Yaz sonuna kadar giysi alışverişimi internetten yapacağım. Normalde denemeden pek bir giysi almayan ben, belki de internetten giysi alışverişimi mütemadiyene dönüştüreceğim.
Gerçekten 2.5 ayı geçkin bir süredir evden dışarı çıkmıyorum market vs haricinde. Hatta geçen gün eczane ihtiyacım oldu, dışarıdaki birine aldırdım, napayım? Zaten evden çalışıyordum, aynen devam durumundayım.
Alışverişimi haftalık yapıyorum, evdekiler her gün markete gidiyor ama ben işten başımı kaldıramadığım için evin market işine koşamıyorum bu aralar. O yüzden kendi ihtiyaçlarımı haftalık alıyorum. Hatta bir iki şeyi toptan alacağım, o da kalıcı bir alışkanlığa evrilebilir benim için.
İlk paket siparişimi geçen hafta verdim, bir şey olmadı. Sıcak yemekti zaten.
Gezmeyi, özgürce dolaşmayı, bir yerde çay kahve içmeyi ben de özledim ama hiçbir şeyi sağlığımı riske atacak kadar özlemem elbette. Bu yaz muhtemelen bol bol balkon keyfi yapacağım, hava alma ihtiyacımı öyle karşılayacağım.
Dışarı çıkarsam maske takıp çantamdan 80 derece limon kolonyasını eksik etmeyeceğim. Eğer imkan varsa toplu taşımaya kalabalık olmayan saatlerde bineceğim, imkan varsa kalabalık caddelerden değil ara sokaklardan, daha tenha yerlerden gideceğim. Bana göre yeni normal bu. Bir şekilde her yer açılmış olabilir, elden geldiğince tedbirlere uymaya devam, ne yapalım?
#akış #konudışı

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Marmara Kazım @digitalanimal

  netten aldığın kıyafetleri yıkamadan giyme 🙂

 • Orcun @orcun

  Dışarı çıkmamak çok zor, ev ihtiyaçları vs var hani internetten olmuyor. Sanalmarket karfur vs okey sipariş alınıyor veriyorsun ama gelmiyor ki istediklerin. Patates aldım mesela yarısı pert. Kafam kadar kumpirli patates ve içinde yarısı neredeyse çürük simsiyah olmuş vs ee ne oldu 3 kilo patates aldık yarısı pert. Domat vs bilerek almıyorum çünkü biliyorum yumuşak gelecek taze olmayacak vs. kıyma alıyorsun yarısı yağlı. Bilerek böyle yapıyorlar. '' nasılsa müşteri görmüyor daya dandiği ne farkeder '' Birde bırakıp kaçıyorlar yani dur lan bir bakacam diyemeden adam kapıdan fiyuuuv tüymüş. Parayı çöpten mi buluyoruz ya ben bizim insanımız kadar üç kağıtçı bencil vurdumduymaz başka hiçbir insan görmedim. Ama kendine yapılsa dünyayı yıkar başkasına gelince yap anasını satayım. Otobüslerin bu yüzde 50 mevzusu iyidi birkaç kere denedim bomboş almıyorlar zaten ama sefer sayısı çok azdı. Sabah 10 dk'da bir öğlen falan saat başı, öğleden sonra 20 dk'da bir, akşamda normale dönüyordu ancak hiç deneyimlemedim akşam saati vs kim bilir nasıl kuyruk oluyordur. Hiç binmemek lazım. Hele bu olayı da kaldırmışlar mesela hayatta binilmez. Boş saatleri yok yani sende bilirsin izmir 3 sene önceki 5 sene önceki izmir değil. Böyle bir anda göçmenler akın etti ankaralı istanbullu vs. vs. trafikte dikkat et bazen 35 plakadan daha çok 34 ve 06 var. Araba olmuyorsa birtane ufak motosiklet alıp öyle takılmak lazım. 50 cc falan b ehliyetle de kullanılıyor hiç derdi tasası yok scooter zaten öyle takılmak lazım veya bisiklet ? düz yerse bisiklet çok iyi, ben buca bornova arası git gel yapıyorum arabayla ama bisikletle gidilmez. Alsancak konak karşıyaka vs takılır düz yerler ama buca falan hele bornova yukarsı atatürk mahallesi vs yok yani bisikletle olmaz. Aşısı ilacı bulunana kadar yapacak birşey yok. Böyle devam edeceğiz.

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   ya sorma ehliyetim de var ama araba olmadığı için sürmeyi unuttum yahu 😀 aslında ayağı yerden kesmelik beyaz şahin falan ayarlansa bana ne hoş olur. yolda kalmadığım günler işime yarayabilir 🙂 market alışverişini hiç internetten yapmadık. ben gittiğimde a101'e gidiyorum, bir tık daha geniş hani en azından insanlar sıraya girebiliyor, dağınık bir yapısı yok mağazanın. hiçbir şey yapamazsam biraz oyalanıp kasadaki kalabalıktan kaçtığım da oluyor. sabah kardeşim dershane için otobüs kullandı da, şoför müdahale ediyormuş kalabalık olmaması için, durak kalabalıksa durmuyormuş falan, bazen uyarıyormuş vs gerçi biz çok yoğun hatlarda değiliz o yönden de avantajımız var.

  • Orcun @orcun

   @ggzmkst1 Araba bela ya sakın bulaşma. Hele tofaş şahin bildiğin yürüyen tabut. Üstüne masrafı bilmemnesi hiç bitmez. Motor işi tam uygun park yeri sıkıntısı yok, kullanmaktan yana sıkıntısı da yok. Honda fizy miydi neydi 50 cc makine gaz var fren var bagajı da var tak kaskını gez heryeri 100 km gitsen 1 2 litre ya yakacak ya yakmayacak alet. 10 liralık benzine ohooo her işini görürsün. Marketten alırsın atarsın sandığına kapatırsın seleyi yallah eve 😀 Ben genelde 565 568 168 249 515 330 kullanıyorum. Bunlar feci yoğun.

 • Mr.Bell @mr-bell

  Kıyafet için iade süresi 14 günden fazla firmalar var,gelen ürünleri denemek için havalandırıp güneşte bekletmeden giymemek gerekebilir,yıkanırsa iade konusunda sorun çıkarabilirler ama ortam farklı olduğu için sorun olmayadabilir

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   eğer açık havada bekleteceksek yıkamaya gerçekten gerek var mı? paketlenip gelene kadar zaten 2 gün geçer, 1 gün de dışarıda beklese virüs kalmaz diye düşünüyorum. peki bunun aksi kanıtlanmış mı bilginiz var mı acaba?

  • Mr.Bell @mr-bell

   @ggzmkst1 Bence zaten alınan tüm kıyafetler yıkanmadan giyilmemeli,benim söylediğim ilk deneme içindi,aksi kanıtlanmış mı bilmiyorum ama eğer imkan varsa bu şekilde yapmak bana doğru geliyor,

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   sürekli iade gerektirecek bir durum olacağını sanmıyorum, ihtiyacımdan fazlasını almayacağım. keyfi bir alışveriş olmayacak yani 😀 daha önce birkaç kez aldım, hiç iade etmedim. sorun da yaşamadım. sonuçta bedenimi biliyorum, iade durumu yaşarsam da iade ederim, ne yapayım 🙂 muhtemelen öyle tek tek sipariş vermem, topluca alırım. iade olursa da tek seferde hallederim.