Diyanet İşleri Bakanlığı ile TÜBİTAK arasında imzalanan Açık Kaynak ve Pardus dönüşümü protokolüyle birlikte Diyanet İşlerine Bakanlığına bağlı tüm kurumlarda Pardus'a geçilecek.

Twitter'da takip ettiğim birkaç kişiden duyduğuma göre Diyanet'de çok ciddi bir Microsoft hükümdarlığı varmış ve bu hareketle birlikte ufaktan bu kırılmaya başlanmış. İşletim sisteminin değişmesiyle birlikte Açık Kaynak yazılımların da kullanımının ve geliştirilmesinin yaygınlaşacağı düşünüldüğünde bence güzel bir gelişme.

Yalnız yine Twitter'dan birisinin ortaya çıkardığı bir şey var: Diyanet'in proje sayfasındaki Pardus kurulumu dökümanında bilgisayarlarda kullanılacak Kullanıcı adı ve Şifre bilgisi açık şekilde paylaşılmış. Bu bir güvenlik açığına sebebiyet verebilir. Umarım ilgili belgeyi güncelleyip, şifre bilgilerinin sadece kurum içindeki sistemlerde tutulmasını sağlarlar.

Haber Kaynağı: https://tr.sputniknews.com/turkiye/202006241042312305-diyanet-ile-tubitak-arasinda-anlasma/
TÜBİTAK duyurusu: https://tubitak.gov.tr/tr/haber/diyanetin-10-bin-bilgisayarinda-pardus-kullanilacak
Diyanet'in sitesinde yer alan proje sayfası: https://pardus.diyanet.gov.tr/

#HaftalıkGündemeMalzeme #Pardus #Diyanet #Tübitak #İşletimSistemi #AçıkKaynak #OpenSource

Diyanet ile TÜBİTAK arasında anlaşma: Bilgisayarlarda 'yerli ve milli...

TÜBİTAK tarafından geliştirilen yerli ve milli işletim sistemi Pardus, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından da kullanılmaya başlanıyor.
BeğenFavori PaylaşYorum yap