba dururken vitesle oynayınca kafası karisip yolda kaldığın bı sistem.