Arkadaşlar aramızdaki elektronikçilere sormak istediğim bir şey var. Her ne kadar elektronik tasarım yapsamda eğitimim daha çok dijital elektronik üzerine olduğu için analog kısımda tam olarak emin olamadığım durumlar olabiliyor.
Bildiğiniz gibi aşağıdaki devre transistörlü bir amfi devresi. Transtörun beyz bacağına gelen sinyali yükseltip kullanılır hale getiriyor. Fakat bjt transistör aslında gerilim değil akım kontrol eden bir eleman. Anladığım kadarıyla beyz bacağına uygulanan sinyal önce gerilim bölücü ile bayaslanarak kesilmeyecek seviyeye getirildikten sonra transistör üzerinden kazancı doğrultusunda büyüyen bir akım geçmesine sebep oluyor. Fakat biz gerilim yükseltmek istiyoruz, burada devreye RL direnci girerek bir gerilim farkı oluşturuyor iki bacağı arasında. Doğru muyum?
#elektronik #amfi #transistor

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Alptekin @alptekinck

  Sonuçta gerilim arttıkça çekilen akım da artacaktır doğrusun sanki

 • enesmalikyo @enesmalikyo

  Daha önce amfi devresi incelemedim ama devreye bakınca bir şeyler çağrıştırıyor tabi. Transistör, mosfet vs gibi anahtarlamalı elemanlar ile hem akım hem de gerilim kontrolü yapabilirsin. Senin kafanın karıştığı kısım sanırım transistör ve mosfetin akım ve gerilim ile kontrol edildiği. Transistör kontrol edilirken base kısmının çektiği akım üzerinden hesap yapılır. Mosfet ise gerilim üzerinden. Yani kısacası mosfet gerilim ile transistör akım ile kontrol edilir diye bir şey var. Bu konuyuy detaylı olarak araştırmanı tavsiye ederim. Ben anlatınca uzayacak şimdi :D. Devreye gelince, Vin gerilimin yardımıyla transistörü açıp kapatıyorsun. Açıp kapattıkça Vce gerilim değişir. Bu sayede küçük bir gerilim ile büyük gerlilim kontrol edebilirsin. Vce geriliminin değişme sebebini ise şöyle düşünebilirsin, Transistörü açtıkça Collector ve Emitter arasında direnç değişiyor. Bu sayede Vce gerilimi değişiyor. Aklına takılan bir şey olursa sorabilirsin.

  • mrx @mrx

   Kafamın karıştığı nokta o değildi aslında 😀 bjt, fet vs. nasıl çalışıyor biliyorum. Devreyi redditte sordum doğru anlamışım, dediğim gibi bjt üzerinde oluşturulan AC akım yük direnci RL ile çarpılarak bir voltaj düşüşü yaratıyormuş.

 • Emre @xyz

  Elektronik dersini alıyorum bu dönem. Çok bilgili olmasam da dediklerin kulağa mantıklı geliyor. Bu arada şemadaki devre bjt common emitter amp. devresi. Yani hem gerilim kazancı hem akım kazancı mümkün. Sadece gerilim kazancı için common base amp. düşünebilirsin.

  https://www.elektrikport.com/teknik-kutuphane/ortak-uclu-devreler-bjt-konfigurasyonlari/21359#ad-image-0