Konserler, fragmanlar falan derken #Fortnite, iyiden iyiye farklı medyumlar arası bir köprü haline geldi. Yaz aylarında da Christopher Nolan'ın bir filmi gösterilecekmiş Fortnite'ta. Muhtemelen Dark Knight serisi olacak. Oyunların, farklı medyumlar arası, bu tarz bir araç haline gelmesini ben olumlu karşılıyorum.

Gündemlerde sık sık bahsediyoruz; ama muhtemelen çok az kişi hatırlıyordur o günleri. Bu tarz örneklerin öncüsü aslında Heavy Rain ve Detroit'ten falan tanıdığımız Quantic Dream'in ilk oyunu, 1999 tarihli Omikron: The Nomad Soul'dur. David Bowie'nin Hours albümünden ilk parçaları, albüm henüz çıkmamışken bu oyunda dinlemiş ve bizzat oyundaki barda David Bowie'nin canlı performanslarını izlemiştik (tabii o günün teknolojisiyle). Hours, aynı zamanda internet üzerinden tamamı indirilebilen ilk albüm olma özelliği de taşıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ersoy @ersoy

  Medyum, TDK'ya göre "Ruhötesi iletişim kurma deneylerinde, ruhlarla insanlar arasında aracılık ettiğini ileri süren kimse" demek. Medyalar demek istediniz galiba..

 • UnicornKnight @unicornknight

  "medyumlar?" telefonun kelime düzeltmesinin azizliğine kurban gitmişsiniz gibi "medyalar" olacaktı o sanırım.

 • qubit @qubit

  Bildiğin pazarlama, forma reklamından bir farkı var mı? 🙂 Yarın VR'a da AR'a da benzer işler gelecek.

  Demek bu Fortnite bayağı kişiye ulaşıyor. Bir rakam vs. var mı?

 • ersoy @ersoy

  TDK meyda için iletişim ortamı diyor, aralarında bir bağlantı da yok. Hayır zaten biliyorum ama hani belki yanılıyorum diye bir de TDK'ya bakıyorum.

 • Uğur Yurtsever @ugury

  Benden önce davranıp açıkladığınız için teşekkürler. "Medium" kelimesinin "media" gibi TDK'nın muhteşem sözlüğüne girmemiş olması ilginç.

 • ersoy @ersoy

  @ugury hocam yukarıda yazdım sözlükte var ve anlamı farklı.. kullandığınız şekil malesef Türkçe değil..

 • Uğur Yurtsever @ugury

  @ersoy Teşekkürler hocam. Oyunları, filmleri ve kitapları bir medya ürünü veya birer medyum olarak tanımlamak akademik olarak çok farklı, bambaşka şeyler. TDK'nın sözlüğünde olmaması kullanılamaz anlamına gelmiyor. Zira akademilerde kullanılıyor. TDK da bir gün çağı yakalayıp media sözcüğü gibi medium sözcüğünü de sözlüklerine alırlarsa tekrar konuşuruz.

 • ersoy @ersoy

  @ugury Sizin TDK üzerinde bir otorite olduğunuzu bilmiyordum, özür dilerim..

 • Uğur Yurtsever @ugury

  @ersoy Bu arada sizin kullandığınız anlamda medyum da Türkçe değil. Onu da hatırlatmak isterim.

  Hepsinin kökeni etimolojik olarak Latince.

  Bunun TDK üzerinde otorite olmakla falan bir alakası yok. Nereden çıkardınız anlamıyorum. Konuyu saptırmayalım. TDK, sözlükleri tam olarak neye göre hazırlıyor bir gün öğrenebilirsek daha rahat tartışabiliriz.

 • qubit @qubit

  @ugury medium'u lütfen Türkçe'ye sokmayalım 🙂 Ortam gayet iyi. Orta-ortanca-ortam uyumu da şık 🙂

  Bu Latince kökenli ve orta-orta boy vs. manasına gelen laf nasıl olmuş da İngilizce'de ortam manasına da kullanılır olmuş bir bilen bulup sormalı.

 • Uğur Yurtsever @ugury

  @qubit Ortam akademik seviyede tam olarak karşılamıyor ne yazık ki. Keşke karşılasa. Araç belki bir tık daha yakın. Ama hala tam değil.

 • qubit @qubit

  @ugury burada hangi manaya kullanmıştınız?

 • UnicornKnight @unicornknight

  @ugury çok doğru, örneğin oyun içinde oyun/simülasyon (bkz. Animus) unsurunu konu alan bir yapımda sırf ilgili yapım AAA bir oyun olduğu için (ne de olsa AAA gömmek, zaman istafı indie çöpleri öve öve bitirememek "in", objektif olmak "out") "antik yunan'da navigasyon kullanımı" şeklinde ironi yaptığını zannetmek muazzam akademik bir yaklaşım olsa gerek.

  kibriniz mide kaldırır raddeye varmış, bir an evvel şöyle bir kendi kendinizle başbaşa sohbet ederek eylem ve söylemlerinizin ne yöne doğru gittiğinin farkına varmanız gerekli.

 • Uğur Yurtsever @ugury

  @unicornknight Bence siz yazdıklarınızı bir tekrar gözden geçirseniz fena olmaz. Konuyu çok alakasız yerlere bağlayıp söyleminizde neredeyse hakaret edecek raddeye varmanız, içinizde biriktirdiğiniz tuhaf kini bir anda kusmanız falan akla hayale sığar cinsten değil. Anonim olup klavyeye abanmak çok keyifli tabii. Hayatınıza aynen böyle devam etmenizi diliyorum.

  Bu arada Assassin's Creed Odyssey'i ne zaman gömmüşüm onu da anlamadım. Serinin Origins ile beraber en sevdiğim üyesi olduğunu defalarca dile getirmiştim sanıyorum.

  Arada böyle paylaşımlar yapmak fena olmuyormuş. İnsanların içerikle değil tamamen şekille ilgilendiklerini ve içlerinde biriktirdikleri öfkeyi bir anda dışa vurabildiklerini görmüş oluyorum. Çok iyi gerçekten.

 • Uğur Yurtsever @ugury

  @qubit Aslında aynı anlamdan bahsediyoruz. Ben sadece ortam veya araç sözcüklerinin tam olarak aynı şeyi ifade etmediğini söylemeye çalışıyorum.

  İngilizce'deki kullanımı da benzer. Ortam veya araç olarak kullanılabilecek birçok başka kelime olmasına rağmen medium ve media kullanımları ürünün kendisiyle ilgili tek kelimede daha çok şey ifade ediyor.

  Medyum Keto'nun medyumu Latince'den Türkçe'ye girmişse bence diğer medyum da girebilir.

 • UnicornKnight @unicornknight

  @ugury herhangi bir hakaret içeren ifade söz konusu dahi değil, lakin öyle olduğuna inanıyorsanız buyurun dava açın. anonim falan da değilim, ismim soyismim Onur AKSU. Büyükçekmece'de ikamet ediyorum. ip bilgilerim zaten database'inizde mevcuttur, Hamdi abiden (ya da kim ilgileniyorsa) rica ederseniz sizinle paylaşacaktır.

  ha bir de şunu şuracığa bırakayım.

  https://teknoseyir.com/durum/1264460#comment-4472371

 • Uğur Yurtsever @ugury

  @unicornknight Baya bir gömmüşüm gerçekten. Nasıl böyle bir şey yapmışım... Oyunun navigasyon sistemini tasarlayan sanırım bu kadar içerlemezdi bu eleştiriye. Navigasyon dediğim için kusura bakmayın. TDK'ya baktım neyse ki girmiş. Yoksa yolbul diyecektim. 🙂

  Gündemleri hiç izlemiyorsunuz madem; o zaman zamanında yaptığım bu yoruma bir göz atın.

  https://teknoseyir.com/assassins-creed-odyssey-incelemesi#comment-3566319

  Assassin's Creed'in yol bulma sistemini Animus'la bir mantık çerçevesine oturtmaya çalışabilirsiniz. Böyle düşünmek sizi mutlu da edebilir. Ama günün sonunda önemli olan bu değil. Bunun organik olmadığı ve oyun tasarımı konusunda açık dünya oyunlarda keşif konusunda yeni yaklaşımlar denemenin zamanının çoktan geldiğini düşünüyorum. Farklı düşünenler sonsuza kadar aynı oyunları oynayabilirler isterlerse. Buna ben karışmam.

  Konu medyumdan Animus'a nasıl geldi o da bambaşka bir konu. Kibir bu konunun tam olarak neresinde hiç anlamadım. Bence sadece internette görüp haklarında en ufak bir bilgiye sahip olmadığınız insanlar hakkında bu kadar öfke ve kin biriktirmeyin.

 • Uğur Yurtsever @ugury

  @onurery İnsanların içerikle değil tamamen şekille ilgilendiklerinin en büyük kanıtı. Konu hakkında söyleyecek hiçbir şeyimiz yok; o zaman bir açık bulup eleştirelim. Buna zaten alıştık artık; ama işlerin önceki paylaşımlarla birleştirilip kin kusma boyutuna gelmesi enteresan.

  Neyse. Belki birileri de oyunların bu tarz farklı MEDYUMLAR arası bir köprü görevi görmesi hakkında da bir yorum yapar.

 • ersoy @ersoy

  @ugury İngilizlerden MEDIUM'u alacağına Latincenin kankası İsapnyolca'dan MEDIA'yı alabilirdin 🙂 Hem Türkçe'de var. Bu kadar basit. "Medyumlar arası köprü".. zavallı Türkçe ne hallere geldi, yazık..

 • Uğur Yurtsever @ugury

  @ersoy Medium ve media. Her iki kelime de zaten Latince kökenli. Bizdeki kullanımlarının etimolojik kökenleri de Latince ne yazık ki (ruh çağıran medyumlar dahil). Keşke öz Türkçe olsaydı. 🙂 Bu arada etimoloji de köken olarak Eski Yunan'a kadar gidiyor; ama neyse ki TDK'ya girmiş de köken bilimi demek zorunda kalmadım. İspanyolca bildiğim için İspanyolcadaki media ile tartışmaya konu olan medium'un da aynı anlamlara gelmediğini rahatlıkla söyleyebilirim- ki bunu söyleyebilmek için herhangi bir dil bilmemize de gerek yok. Katkınız ve önerileriniz için teşekkürler. Bence bu konuyu daha fazla uzatmayalım.

 • Yeşim Ceylan @yesim-ceylan

  5 gün bilgisayarımda tutup sildiğim oyundur. oyunun çıktığı gün hilesini çıkardı herifler. bir de beleş oyun diye hile kullanan da arttı. pubg gibi hile yapmayı caydıracak bir olayı da yok. anti-cheat sisteminin olduğunu da zannetmiyorum.

  • Yeşim Ceylan @yesim-ceylan

   2 kişi harici girerseniz ne build yapmayı bilen var, ne loot yapılacak yer bilen var. direkt mekan sahibi gibi belirli yerlere inip ölenler yüzüne daha 2. dalgada 20 kişi kalabiliyor oyunda. build ile dağlara tower dikerek çok rahat 1. olabiliniyor. yine de sildim oyunu çünkü şuan oynanacak bir oyun değil.

   bu haliyle çok zor patlaması.