Arkadaşlar selam. Telefonumda sorunlar yaşadığım için cihazımı 2018-2019 yılları arasında 3 defa ekran sararması, pil sorunları ve şarjda aşırı ısınma şikayetleriyle servise vermiştim. Garanti dahilinde 2 defa ekran değişimi sağlandı. Fakat pil problemlerim hiç çözülmedi. Servis formlarına göre pil döngüsü 200-300 arasındaki cihazımda, pilin gerekli gücü sağlayamaması sebebiyle açılıp kapanma, pil yüzdesindeki anormal düşüşler vs sorunları hep devam ediyordu. Apple Türkiye ise testlerden geçti, sorun tespit edilmedi diyordu sürekli.

Ben de en sonunda konuyu Kasım 2019'da tüketici hakem heyetine taşıdım. Doğrudan Apple Türkiye'den, malın yenisi ile değiştirilmesi talebiyle şikayetçi oldum.

Dava karara bağlanmış ve dün karar elime ulaştı. THH beni haklı bulmuş ve ayıplı ürünün ayıpsız misli ile değiştirilmesine karar vermiş. Şuanda nasıl bir yol izlemem gerekiyor? Bu konuda tecrübesi olan var mı aramızda? Teşekkür ederim. Saygılar.

#TeknoYardım #TüketiciHakemHeyeti #Apple #iPhone #ayıplıürün

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Mkyb @mkyb

  15 gün karşı tarafın itiraz süresi var. Onu bekleyip öyle başvurun karar kesinleşsin. Şuan Apple'ın işi tüketici mahkemesine taşıma hakkı var.

 • Orcun @orcun

  Karar çıktıysa sorun yok. Apple'a ulaşıp thh'e kararını iletmen gerekiyor. Senden eski cihazının kutusu aksesuarları vs. vs. alıp yeni kapalı kutusunu verecekler. Apple o işlerde sorun etmez ama direkt apple ile temasa geç yani öyle dur genpa yetkili servisi onlara vereyim gibi gibi durum olmasın. Hatta bu konuda da tecrübesi olan @ybahadir 'ı etiketleyelim onun da thh apple ile alakalı bir olay başından geçmişti.

  • oldskool @oldskool

   Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Evet karar çıktı. Ancak diğer arkadaşımın da dediği gibi tebliğ tarihinden itiraben 15 itiraz hakları var. Bu sürede benim de kararı firmaya göndermem gerekiyor mu?

  • Orcun @orcun

   @oldskool Ben onu thh'e sordum. Bu karar zaten çıkmadan öncesi firmadan itiraz hakkı vs bekleniyor yani var dediler. O karar size gelen yani tamamen alınmış karardır sonradan itiraz hakkı olmuyor demişti. Zaten bakarsanız geçmişe vs edevletten firmanın itiraz hakkı vardır. Ama daha işlemler oluyorken var. Mesela kendi başvurumdan örnek vereyim. Sıralaması yanlış ama tarihe göre sıralayalım.
   21-01-2019'da başvuru yapmışım yani thh'e dilekçem gitmiş.
   11-02-2019 tarihinde thh bilgilerimi güncellemiş. Yani firmaya bilgiler gitmiş güncellenmiş.
   25-04 2019'da ise firmadan savunma thh'e gitmiş.
   Gene ayrı tarihte firmanın savunmasını yetersiz veya haksız bulan thh'i beni haklı bulmuş gündeminde ve kazanmışım. Hani bu 15 gün işini kim dedi ? neden dedi ? internette bu bilgi neden var onu da bilmiyorum. Zaten itiraz edecek firma çoktan ederdi. Birde karar mesela çıktı bana 25'i karara bağlandı diyor ama bana ayın 26'sı tebliğ edilmedi ki ? 1 ay sonra bana o karar posta ile geldi. Zaten 15 günlük olay olsa bile aradan 1 ay geçmiş oluyordu. 😀

 • Yalçın Bahadır @ybahadir

  Apple 15 günü süreyi beklemez. Tebligat onlara gider gitmez hemen sizi arayıp süreci başlatırlar. Karara itiraz etmiyorlar yani. En azından bende etmemişlerdi.