Arkadaşlar kariyeradam diye bir site gördüm ve 2 ayda uzaktan eğitim olarak insan kaynakları yönetimi sertifikası veriyormuş meb onaylı ve işe girdirmeyede yardımcı oluyormuş. Yorumlarda baktım maaşlarıda normal ve işe girdim çok teşekkür ederim tarzında yorumlar var.
Ben bu yorumların gerçek olmadığını düşünüyorum çünkü 4 yıllık insan kaynakları bitiren arkadaşım var ve askeri ücrete işe girdi ve yeri beğenmediği için çıktı. 2 yıllık bitiren de farklı bir iş yapıyor.
Siz ne düşünüyorsunuz arkadaşlar bu konu hakkında bilginiz var mı🤔

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ISA @isasntrk

  Hikaye 😀 ayrıca insan kaynaklarında çalışmak için çokta bilmeye gerek yok tanıdığım İK Direktörleri var bizim mali müşavirler kadar sisteme hakim değiller ve daha doğru düzgün konuşmayı bilmiyolar 😀 olay yalakalık, patron sevicilik.

  • Mehmet Usta @mehmettustaa

   @isasntrk Bencede hikaye. Tahmin ettiğim gibi olmuş adam başından geçenleri anlatmış.

  • ISA @isasntrk

   @mehmettustaa ya ben bunları canlı yaşıyorum 😀 Hayata bakış olarak şu sözler hep aklımızda olması gerekli. Bu devirde kimse kimseye "kolay" işvermez, kimse kimseye "bedava" iş vermez, kimse kimseye "meslek sırrı" öğretmez, kimse kimseye "bedava para" vermez(karşılıksız), hayatta her zaman "iyi" şeyler olmaz. ve son olarak kısa zamanda çok para diye birşey yok. He yolda giderken piyango çıkar, altın bulursun bunlardan bahsetmiyorum 😀
   Bu arada insan kaynakları aslında çok önemli bir bölüm. Tüm personellerin analizinin yapılıp şirket içi performanslarının ölçülüp, şirket içinde ilerki yıllarda hedef belirlemesi yapar. Kariyer planı yapar, iş planının daha iyi işlemesi için çalışır. Ama bizim memlekette bordro yap, sigortaları kontrol et shiftlere bak vs 😀 Dışarıda bunları mali müşavirler yapıyo mübarek 😀

  • Mehmet Usta @mehmettustaa

   @isasntrk Aynen hep aklımızda olması gereken sözler bunlar.

 • Mehmet Usta @mehmettustaa

  @orcun Abi bilgin vardır diye düşünüyorum sen ne diyorsun bu konu hakkında.

  • Orcun @orcun

   Önce telefonu şarja tak ya yüzde 4 nedir ? 😀 şaka bir yana benimde baya sertifikam var. Pc kullanımından tutta ofis şeyleri elektronik incik boncuk, cep telefonu tamir teknisyenliği vs. vs. vs. aşçılık pastacılık bunlarda var. Hepsi bu arada halkeğitimden alındı, meb tabi ki ama benim hani ne işime yarar dersen ? ben mesela gitsem bir lokanta adam aşçı arıyordur vs. der ki nerede çalıştın ? derim şu yıllarda burada çalıştım sertifikayı da buradan aldım. Adam beni aşçı olarak işe alabilir de almayadabilir. Mesela hiç sertifikası olmayan ama 30 yıldır aşçılık yapan adam vardır, gider onu alır çünkü o adama tecrübe lazım. Ha beni de aşçı çırağı vs. gibi işlerde alabilirler ama onun harici direkt çok zor. Bu sertifika işi de böyle yani sen atıyorum aldın bunu vs tamam ama tecrüben yok. Şirket atıyorum lazım oldu adam alıyor vs. gidecek en tecrübesini alacak mesela atıyorum geçmişte ... şirketinde 7 sene çalışmış duygu hanım vs birde sen ? ama senin sadece bu sertifikan var geçmişin ve tecrüben yok o adam haliyle duygu hanımı işe alacak.

  • Mehmet Usta @mehmettustaa

   @orcun Çok doğru söyledin abi tamda benim düşündüğüm gibi.
   Abi olumlu yorumlar var ben bu yorumları yapanları kendi adamları diye düşünüyorum sencede öyle midir çünkü adamlar 3800tl ile işe girdim diyor.
   Benim arkadaşım 4 yıllık bitirdi insan kaynakları birde bölüm birincisiydi ve askeri ücretle başladı.

  • Orcun @orcun

   @mehmettustaa Zaten sağ tarafta ödeme kısmı var kırmızı hani anladın zaten olayı 😀 Mutlaka vardır olumlu yorum ama geneli kendi adamı çünkü bu adamlarda ticarethane yani birşey satacak ki para kazansın değişmen dönsün. Satamazsa nasıl döner ? o yüzden işte genelde hep kadınlar yazar mesela ya işte şu şu yerden şunu şunu aldım çok ilgili memnunum vs. vs. bunlar bildiğin klasik reklam zaten. Türkiyede yaşıyoruz yani hani öyle anlatıldığı gibi bir ortam insana zaten gerçek gelmiyor.

  • Mehmet Usta @mehmettustaa

   @orcun Aynen öyle abi bu zamanda 2 aylık eğitim ile rahat ve parası iyi sayılabilcek bir iş imkansız nerdeyse.
   İşi olmayan insanların umutlarını kullanıp para kazanıyorlar işte.

  • Orcun @orcun

   @mehmettustaa Öyle çünkü herkes '' BEN O KADAR YIL ÜNİVERSİTE OKUMUŞUM YA ALLAH ALLAH BANA İŞ YOK MU ? BEN SİMİT Mİ SATICAM LİMON MU SATACAM ? BARİ KPSS'E GİREM DE MEMUR OLAYIM NE YAPAYIM DEVLETE KAPAĞI ATARIM. '' Genelde yüzde 90'I bunların işsiz güçsüz gezen tayfa. Hak veriyorum yani bu insanlara ama aga sistem türkiyede öyle işlemiyor. Burası avrupa amerika vs değil ki ? hani atom bilmemnesi mühendisi olmuşsun diyorsun ki iş yok ? ya abicim burası türkiye işte daha hala anlayamadın mı ? burada lazım olan sadece işçi ara eleman o kadar. Öyle bilmemne laboratuvarı var dünya devi türkler falan öyle bir dünya yok ki sen atom bilmemnesi mühendisi olmuşsun ? yok. İş gücü yok iş sahası yok işte senin ilacın türkiye de değil ki ? insanlara hep işte bu aşılandı oku oku oku güzel yerlerde oku öğren güzel iş yaparsın. Ama işte sorun şu her şehire üniversite açmakla zaten talep olmayan bölümlere giriyorsun birde apartman üniversitesinden mezun oluyorsun ama iş imkanın yok. Öyle okuyom ben yaaa bitti okulum ya ben şu şirkete ceo olucam kafasıyla el ense yatarak iş miş olmaz. Simit sat ? limon sat ? kendini başka alanlara ver türkiyede gidecek alanlara odaklan ? ben mesela felsefe mezunu olucam yakında e hani iş sahası nerede ? yok. Ha ama işim ne ? kalite kontrol fabrikada çalışıyorum. Alakası yok ama ne yapayım yani ? para kazanmadan yat yat yat ona buna iş vaadiyle paraları kaptır vs e böyle olmaz ki ? faturaları kirayı kim ödeyecek ?

  • Mehmet Usta @mehmettustaa

   @orcun Çok doğru söylüyorsun abi. İyi tercih yapıp çok çalışmak lazım.

 • Tunahan Avsallı @awsalli

  Maaş konusu göreceli bir kavram. Her meslek dalında yüksek maaş alan olduğu gibi düşük maaş alan kişiler mevcut. Yüksek maaş alanı baz alırsak, her sektör süper 🙂 İç mimarlık alanında, çevren geniştir, aylık 3-4 iş alıyorsundur. Sağlam gelir elde edersin. Çevren yoktur, rastgele bir yerde işe başlarsın. Aylık 3000 lira alabilirsen iyi.