Kredi kartı ekstreleri temmuz ayından itibaren mail ve SMS yolu ile gönderilemeyecek. Ekstrelere internet bankacılığından ulaşılabilecek. Veya isteyenler ek ücreti karşılığında posta ile alacak.

Ben bu değişiklikten İş Bankasının tarafıma gönderdiği mail sayesinde haberdar oldum.

Değişikliğin gerekçesi BDDK tarafından çıkarılan
Bankaların Bilgi Sistemleri ve Elektronik Bankacılık Hizmetleri Hakkında Yönetmeliğin 37. maddesinin son fıkrası ile ekstre, dekont, hesap özeti gibi bilgilerin sadece dijital bankacılık kanalları ile yapılabileceğinin hükme bağlanması. Dolayısı ile e posta ve SMs gibi geleneksel yöntemlerle bu belgeler gönderilemeyecek.
#haftalikgundememalzemehttp
@leventp @hkellecioglu

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Koray @koraysuna

  Saçma olmuş ya gelsin ne olacaktı ki

 • Hamdi Kellecioğlu @hkellecioglu

  Dijital bankacılık yöntemlerine e-posta ve SMS girer bence. Burada yapılmak istenen eski tip posta yoluyla alınan ekstreleri seçeneğe bağlı olmaksızın tamamen bitirmektir. Öteki türlü çok saçma bir hareket olur.

  • Adem Gdk @aguduk33

   Bankanın elektronik ortamda müşterilerine ileteceği hassas veri veya sır niteliğinde veri içeren her türlü ekstre, dekont, hesap özeti gibi bilgilerin elektronik bankacılık hizmeti sunulan kanallar üzerinden gönderilmesi esastır. Banka, bu gibi bilgilerin sunulmasında elektronik dağıtım kanallarının kullanılması için müşterilerine gerekli yönlendirmeleri yapmakla yükümlüdür.

   ...Elektronik bankacılık hizmet sunulan kanallar... İnternet bankacılığı diyor, ATM'ler diyor kısaca.

  • Hamdi Kellecioğlu @hkellecioglu

   Evet, bugün bana da geldi bilgilendirme. Gerçekten de e-posta'yı seçeneklerden kaldırıyorlar. Ben oradan takip ediyordum açıkçası ödemeleri falan. İşimi zorlaştıracağı kesin. Ben özellikle talimat verdikten sonra e-posta'nın neden olmadığını açıkçası anlamıyorum. Acaba veriler yurt dışına gidiyor falan mantığı mı var?

  • Adem Gdk @aguduk33

   @hkellecioglu Sebebini tam bilemiyorum. Ancak SMS gönderimi de yapılmayacak dendiğine göre başka bir sebebi olmalı. 🤔

 • makesome @makesome

  Ekstre görmesin borç binsin, insanların ceplerini daha çok boşaltmak için düzen kuruyorlar. Hırsızlar!

 • Seco @seco

  Bana da geldi, ama dijital kanalı şubeden açtırabilirsiniz, açtırmazsanız e-posta ile göndermeyeceğiz yazıyor. Benim anladığım kadarıyla izin verdiğimiz sürece gelecek.

  @hkellecioglu Hamdi Abi konuyla alakasız 😀 ben yine siteye girmekte zorlanıyorum, geçen sefer sunuculara bakayım demiştin düzelmişti 🙂 6-7 aydır düzgün bir şekilde girebiliyordum, yine sıkıntı yapmaya başladı :(, neden böyle oluyor bilmiyorum. Tek bildiğim kablonete geçtiğimden beri böyle bir sorun yaşıyorum.

 • okanaytimur @okanaytimur

  Aynen bende geçen gün Yapı Krediden benzer bir bildirim aldım. Her gün başka bir saçmalık çıkarıyorlar. Birde bahane olarak KVKK yı gösteriyorlar ya ona ayrı ayar oluyorum.
  Devlet kurumları ellerindeki kimlik verilerini çaldırmış, piyasa da şu kadar milyon kişi ve şu şehire özel paketler halinde satılıyor. Oraya müdahale edeceklerine kalkmışlar böyle saçmalıklarla uğraşıyorlar.