Bu gun anneme telefon alayım diye çıktım. Turkcell de sadece Y5 ve Y7 vardi ellerinde. Y7 ye 1650 lira dediler. Tamam dedik. Oraya buraya telefon ettiler sonra satamiyoruz dediler. A101 perşembe günü 1050 TL dedigi samsung A01'i 1250 TL ye çıkarmış. Diğer telefon satıcıları da ya satmıyor ya da her telefona 500 ve üzeri fiyat eklemişler.
İnternetten sipariş vermeye de korktum yollamazlar diye.
En sonunda BIM den Meizu M10 aldim mecbur.
Vergi kötü etkiledi sektörü. Eğer firmalar o sözü geçen belgeyi alamazsa yakında 3000 TL nin altında telefon kalmayacak sanırım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • Asaf Duru @asafduru

   Pardon. Hangi bölge dediniz sandım. 200 doların altındaki telefonların ithalinde firmaların bir belge alması gerekiyormuş devletten. Yoksa 1 dolarlık telefon bile ithal etseniz 200 dolarlik telefon gibi vergilendirilecek. Henüz bu belgeyi alabilen de yokmuş. Teknoseyir yayininda bahsedildi. Adıni unuttum belgenin

  • POfficer @jepping

   @asafduru Yav başta yazmadım ama bende ciddi ciddi belgenin adı Sinop Belgesi mi oldu diye internette arattım 😅😅

 • Asaf Duru @asafduru

  Büyük firmalar değilde sadece telefon getirip kendi markasını bastirip satan firmalar yapabilir bunu belki. Bir de TV lerde satılan çakma telefonlar için olabolir düzenleme

 • Raistlin @raist

  Acayip anlamsız şeyler oluyor yahu. Mağazada vitrinde duran aletin fiyatı niye artıyor herkes birden satışları kesiyor. Koskoca turkcell, hb de mi kaçak ucuz gösterecek. Nasıl gözden kaçar ki bu, öyle olsa devlet bunu önleyecek yasa koyarken basar cezayı bunlara merdiven altı firma değil ki bunlar.

 • Asaf Duru @asafduru

  @raist turkcell kacak getirdigi icin satışı kesmiyorki. Fiyatlar yükselecek nasıl olsa yeni fiyata çakarım millete diye satmıyor çakal. Tabii sadece o değil hepsi. Çunķü düzenleme bundan sonrasını kapsıyor, geçmişe yürümüyor

 • Shamino Salle Dacil @salledacil

  @asafduru Herkes öyle güzel yapıyor ki. Ürün, konum, isim vermeden anlatayım mesela. Sorsanız ülkede vatanına devletine en bağlı, günahtan en çok korkan (kendi ifadeleri, benim için önemli değil ama bu durumda komik) şehrinde üretimi yapılan bir şey var. Sektörün önemli bir kısmı oradaki üretimle dönüyor. Burada üretilen ürün mağazalarda 5000 liraya satılıyor. Mağazaya kesilen fatura 560 lira. Tabii mağazadan 4000-4500 lira civarında bir para alıyor aslında ürün için ama aradaki farkı nasıl gösteriyorlar hiçbir fikrim yok. 5000 liraya satılabilecek bir ürün varsa bunun fabrika çıkışı 560 lira nasıl oluyor diye kimse de sormamış.

 • Raistlin @raist

  @asafduru Ben de onu diyorum zaten tabiki bunlar kaçak getirmiyordur işleri çakallık da piyasadaki herkesin mi aklı çakallıkta birisi de mi çıkıp biz niye vitrindeki aletin fiyatını arttırıyoruz yok satışı kesiyoruz demiyor. Attığım durum mesela.
  https://teknoseyir.com/durum/1260311
  Şimdi hemen birisi koşup yazar her zamanki gibi ama yenisini ithal ederken pahalıdan alacaklar ondan. He kardeşim koskoca turkcell'de, hb'de, migros'ta yeni mal çekerkenki farkı karşılayacak para yok zaten.

 • Daviance @daviance

  Bu fiyat artışlarını yapan firmalar şuan resmen milletin panik halini kullanıyor ,ortada daha bişey yok araya haftasonu girmiş 3 günde belge alamyıcaksın tabiki ,bir durulsun iş çıkar kokousu ortaya.