Arkadaşlar aramızda HDR monitör kullanmış ve onu HDR bir içerikle deneme fırsatı bulmuş kimse var mı? Ne derece fark oluyor sizce normal monitörle/videoyla?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Fatihmi @fatihmi

  HDR TV sahibiyim. Altyazılı film izlerken güzel olmuyor, çok parlıyor diğer kısımlara göre. Biraz ışığı karşı hassaslık vardır belki bende, ikinci bir yorum ile kontrol etmek lazım olabilir bu dediğimi. Oyunlar ve filmler daha karanlık oluyor HDR ile bence. HDR olmasa da olur derim şahsi tecrübeme göre.

 • Orcun @orcun

  Hdr var hdr'cik var. Adam 300 nit parlaklıkta tv monitör yapmış hdr diyor. Başkası da 1400 1500 nit yapmış ona da hdr diyor. Gözünü alacak kadar parlaklık üretebiliyorsa hdr budur zaten, ha yapamıyorsa yalandan hdr işte sonra orada burada millet yazıyor bu nasıl hdr diye haklı olarak o mesela hdr değil.

 • Höşelek @benvaryaben

  ne kadar hdr sayılır 350nit ile bilmem ama bana göre gözü kör eden bir teknoloji. windows üzerinden çok bir fark hissetmedim ama chromecast 4k ile denediğimde evet güzel görünüyor ama ışık çok fazla kalıyor geceleri. o günden bugüne bir daha kullanmadım zaten.ki bunun 500niti 600 niti olanı var.

 • Kreetwight @kreetwight

  https://youtu.be/0srgPxK-WhQ?t=500
  linus'un bu videosunda farklı hdr monitörleri karşılaştırıyor ve gözle görülebiliyor fark aslında. özellikle animasyon bi filmde bayağı belli oluyo aslında. linki o filmin başladığı süreden gönderdim

  • Ali Pektaş @alipektas

   Bu tarz karşılaştırmaların daha önce de videolarını izlemiştim ama nihayetinde kamera ile çekildiği için farkı tam olarak algılamak mümkün olmuyor. Yine de hiç görmeyen kişiye referans açısından iyi örnek tabi.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Fark ediyor eğer gerçek HDR ise. Ben gözümüzün kamaşmasını yaşadım karanlıktan aydınlığa çıkarken. Asus bir monitördü. Ama HDR olmadan olmaz demem.