ps5 tasarımının neresine beğenmediler acaba?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Atilla Durmaz @limonlusoda

  Sanıyorum biraz şu konuyla alakalı. Xbox konsolu tanıttığında önceki nesile göre epey farklı bir tasarım kullanarak beklentiyi yükseltti. Böyle olunca ps4 ve pro'da tasarım olarak galip olan sony'nin, series x'in yükselttiği bu başarının üstüne çıkmasını beklediler insanlar. Sony de işleri çok ağırdan aldı tanıtım için. Bence tanıtım için bu kadar beklemesine gerek yoktu. Konsolu beğendim ama ben bile aşağı yukarı buna yakın bir şey canlandırmıştım kafamda.

 • Tarık Başoğlu @trbasoglu1996

  Beğeni kişiseldır. Reddot alsa bile beğenmeyenler çıkacaktır.

 • serhanhepsen @serhanhepsen

  Bir tasarımcı olarak bende beğenmedim. Sebebi şu. Medeniyetimizin sürekli değişen ve gelişen tasarım trendleri var. İnsanların algısı da bununla değişiyor. Şuan sonlarına gelmiş olsakta sade ve minimalistik tasarım çağındayız. Fonksiyonellik ön planda. Xbox'ın tasarımı buna uygun. Gereksiz detaylardan yoksun, sade ve şık. Evet zevkler tartışılmaz , beğenirsin beğenmezsin ancak çağımıza uygun bir tasarım.

  Ps5'in tasarımı ise 2000 lerin ortasından kalma , aşırı abartılı ve fonksiyonellikten uzak bir
  fütüristik tasarım. Ama 2000'lerin kafasıyla bir fütürizm. Gereksiz bir V vurgusu. Haliyle hem bu şaşalı tasarıma ve fonksiyonel hava akışına sahip olması için büyüyen bir kasa. Kendi başına düz ve yatay duramayan , bir kaideye ihtiyaç duyan bir tasarım.

  • Alptekin @alptekinck

   ben geri kafalı kalmışım anlaşılan 😀

  • serhanhepsen @serhanhepsen

   @alptekinck Yok , her insanın beğendiği tasarım trendi/dili farklı olabilir, çok doğal. O yüzden renkler ve zevkler tartışılmaz. Ben de bazı eski tasarımları çok severken , günümüzün bazı tasarımlarını beğenmiyorum, bana hitap etmiyor. Hatta 1920'lerin tasarımlarını çok seviyorum.

   Burdaki konu sadece çağın gerekliliği olan fonksiyonel tasarımdan uzaklaşmış olmaları. Olay sadece görüntü değil yani.

  • Alptekin @alptekinck

   @billgates şey sanırım 2000lerin geleceğin tasarımı düşüncesi

  • serhanhepsen @serhanhepsen

   @billgates @alptekinck 2000'ler de , özellikle başlarında ve ortalarında sanıyorum milenyumun etkisi ile hep böyle abartılı bir tasarım anlayışı vardı. Her çağın fütüristik tasarımları vardır ancak bu tasarımlar çağın tasarımlarından ayrılmaya çalışıp geleceğin tasarımlarını yapmaya çalışırken ister istemez bağlı olduğu çağdan etkilenir. 1900'lerin fütüristik tasarımlarında o çağın izlerini haliyle çok rahat görebilirsin. Tabi 2000'lerde de öyle.

   Ps5'in tasarımı da abartılı hatlar ve detaylar ile fonskiyonellikten uzak 2000'lerin fütüristik tasarımlarını andırıyor.

   Hiçbir tasarım trendi de çat diye bitmez. Uzantıları kalır. Buna bağlı olarak insanlar 2000'lerin ortalarından , sonlarından, 2010'ların başlarından kalma ps5'e benzeyen elektrikli ısıtıcı , modem vs aletlerin fotoğraflarını paylaşarak tasarımla dalga geçtiler. O tarz ufak markaların cihazlarında bu tasarımlar kabul edilebilirken ps5 gibi tüm dünyanın dikkatini çekecek bir cihazda bu tasarımın kullanılmasını insanlar yadırgadı.

   Büyük ihtimalle çok daha güzel bir tasarım yapabilirlerdi ama bu covid19'un etkisiyle de biraz zamana sıkıştılar ve hem insanları vuracak fütüristik bir tasarım hemde düzgün soğutma tasarımını yapmakta zorlandılar. Kaldıki bu çok zor bir iştir.

   O yüzden çağımızın tasarım trendi sadelik , fonksiyonellik ve minimalizm. Çünkü ilk önce böyle abartı hatlara sahip görsel tasarımı yapıp fonksiyonelliği buna uydurmak çok zor bir iş. Muhtemelen zaman yetmediği için kasa büyümek zorunda kalmış.