BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • berrram @berrram

  Hiç bir mantık içermeyen, tamamen gereksiz bir ileti dizisi. Bu kafa ile TBMM'yi de kapatmak gerekecek ne de olsa orada da terör propagandası yapan milletvekilleri de var. Tabi bunun ucu da çok açık. Devlet kimi isterse onu terörist yapar. O yüzden bu durum suistimala çok açık. Bir ara halcilerdi mesela terörist. Yarın benim ya da sizin devlet tarafından terörist ilan edilmeyeceğimizin bir garantisi yok.

  • kirazerik @kirazerik

   Kapatılmaya gerekçe olarak paylaşmadım. Sadece editoryal kısmın o kadar da özgürlükçü ve şeffaf olmadığının gösterilmesi için paylaştım. Zaten mantıjsal bir önerme sunmuyor, ekran görüntüleriyle wikipedianın o kadar da şirinler kreşi olmadığını gösteriyor.

 • Felix @felix

  hepsini okudum, sona kadar güzel gidiyordu yazı. tabi vikipediyi kapatmak için geç bile kaldığımız sonra da kendi vikipedimizi kurmamız gerektiğine dair fikirleri ortaya atana kadar. küresel çapta negatif propagandadan şikayetçi olupta artık küresel anlamda neredeyse tekel olmuş bir siteye karşılık yerel bir site açmak fikri neye derman olacak.

  vikipedi engellenmesin açık olsun ki bizim kullanıcılarımızda kendi argümanlarını ortaya koyup bu propagandaya uluslar arası çapta karşı dursunlar fikri doğru fakat yazarın bahsettiği gibi bunu yapmanın imkanı artık kalmadı, bu kullanıcılar süratle engelleniyor gibi bir durum varsa ne yapılabilir acaba

  • UnicornKnight @unicornknight

   "vikipedi engellenmesin açık olsun ki bizim kullanıcılarımızda kendi argümanlarını ortaya koyup bu propagandaya uluslar arası çapta karşı dursunlar"

   belli odakların kontrolünde olan editoryal süreç ile bunun imkanı olduğunu mu sanıyorsunuz? sanırım Wikipedia'da içerik giri sürecine dair hemen hiçbir şeyden haberiniz yok, olsaydı şu talihsiz cümleyi kurmazdınız.

   buradan şunu çıkarmayın: hayır Wikipedia'nın erişime engellenmesini desteklemiyorum. lakin Wikipedia ne adil ne de şeffaf bir mecra değil. "gerçek" bilgiye erişilebilirlikteki rolü ise ciddi manada tartışmalı, doğrudan ya da dolaylı olarak kirli propoganda aracı olduğuysa çıplak bir gerçek.

  • Felix @felix

   @unicornknight cümlenin devamı yokmuş gibi cevap yazmışsınız sizin söylediiniz şeyi düşündüğümü cümlemin sonuna eklemiştim. " fikri doğru fakat yazarın bahsettiği gibi bunu yapmanın imkanı artık kalmadı, bu kullanıcılar süratle engelleniyor gibi bir durum varsa ne yapılabilir acaba"

   "bunu yapmanın imkanı artık kalmadı, bu kullanıcılar süratle engelleniyor" bu durumun var olabileceğine dair kaygılarımı dile getirmişim, ardından
   " gibi bir durum varsa ne yapılabilir acaba" diyerek bu çözüm olmayacaksa ne yapmalıyız diye sormuşum. burada talihsiz olan yorum nedir?

 • Anıl @anil

  Birileri Türkiye hakkında bir şeyler söylüyor, bunu Türkiye hariç herkes görüyor. Kapatılması kadar saçma bir durum yoktu.

  Edit: Adamları "propaganda yapıyor yaa" diye kapatıyorsun ama yazdıkları şeye kaynak olarak gösterdikleri siteler açık. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu!

  Edit2: Arkadaşın yazdığı şeylerden dolayı değil, MİT tırları ve ona bağlantığı sebeplerden dolayı kapatıldı.

 • YasinC @yasinc

  Kafalar o kadar dar ki. Orada paylaşılanlar kapama sebebi olamaz. Aklın yok mu düzelt bir zahmet. Karşı propaganda yapmayı beceremiyorsun diye vikipedi gibi bir platform yasaklanır mı?
  Dünyaya pipet deliğinden bakıyoruz ülkece.

 • Cem KOÇ @cemkoc

  Kapatmasıyla ilgilenmiyorum.Çünkü kapatılsa da kullanabiliyodum.
  Fakat hala o moderatörler orada. Kafalarına göre bilgi ekleyip siliyorlar.
  Türk siyasetine bulaşmış herhangi bir madde Türkçe Vikipedi'den bakılmaz. Çok net. Emin olun Türkiye daha iyi yönetiliyor Vikipedi Türkiye'den.

 • kei @kei

  boş yapmış bırakın kaydolmayı kayıtsız bile bir sürü değişiklik yaptım misal ingilizce moped maddesinde türkiye'deki regülasyonu ben ekledim, yine yaşadığım ilde 2 tane kilise var tarihi ama ingilizce maddede yoktu ben ekledim belki bir yabancı görür de bakar diye.

  • Cem KOÇ @cemkoc

   O tarz maddelerde olmaz zaten. Moped sayfasına baktım taslak olduğu uyarısı veriyor. Kıdemli bir yazar oraya girdiği gibi yazdığınız her şeyin gitme olasılığı var. Ve itiraz etseniz de sizin yazdıklarınız daha kıymetli olsa bile hiçbir şey yapamazsınız. Aynı şey "moped maddesi gereksiz" diyerek silerse de geçerli.

   İsim vermeden söyleyeyim, acı yeme challenge yapan youtuberların sayfaları varken gündem, siyaset ve dinle ilgili kısa videolar, podcastler ve küçük çaplı kısa metraj belgeseller çeken birisi için yıllardır madde açılıyor ve aynı kişiler tarafından "gereksiz kişi" denerek siliniyor.

   Aşağıdaki linkte de yabancıların gözünden en çok tartışılan ve sürekli değişen wiki maddelerini görebilirsiniz.

   Olay biraz ideolojiye, siyasete ve dine dokununca işler bu noktaya geliyor zaten. Moped yazınıza kimsenin takılacağı yok.

   https://edition.cnn.com/2013/07/24/tech/web/controversial-wikipedia-pages/index.html

  • kirazerik @kirazerik

   bahsettiğiniz tarz entryler de sorun olmaz elbette. ama ihtilaflı bir konu gündeme geldiğinde vakıf süreci bu şekilde yönetiyor.