Depolama olarak kullandığım 2 TB HDD'nin sürekli sisteme bağlı olması kafamı yoruyordu. Basit bir örnek verecek olursak daha önce HDD'leri karıştırıp yanlış diske formatı basmışlığım var.

Ek: Videodaki arkadaş gibi sistem çalışırken butonla oynamıyorum ben, ne olur ne olmaz. PC'yi kapatıp öyle geçiş yapıyorum her seferinde, zaten SSD de hızlı açılıp kapandığı için pek problem olmuyor.

https://youtu.be/BZnljKjJLvM

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Vefa @buff

  İlk olarak HDD çalışmadığında durdurma seçeneği var Windows'ta kafanızı yoruyosa bu seçenek çok daha etkin ve her zaman sistemi açıp kapatmadan kullanmanızı sağlar. İkinci olarak bios'tan kapatılabiliyor Sata portları, ben de format atarken felan biostan kapatıyorum yanlışıkla silmemek için.

 • FreeRun @freerun

  Microsoft a en çok şikayet giden konuların başında gelir bu olay, diske sağ tıklayıp etkinleştir etkisizleştir gibi bir seçenek koysalar sorun çözülecek, ama microsoft'un bu disk olaylarına bir garezi var ssd de olsa mekanikte mesala windows 10 deli gibi disk kullanıp bazen iş yapmayı bile engeller arkada bin tane servis çalışıyor

  • Gump @runforrest

   Orası öyle de bendeki sorunu Microsoft diske erişmese bile çözemez. PC' ilk açıldığında HDD'ye hiç güç gitmesin istiyorum. Arada bir arşiv yaparken ben manuel güç vereyim, bir nevi taşınabilir HDD gibi. Bence kasa üreticilerinin böyle 1-2 buton koyması lazım molex girişlerini on off eden.

  • lterlemez @lterlemez

   Var zaten, AHCI kuruyorsanız disklerinizi ki kuruyor sunuzdur artık, ana kartın hot-plug özelliği var mı yok mu bir araştırın. Var ise, USB çıkar menüsünden "diski çıkart" yapın. Hala görünür olacaktır ama bir sonraki hard boot'a kadar tekrar yüklenmeyecektir.

  • Adem Gdk @aguduk33

   @runforrest Disk çalışırken enerjisini kesmeniz diske zarar verecektir. Hot plug yaparken önce data bağlantısı, birkaç ms sonra veri bağlantısı kesilir. Data bağlantısını kesmeden Cat diye enerjiyi keserseniz diskte mekanik arizqlar basgosterebilir. Pinlerin boyu bunu sağlayacak ayarlanmıştır.

  • Gump @runforrest

   @aguduk33 "Ek: Videodaki arkadaş gibi sistem çalışırken butonla oynamıyorum ben, ne olur ne olmaz. PC'yi kapatıp öyle geçiş yapıyorum her seferinde, zaten SSD de hızlı açılıp kapandığı için pek problem olmuyor." Okumadınız mı anlamadınız mı anlamadım.

  • Gump @runforrest

   @lterlemez Cihaz bildiğimiz sata harddisk. Her seferinde bios a gir çık yapmaktan çok daha pratik bu buton emin ol. 🙂 Ek olarak HDD yi bios okumasa bile güç kaynağı illa ki güç veriyordur ilk açılışta, bu şekilde aylarca kullanmasam diski PC deki hiçbir parçanın diskle iletişimi olmamış oluyor.

  • lterlemez @lterlemez

   @runforrest; SATA diskler, sistem hot-plug (HP) destekliyor ise USB çıkar menüsünde listelemektedir Windows. Bios'a falan girmenize gerek yok (sadece aktif değil ise HP, bir kere aktif etmek için giriyorsunuz), Sağ tıkla "çıkar" dediğiniz zaman HP ile sistemden ayrılıyor, bir sonraki boota kadar (Sleep ve hibernate modu aktif etmez diski, boot etmelisiniz).

  • Gump @runforrest

   @lterlemez Tek düğme ile (sistemi kapatıp açmak gayet hızlı oluyor) HDD'nin tüm elektriğini kesmeyi tercih ederim yine de. 🙂

  • Adem Gdk @aguduk33

   @lterlemez Bios'tan ilgili sata portunun hot plug'ını enable etmezsen diskiniz burada gözükmez.

  • lterlemez @lterlemez

   @aguduk33; HP yapmak için aktif ediyorum zaten.