Kafanız çalışıyor ama bedeniniz ona yetişemiyorsa insan yaşlandım diyor. Aslında yaşlı değilim, 34 yaşındayım, benden genç arkadaşlara tavsiyemdir, vücudunuzu diri tutun.

Spor yapın demiyorum, hatta aksine düzenli spor kurbanı biriyim. Vücudunuzu dinleyin ve dik durun. Hayat tarzınızı düzenleyin ki spora ihtiyacınız olmasın.

Keza şuan kafam çalışıyor, fikir çok, hayatı kovalayabilirim ama bedenim müsaade etmiyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • gordonfreeman @gordonfreeman

  Sabah 6 da 7de uyanıp akşam 9da eve girerek bedenimizi diri tutmak biraz çetrefilli hatta imkansıza yakın. Bi insanın kendine yapabileceği en büyük iyilik seveceği ve fikir üretebilip, değer ortaya çıkartabileceği bir iş yapması

 • arandur @arandur

  "Hayat tarzınızı düzenleyin ki spora ihtiyacınız olmasın"

  Yanlış, insan daima spor yapmalı. Düzgün beslenme ve düzenli spor olmazsa olmazdır her birey için. Sizin spor belli ki yanlış veya ağır bir programa sahip olduğundan yıpratmış. Ama vücudunuzu dinleyin yorumunuz doğru.

  • Doğuş @dogus

   57 yaşında babama bakıyorum birde kendime bakıyorum, bu söylediğiniz maalesef inandırıcı gelmiyor. Eski toprak denilen nesle bakın bir tanesi spor salonuna gitmiş mi? spor yapmış mı?

   Bakkala bile arabayla gidip, mutfaktan su almaya üşenerek olmuyor. Hayatınız hareketli olmalı. Bütün gün ofiste oturan adamın tabi ki spor yapması gerek ama hayatın kıymetini bilen, yediğine içtiğine dikkat eden, üşenmeyen, hareket eden insanın spora ihtiyacı olmamalı.

   Kaldı ki işin bilimsel kısmı da böyle, insanın vücudunu spora ihtiyacı olmayacak şekilde aktif tutup, kullanması gerekiyor. Ben uzun yıllar profesyonel yüzme yaptım, hentbol oynadım, haftanın 2 günü takribi 20km bisiklet sürdüm. Sonra iş güç derken spora vakit ayıramayıp oturmaya başladım ve vücut alışık olmadığı için hızla yağlandı ve kilo aldım.

   Oysa ki atıyorum 5-10 km yollar için araçla gitmek yerine yürüsem, kalkıp bir iki evi temizlesem gibi örneklerle vücudumu gün içinde aktif tutsaydım bunlar olmayacaktı.

   Unutmayın spor salonları hayatımıza girmeden önce ki nesil vücut olarak çok daha zinde.

  • arandur @arandur

   @dogus spor salonlarını boşuna suçlamamak lazım. Devir hazır gıda devri, saçma sapan şeylerle besleniyoruz. Sağlıklı dediğimiz gıdalar bile dondurulmuş veya hormonlu. O nesil zinde idi, katılıyorum ama sağlıklıydı diyemem. 50-60 yaşında yaşlanıp ölen insanlar çoğunlukta idi.

  • Doğuş @dogus

   @arandur asla suçlamıyorum hatta dediğim gibi ofiste bütün gün oturan insanlar buna mahkum.

   50-60 değilde galiba ortalama 64'dü şuan 71 civarı olması lazım Türk insanının yaşama süresi ama bizim sülale özellikle anne tarafı bunu bozuyor =) 75'de gidene genç gitti diyoruz. Hatta babamın babanesi 116 yaşında öldü. O zaman rekorlar kitabı falan popüler değildi yoksa adı geçerdi =)))

  • arandur @arandur

   @dogus genetik faktör çok etkili. Bir de insanoğlu olarak bir tane örnekten genelleme yapmayı çok seviyoruz. İşte bilmem kim adam vardı, çok yerdi, içkisi sigarası eksik olmazdı ama 90 sene yaşadı. Öbür tarafta bir abimiz çok sağlıklı yaşardı ama 60 yaşında ölüverdi. Hemen bu örnekleri birleştirip ya kadercilik yapılıyor veya zararlı şeylerin abartıldığı sonucunu çıkarıyor kişi.

  • Doğuş @dogus

   @arandur genelleme yapmak değildi amacım öyle örnek verdim sadece, yoksa bilimsel veriler zaten ortada.

 • Murat Şentürk @senturkmurat1999

  Hocam sporsuz dinç kalmak da kolay değil ki. İş hayatı, okul vs. sporsuz ne kadar hareket edilebilir ki? Hayatımda sadece bir dönem spor salonuna gittim. O da üniversite sınavından sonraki yaz 1 ay kadar. Hayatımda kendimi en dinç hissettiğim dönemdi.

  • Doğuş @dogus

   Mesela ofis hayatına başladığımda başlarda servisle evin önünde değil 5km civarı önce iniyordum eve yürüyordum =) ama tabi ki özellikle sabah ofise girip akşam çıkan insan için spor salonu mecburiyet oluyor.

 • Emiel Regis Rohellec Terzieff- @regis

  spor ve sağlıklı beslenme hepsi hikaye tek sorun stres ve sıkıntı. Bu ikisinden uzak durabilen insan vücut sağlığınıda akıl sağlığınıda korur. Bugün hemen hemen bütün hastalıklarımızın altında doktorlar bir parça sıkıntı ve stres buluyor. Mide için doktora gidiyorsun stresten uzak dur kalp için gidiyorsun aynısı böbrek için gidiyorsun moralini yüksek tut.

 • Baby Blue @digitalanimal

  dışında ambalaj olan şeylerden yiyyosanız ne yapsanız nafile...

 • POfficer @jepping

  Spor sağlığa zararlı diyorlardı.

 • Erkan @erkanox

  abiler bisikletle bir dağa çıkın inin o zaman her şey yoluna girer. 😀

 • Burhan @epsilon

  Ağır spor vücut için iyi değil. Egzersiz her zaman daha iyidir.