Sabit genişbant diye söylenen ev kullanıcısı iken 77 milyonluk bir genişbant istatistiği daha vermiş. Burada kastedileni anlamadım şahsen. Öte yandan 3 küsür milyonluk fiber abonemiz var dediği yerde eminim vdsl de dahildit
https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/bakan-acikladi-her-eve-100-mbit-internet-6216163

Bakan açıkladı! Her eve 100 Mbit internet...

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 2023'te 'her yerden herkese genişbant' ilkesiyle hareket ederek, tüm hanelere en az 100 Mbit/saniye hızda genişbant erişimi sağlamayı...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Mert Yıldız @quantum

  Alem adam ya güldürdü beni :d
  - hayatımda böyle şaka yapan bakan görmedim 😀

 • Nostromo @nostromo

  Normalde 50 megabitin altı genişbant sayılmaması lazım. Bizde kıtıpiyoz 16 megabit adsl bile genişbant sayılıyor.

 • Emmi @emmi

  3 küsür milyonluk fibere vdsl dahil değil

 • Emir Akdemir @emir-akdemir

  Türk Telekom tekelinde, sokakları kazdırmadan nasıl herkese 100mbit verecekler acaba merak ediyorum.

  • Emmi @emmi

   350-400 Metreçapda bir vdsl saha dolabı koyarsa herkes 100 mbit alabilir
   eski saha dolaplarını değiştirmek onlara fiber çekmek için kazıya gerek yok
   telekomda şuanda bunu uygulamaya çalışıyor

  • kurtcuk @kurtcuk

   @emmi koyacağı yeni dolabın uplink'i ne olacak? Sanki gökten fiber yağacakmış gibi yazmışsın

  • Emmi @emmi

   @kurtcuk 350-400 Metreçapda her eve 100 mbit verilebilir bir saha dolabına 20 gbit hat verilebiliyor

  • kurtcuk @kurtcuk

   @emmi sanırım telekom işindesiniz. Anlatmaya çalıştığım yeni kurulacak olan dolaplara gidecek santral hattı için her türlü kazı gerekmeyecek mi? Yoksa dark fiberleri uzatarak mı bu işler yapılıyor?

  • Realblue1 @realblue1

   @kurtcuk Bakır gelirli fiber projeleri yapılıyor saha dolabına santralden giden bakır kablonun geçtiği kanallardan fiber geçirilip dolap değiştiriliyor boşa çıkan bakır kablo da satılıyor maliyeti karşılamak için. Mevcut rögar kapakları açılarak yapılıyor yani ama yeni saha dolabına elektrik çekmek için küçük bir kazı yapılıyor.

  • Emmi @emmi

   @kurtcuk santrallerden mevcut kanalları kullanılarak saha dolabına fiber çekiliyor veya azda olsa kazı yapılıyor . eve kadar fiberde her apartman için ayrı ayrı kazı gerekiyor. vdsl'de apartmanlar için bu kazı olmuyor .

   Zaten büyükşehirlerde vdsl için fiber ağı hazır telekomun mevcut ekonomik durumu el verdiği kadar saha dolaplarını yeniliyor . tabi bölge bölge değişen verimsiz personel sayısıda az değil laf dinlemeyen projeleri zamanında yapmayan aylak sorumsuz personelleri büyük problem . bunlar hem işi ağır yapıyor hemde baştan sağma emanet işler yapıyor .

   çarpık kentleşme olan , 1-2-3 katlı gecekondu veya aile apartmanı olan yerde vdsl en ekonomik çözüm . 3 katlı 3 daireli apartmana eve kadar fiber getirme ile 10 katlı 40 daireli apartmana veya site bloğuna fiber getirme maliyeti aynı . santraldeki aktif fiber cihazlar hariç tabi onlar port başına vdsl cihazlarına göre 3-4 kat daha pahalı .

   almanyada benzer durumda ama daha düzgün bir yapıda olan köy dedikleri 2-3 katlı apartmanlardan ve 3000-5000 daireden oluşan yerlerde de vdsl kullanılıyor . Tabi onlar güncel vdsl profilleri ile 300 down /100 upload mbit gibi yüksek hızlar alıyor . almanya haricinde ingiltere ve fransada vdsl çok yoğun kullanılıyor .Onlar bizim gibi 2 bakır kablo değil 4 adet bakır kablo kullanıp özel bir sliptter ile gbitli hızlara ulaşabiliyor . Yani onlar her tarafı kazmak yerine mevcut bakır kabloyu dibine kadar kullanma derdinde ayrıca onların bizim gibi ağır kazı yapmalarına gerek yok . Ayrıca Vdsl 30 metreye kadar 10 gbit hıza ulaştı talep ihtiyaç var ki sürekli çalışma yapıyorlar .

   Bizde de hala krone/regletleri oksitlenmesin diye yağlıyorlar halbuki bu hızı düşürüyor parazite neden oluyor ve dünyada böyle bir uygulama yok . Zaten 5 liralık şey oksitlense ne olacak değiştir gitsin .

  • kurtcuk @kurtcuk

   @emmi tam olarak bu cevabı arıyordum. istanbulun bir çok 'semt'inde apartmana fiber getirmek akıl işi değil. domino taşları gibi dizilen apartmana ben de olsam fiber getirmem. Ha şu da var ki: bugün benim haneme dslam'dan bakır geliyor. operatör vdsl veririm dese de ne kadar fisibil bilemiyorum çeşitli sebeplerden almadığımdan. hem adsl sinyalim şu an 6db down olduğu için hem de modem değiştirmek istemediğimden. Vdsl'e geçsem bu sinyal farklı biçimde yükselir mi diye de güvenemediğimden vdsl'e fiber demelerine ayar oluyorum.

  • Emmi @emmi

   @kurtcuk adsl ile 16 mbit ve üzerinden hız geliyorsa vdsl'ye geçmen mantıklı modemdeki hız değerlerini buraya atarsan falına bakabilirim 🙂

  • kurtcuk @kurtcuk

   @emmi değerlerim kötü, ucu ucuna alıyorum. eğer gürültünün sebebi kabloda ise, yani dolapta kötü ekipman sebebiyle değilse alacağımı sanmıyorum 35mbiti

  • Emmi @emmi

   @kurtcuk 50-60 mbit evine kadar gelir 35 mbit çok sorunsuz biçimde çalışır . SNR değerini kafaya takma hattını 8 mbit'e düşürürsen 20'ye yükselir VDSL'de 35 mbit ile 20 snr alabilirsin . zaten path mode hatalı fast mode olmalı düşük CRC var modemin uzun süredir açık duruyorsa hattın oldukça iyi demektir .

  • kurtcuk @kurtcuk

   @emmi adsl'de 8'e düşen bant genişliği 20db snr oluyorsa vdsl 35mbit'de aynı snr nasıl oluyor hocam? sizin yazınıza göre adsl cihazı bana sinyali kötü gönderiyor demek.

  • Emmi @emmi

   @kurtcuk SNR max hız ile verilen hız arası düşükse düşer ve kopmalar meydana gelebilir . max hız ile verilen hız arası büyürse SNR yükselir . Hat zayıflamasına bakacak olursak evine VDSL2 ile 50-60 mbit hız gelir max değer 50 mbit verilen hız 35 mbit olursa SNR doğal olarak yükselecek. Zaten vdsl farklı teknoloji olduğundan max hız ile verilen hız arasındaki tolerans adsl'ye göre oldukça yüksek .

   VDSL'ye geçebilirsin modemin asus n14'mü

  • Emmi @emmi

   @kurtcuk 100-150'ye satarsın onu o paraya 2.el zxyel vdsl2 modem alırsın

  • kurtcuk @kurtcuk

   @emmi operatör türknet olunca fazla dokunmak istemiyorum. şu anda epey sorunsuz bir durumda. 35mbit'e de pek ihtiyacım olduğunu hissetmiyorum. 10 yıldan fazladır pc başında oyun oynamadan orayı burayı kurcalayan birisiyim. artık hiçbir şey tat vermez olduğundan mıdır nedir, youtube açıkken diğer cihazları rahatsız etmeyen bir bant genişliği bana uygun geliyor

  • Emmi @emmi

   @kurtcuk eski telekom değil artık sorun çıkartmazlar port varsa aktif ederler

  • kurtcuk @kurtcuk

   @emmi snr açıklamanız sonrası bakınacağım artık modemlere. teşekkürler.

  • Nostromo @nostromo

   @emmi Selam, siz yetkili bir abiye benziyorsunuz 🙂 Türknet vdsl kullanıyorum. Bulunduğum bölgede yapa kapsamında hizmet alıyorum. Download da minimum 27, maksimum 38 megabit görüyorum . Upload da minimum 18, maksimum 21 megabit görüyorum. Şu aşağıdaki hat değerlerine ne diyorsunuz, bir tavsiyeniz var mı ?

  • kurtcuk @kurtcuk

   @nostromo bence hattınız 24 üstü stabil olmaz, online işlemlerden profille oynayıp uygun olanı bulmaya çalışın.
   38 olduğu zamanki değerler de önemli

  • Emmi @emmi

   @nostromo yapa farklı bir dünya uploadı 15'lere düşürülebiliyorsa düşürsünler ihtiyacın yoksa 10 altı daha iyi olur

  • Nostromo @nostromo

   @emmi Nasıl farklı bir dünya? Biraz aydınlık atın üstüme. Uploadı 10 megabit, download 30 megabite sabitlettireyim mi ? Hat değerleri hangi değerlerde olmalı ? Ha bu arada hattım bu kadar düşük değerlere sahip olmasına rağmen hiç kopma sorunu yaşamıyorum. Ona şaşırıyorum.

  • Emmi @emmi

   @nostromo yapa'da hem sorun yaşayan var hem çok memnun olanlar var ikisinin arası yok henüz oturmamış yarı bağımsız bir sistem . Temmuz-Ağustos gibi daha gelişmişi SAYE aktif olacak . O zaman türk telekomun fiber dahil tüm altyapısını tüm isp'ler kullanabilecek vanalar açılacak yani 1 gbit fiber hızlar görebiliriz .Tabi bunun yanında bir sürü sorunda meydana gelecek o 1 gbit hızı garanti edemeyecek 300 mbit garanti yoğun olmayan saatlerde 1 gbit'e kadar çıkabilir diyecek mesela . Vanalar açılsada o vanalar küçük dar onların büyük geniş vanalarla değişmesi lazım ki işe yarasın . Modemin de gerçek değerleri yansıtmaz -+ %5-10 hata payı var genelde tplink modemler eksi yönde bilgi verir yani değerlerin daha iyi olabilir .

   oyunlarda pingin 70-80'lerde ise değerleri düşür oyunla işim yok yada pingler 50 altında diyorsan sorun yaşamıyorsan hiç elleme

  • Nostromo @nostromo

   @emmi Hata (pkts) nedir, kötü bir şey mi ?

  • Emmi @emmi

   @nostromo çok yüksekse evet sendeki 1 saat için normal sorun yoksa değerlerin hiç bir önemi yok

  • Nostromo @nostromo

   @emmi Annex A da mı kalsın B demi ?

 • Fırat Duran @firat_duran

  Vdsl dahil çünkü santrale fiber ile internet geliyor. Santralden de kapına bakır kablo. 300 e kadar yolu var.

 • PhoeniXim @phoenixim

  Herkese her hafta 5 maske verdikleri gibi mi verecekler bunu da? 🙂