Duyduğuma göre bazı hastaneler doktorlara döner sermaye ödemekte iyice zorlanmaya başlamış. Para bitmiş gerçekten. Pek çok hastanede 30 yıllık doktorlar bile bir daha ki ay 7.500 lira ancak alacak. Lisenin üstüne 11 yıl oku, asistanlık yap verdikleri maaş 7.500 bile olmasın. Bu ülkede artık tıp falan yazılmaz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Tai per Dog Un @alipektas

  11 yıl okumakla fazla para alması gerektiğini ve para az bulundu diye tıp yazılmaması düşünmek çok saçma mantık hocam. Benden söylemesi.

  • Papa Emeritus @pope

   Onu Almanya’da doktorluk hayaliyle Almanca kurslarını dolduran doktorlara iletin. Yakın arkadaşlarımın neredeyse hepsi tıp yazdı zamanında, şu an hepsi kaçmaya çalışıyor fakat %99’u Türkiye’den çıkamayacak. İdealizm de bir yere kadar, yukarıda yazdığım gibi bazı özel meslekleri icra eden kişilere verilen para yaşamlarını kafaları rahat bir şekilde idare ettirmeleri sağlamalı. Uçağı kullanırken kredi borçlarını düşünen bir pilotla uçmak istemeyeceğiniz gibi, kredi borçlarını düşünen bir doktorun hastası olmak istemezsiniz.

  • Tai per Dog Un @alipektas

   @pope 7.500 TL aldı diye geçinemeyeceğini düşünen doktor bence biraz ev ekonomisi öğrensin. Türkiye'den kaçmak istemeyen insanların yoğun olduğu meslek grubu mu var ülkede? Herkes kaçmak istiyor, ekonomi kötü çünkü. Bu doktorluk mesleğine özgü bir şey değil ki, ya da okuduğun yıl sayısına. Kimse maaşı bir anda düşsün istemez ona itirazım yok. Fakat doktorluk okudu diye 7.500 TL ile geçinemez ya da 11 yıl okuyan o parayı alamaz diye bir kaide yok. Hatta ekonomiyi göz önünde bulundurunca doktor olmak yine iyi, hiçbir zaman ölmeyecek bi sektör. Yani özetle, hoşnut olmamak farklı ama hiçbir doktorun şu anki şartlarda bile doktor olduğuna pişman olacağını sanmıyorum. Öyle diyorlarsa da ben samimi bulmuyorum.

  • Mr. Can 2.0 @extreme

   @pope Napıyor arkadaşım bu doktorlar her gece party falan mı düzenliyorlar.

  • Papa Emeritus @pope

   @extreme Karın tokluğuna mı çalışsınlar 😀 7.500’e. geçinilmez demiyorum ama doktorluk, pilotluk gibi mesleklerde maddi sorunların insanların kafasını meşgul etmemesi için çok daha fazla para verilmesi gerektiğini düşünüyorum.

 • Papa Emeritus @pope

  Bazı mesleklerde, mesleği icra eden kişinin kafasını rahatlamak için paradan kaçmamak lazım bence. Çocuğunun okul masraflarını nasıl ödeyeceğini, taksitleri nasıl karışlayacağını düşünen bir doktorun neşteri altına girmek istemem açıkçası.

 • Temp @temp

  @pope Benim gözlemim özel hastaneler kaynar kazan gibi.
  Kalabalık konusunda en ufak bir azalma olmadığı gibi ameliyatlar da tüm hızıyla devam ediyor.
  Yani doktorların veya hastanelerin aç kalması gibi bir şey söz konusu değil.
  Devlet hastanelerinden haberim yok fakat durumun çok farklı olduğunu sanmıyorum.
  Türkiye çapında genellememek lazım.

  • Papa Emeritus @pope

   Herkes özel hastaneye geçemeye başlarsa herkes ABD gibi hastaneden 1 milyon lira faturayla ayrılır. Tehlike büyük.

  • Temp @temp

   @pope Bence zaten çoktan o seviyeye geldik. Kastettiğim şey ciddi bir şikayeti olan biri borca harca girip özel hastaneye gidiyor. Devlet hastanelerinin çok bir saygınlığı yok.
   Tabi özel hastanenin de ucuzu, ortası, pahalısı var.
   Mesela Medicalpark çok aşırı kazık. Sadece mr çektirmeye 500 tl gitmişti.
   Ama hepsi de öyle değil. Ortalama fiyattan hizmet veren özeller de var.
   Umarım mevcut ücretler ucuzlar, sağlık daha erişilebilir hale gelir. Zira gerçekten sağlıkta fakir/zengin ayrımı olmamalı.

 • x.slymnyldrm @x-slymnyldrm

  TL kazanırken çok değerli harcarken çok değersiz

 • gugukkuşu @gugukkuscusu

  Her toplum yanlış tercihlerinin bedelini öder,

  • Temp @temp

   @gugukuscusu Aslında yalnızca toplum değil;
   her erkek, her kadın, her anne, her baba, eş, arkadaş, dost, sevgili için de aynı şeyleri söyleyebiliriz.
   Hatta elektronik cihazlarda da durum farklı değil.
   Yani genel olarak yanlış tercihlerin bedeli hayatın her alanında ağır olabilir.

 • YasinC @yasinc

  Doktorluğu sırf para için okuyan var ise bir zahmet okumasın. Doktor, öğretmen vs gibi mesleklere idealist insanlar lazım.

  Sırf para için okuyacak olan var ise elektrik elektronik mühendisliği okusun. Maaş konusunda hiç bir zaman üzülmez.

  • YasinC @yasinc

   @semmih Herkes ister ekonomik olarak çok rahat yaşamayı ancak böyle ütopik bir dünya yok maalesef. Daha iyisi var mı tabi ki var ancak bu farkı yapan şey zaten idealist insanların çok olması.

   Okula küfrederek giden öğretmen tanıyorum. Bu kişinin verdiği eğitimden zerre fayda mı gelir?
   Üzerine idealistlere salak muamelesi yapıyoruz ülkede. Sonra ekonomi, adalet bla bla diye zırlıyoruz.

 • Ronnie Kray @ronnie-kray

  Git yurtdışına, orda doktorluk yap. Seni tutanmi var ?

 • Hasan ilker Com @ilkercom

  7500 lira kazanan doktor gelsin ustunu ben tamamliycam. 30 bin aldilar adamlar geçen ay.

  • Papa Emeritus @pope

   Gelecek aylarda para kazanamayacaklar. Geçen aylarda az para kazandılar demedim zaten.

  • Ronnie Kray @ronnie-kray

   @pope Dostum ülke olağanüstü halden geçiyor.. Birazcık fedakarlık yapın ya. Havyar yemeyin bir kaç ay ne olcak. 7.500 lira al bir kaç ay ne olcak.

  • qubit @qubit

   40 yılda bir ikramiye gibi bir şey aldılar. Asker gibi cepheye sürüyorsun adamı. Çocuğunu görüp göremeyeceği belli değil, ne olacağı belli değil. Keşke gerçek maaşları o olsa da yetişmiş onca hoca özele geçmese.

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @qubit Bak SJW kardeşim ; adamlar 30 bin lira totalde para aldılar. Allah bereket versin. Ama yanında çalışan radyoloji teknisyeni ne kadar aldı ? Biri 20 bin döner sermaye alırken diğeri 2000 lira aldı. Konuşurken bunları öncelikle konuşun. 11 sene okuduk az para alıyoruz kafası yanlış kafadır.

  • qubit @qubit

   @ilkercom SJW lafınızı iade ediyorum. Hatalı düşündüğünüzü dair bir yorum göndermeme rağmen onu tartışmayıp başka bir açıyı anlatıyorsunuz. Sağlık sisteminin yığınla yanlış gideni var, hemşire sayısını bile bilen yoktu yeni öğrenildi. Üniversitedeki normal mühendislik hocasına verdiğin prof maaşını 24 saatini ve tüm ömrünü kliniğindeki hastaya adayan tatil yaz aile bilmeyen tıp profesörüne veremezsin. Verirsen de bunun bedelini halk acı öder. Biz de bunu istemiyoruz. Radyolojiye gelene kadar dönerden alamayan yığınla (muayene vs. açıp özele kaçamayacak) emektar var. O ayrı bu ayrı.

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @qubit 7500 lira alacak uzmandoktor iban atsın.