Bir arkadaşımla konuştuk aslında ateşli bir tartışma içine girdik ama bir türlü anlaşamadık. Dar boğaz diye tutturmuş bende sorun yok diyorum. Anlaşamadığımız nokta şu:

Ben diyorum ki, Ryzen 1600 işlemciyi sorunsuz şekilde GTX 2070 ile kullanırsın. Ana fikrim ise şu şekilde, sonuç itibari ile;

GTA 5'de Ryzen 1600+gtx 980 kullanıp 80 FPS alabilirsin. Ama eğer
GTA 5'de Ryzen 1600+gtx 2070 kullanırsan zaten 120 FPS alacaksın.

Tamam 8700k+gtx 2070 kullansan belki 150 FPS alacaksın ama ryzen 1600+gtx 2070 ile zaten gtx 980'e göre daha yüksek FPS aldığın için sorun yok diyorum.

Arkadaşta yok dar boğaz olur diyip duruyor. Bende kendisine sen oyunu oynarken oyun yerlerde sürünüyorsa, donuyorsa kasıyorsa evet dar boğaz olur ama böyle bir durum olmayacak yani dar boğaz yaşamayacaksın diyorum.

Sizinde görüşlerinizi almak istiyorum. sizce ryzen 1600+gtx 2070 kullanmak dar boğaz mı demek ? Yoksa her şekilde gtx 980'e göre daha fazla FPS alacağı için sorun ve dar boğaz yok mu ?

#dar_bogaz_nedir
#darboğaz
#ryzen_1600
#gtx980
#gtx2070

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orcun @orcun

  Darboğaz evet dediğin gibi kasıyorsa yada ekran kartından faydalanamıyorsan evet sıkıntı büyük. Ama zaten 120 130 fps alıyorsan ya bu niye 170 180 200 fps alamıyor diyorsan bu da senin bakış açına göre darboğaz oluyor demek. Ama 980'e göre bir artış kazanacak mı ? kazanacak ancak 2070'e biraz haksızlık olacak. Birde sadece öyle fps düşüklüğü de olmuyor fps drop vs de olabiliyor. Çok dert ise bassın oc'i birde öyle denesin ?

 • KaptanExa @kaptanexa

  Darboğaz olur. Ama o ikilide olmaz. i7 930 lu gtx 780 olan makineyi gtx 1060 yapınca bariz şekilde daha az performans verdigi yerler oldu. Oyun ultrada da low da da aynı fps yi veriyordu. Yani işlemci çok eskiyse ekran kartının hızına yetişemez ve ekran kartı tam performans çalışamaz.

 • Höşelek @benvaryaben

  1080p de biraz fps kaybı olur ama 2k ve üstünde bir sıkıntı olmaz

 • Batuhan @achfighter

  Düşük çözünürlükte 60+ fps istiyorsa darboğaz yaratır da normal oyun oynayan biri için darboğaz söz konusu değil tek tük oyun dışında.

 • prometrik @prometrik

  "e-sporcu" değilse düşünmemesi gereken konu. Online oyunlarda her fps ye değer biçilir. Ama gta v falan diyorsak, 100-120 fps aldıktan sonra işlemci nedeniyle 10-20 fps kaybetse ne olur? Hissedilmeyen darboğaz, darboğaz mıdır? Tamam işlemci biraz fps kaybettirse de hiç düşünmeye bile değmez. İleride gta vı falan çıkınca yeniden değerlendirilir. O da çıkana kadar zaten.

 • prometrik @prometrik

  Bu siteyi geçen bulmuştum. Kalite veya benchmark kalite ayarları kısmından ayarları değiştirebiliyorsunuz. Ne kadar doğru bilinmez ama en azından fikir verir.

  https://www.gpucheck.com/en-usd/compare/nvidia-geforce-rtx-2070-vs-nvidia-geforce-rtx-2070/intel-core-i7-7700k-4-20ghz-vs-amd-ryzen-5-1600/ultra/ultra/-vs-

 • Murat Şentürk @senturkmurat1999

  https://pc-builds.com/calculator/ şöyle araçlar var. Ne kadar doğru bir sonuç veriyor emin değilim ama %15 darboğaz ile bu işlemci bu ekran kartına zayıf uyarısı veriyor.

 • reducto @protego

  1600 ve RTX2070 ile darboğaz olur. Darboğaz "daha az fps almak" demek değil. Senin bahsettiğin senaryo işlemcinin ekran kartı kadar iyi olmaması durumu ama darboğaz daha farklı bir şey. Oyun oynarken ekran kartı ve işlemci arasında her zaman işlemci önce iş yapar. İşlemci (kabaca söylüyorum) oyunu işler, hesaplamaları yapar ve sonra ekran kartına çizmesi için gönderir. Yani ekran kartı işlemciden gelecek verilere bağlıdır. Bu şöyle bir durum ortaya çıkarıyor, senin bilgisayarında eğer işlemci çok yetersizse fps dropları yersin. Çünkü işlemci yetişmediğinde ekran kartı da tökezler. Ekran kartı işlemciden gelen verileri bekler, sonra bir de ekran kartının kendi işleme süreci başlar. Sorunu yaratan bu. Bunun aynısı ram için de geçerlidir. İnsanların darboğazdan çekinme sebebi budur. Bunu şöyle düşünebilirsin, trafikte giden üç araçtan en öndeki işlemci, ortadaki ram, arkadaki ekran kartı olduğunu düşün, ekran kartı güçsüzse geride kalır, diğerleri gider, ama eğer işlemci yetersizse, hem kendi yavaşlar hem de ram ve ekran kartının geride kalmasına sebep olur. Bu sana fps drop olarak geri döner. Bunu oyunlarda şöyle gözlemlersin, MSI Afterburner gibi oyun sırasında kullanım veirlerini görmeni sağlayan bir yazılım kur, eğer işlemci darboğaza giriyorsa ekran kartı kullanımının %99'dan anlık olarak atıyorum %80'e düştüğünü göreceksin. Bu düşüş işte ekran kartının işlemciyi beklediği andır ve bu olduğunda ekranda fps drop'u görürsün.

  Bu yüzden darboğaz istenen bir senaryo değildir. Senin örneğinde, evet bence 980 yerine 2070 takılır darboğaz göze alınıp. Oyunlarda gpuyu zorlayan grafik ayarları iyice artırılıp dengede kalması sağlanabilir. Veya çözünürlük artırılabilir. Bazı oyunlarda görüntüyü 2K'da işleyip sonra 1080'e downgrade etme gibi bir seçenek var, bu dengeyi kurabilir mesela. İşlemciye OC yapmak da bir seçenek.

  Senin gönderide bahsettiğin durum darboğaz değil, örnek veriyorum, 2070 ile ryzen 2600x kullansan darboğaza girmez, ancak 2600x yerine 3700x taksan daha fazla fps alırsın. İşlemcin ne kadar yüksekse o kadar fps alacağın kesin. Senin bahsettiğin senaryo bu. Darboğaz ise işlemcinin ekran kartına hiç yetişemediği durumda olur. İkisi farklı şeyler.

  • bosu @bosu

   @prometrik @protego

   Hocam birazda başkış açısına bağlı bir durum, dar boğaz. Açıkçası daha yüksek bir işlemci kullanmak ani FPS düşüşlerini engellemek için ve oyun içinde alınacak en düşük FPS'yi arttırmak için kulanılabilir.

   Yinede eğer düşük bir işlemci ile yeteri kadar FPS alıyorsam, örneğin 70 yada 60 FPS nin altına hiç düşüp kasma yaşamıyorsam sorun yokturda diyebiliriz.

  • reducto @protego

   @bosu Yorumumun sonuna bir ekleme yaptım gördün mü bilmiyorum. Evet senin bahsettiğin senaryo da mümkün ancak o darboğaz değil. Oyun sırasında ekran kartı kullanımının dalgalandığını görüyorsan bu darboğazdır, ki ekranda da ani fps dalgalanmaları görürsün zaten. Senin dediğin şey işlemcinin çok güçlü olmaması durumu. İşlemcinin çok güçlü olmamasıyla, işlemcinin ekran kartına yetişememesi farklı durumlar. Senin dediğin senaryoda sorun yok. Zaten bu her işlemci için geçerlidir. Sen 2070gpu kullanırken 3600x işlemci yerine 3700x taksan bir fps artışı görürsün. Ancak 3600x ile darboğaz yaşamazsın. Senin bahsettiğin durum bu. Ama 3600x yerine 1600 takarsan darboğaza girer ki bu sana ani fps dropları şeklinde geri döner.

  • bosu @bosu

   @protego sence sonuna yazdığın eklemeni görmedim mi @protego ? yorumuna yorum yazmakda mı yasak ?

  • reducto @protego

   @bosu Sonradan ekledim o kısmı ve orayı görmemişsindir belki diye belirttim. Neden agresif cevap veriyorsun şu sana yazdıklarımda ters olan ne gördün? Anlamıyorum arkadaş uzun uzun anlatıyoruz karşılığında verilen cevaba bak sanki kötü bir şey söylemişim gibi tersleniyoruz. Neyse sana iyi günler hata bende zaten biri bir şey sorunca uzun uzun yazıp zaman harcamamak lazım

  • bosu @bosu

   @protego dur hocam kusura bakma, ben az önce yine tüm mesajı okudum ama sonradan yazdın, yazmadım bilmiyorum. Bu nedenle asıl sen agresif cevap veriyorsun gibi algıladım.

  • lterlemez @lterlemez

   @bosu; Öyle de buradaki sorun verimlilik. Verimlilik oranınız ne kadar yüksek ise o kadar uzun zaman hizmet edebilir. Siz, daha baştan bunu düşük tutarsanız, işiniz kısa ömürlü olacaktır.

 • CimAdam @cimadam

  1080p'de olma ihtimali var keza https://www.youtube.com/watch?v=dCKc66cYqcg yüzde 100'leri görüyor arada ama kullanılmaz diye de bir durum söz konusu değil

 • Guapo @guapo

  Arkadaş çok ta haksız değil. Darboğazın sözlük olarak tanımı İşlemci 99'a vurmuşken ekran kartının %60'ta gezmesi diye biliyoruz ama bu tam olarak doğru değil. Özellikle simulasyonlarla ilgileniyorsa işlemcinin denk ve de ekran kartının altında kalması çok can sıkıcı birşey. Ben de masastü toplarsam birgün mesela 2070 diyoruz ya. Ben onu i7'nin üst seviyeleri ve i9'la eşleştiridim. Çünkü oyunlarda kalabalığı , uzağı görmeyi ve sabit fps'i sağlayan şey işlemci. Benim de asıl önem verdiğim detaylar bunlar oluyor. Grafikler ne kadar iyi olursa olsun araba giderken sağdan 2m (gerçek dünyaya uyarladım) önümden yüklenen gölge sinirimi bozuyor 🙂
  Tam sizin durumu deniyebildiğim bir kaptopum vardı. İ7 740qm işlemci (O yıllarda Alienware'larda falan geliyordu) + Ati 5470 512mb 😀 Bu sistemin böyle olmasının sebebi benim i5'ten upgrade etmem. Bu sistemde i7'ye geçince farkı görebiliyordum çünkü fps drop ihtimali yok. GTA4'ü grafik yamasıyla falan sabit 30-45 oynuyordum. Ekran kartının suyunu sıkıyordum. Şimdi i5 9300+1650 laptopum var yine GTA4'te biraz ''draw distance'' biraz ''traffic density'' ayarı kaçırdığım zaman droplar başlıyor. Aynı olayı her oyunda yaşıyorum. Prepar3d oynuyorum onda da işlemciyi zorlayacak ayarları biraz kısıyorum.
  8700k+980 tercihim olurdu hem İntel-Nvidia sistemin güzellikleri var hem de ekran kartı daha sonra kolayca upgrade edilebilir. 1600+2070 sistemde de işlemciyi zorlayan ayarları açmazsanız çok birşey hissedilmez. İşlemci ayarlarını açmaya başladığınızda darboğaz kendini çok belli edecektir. i5 9300 bile giriş seviyesi 1650'ye darboğaz yapıyor diyorum. Sen 1600 2070'e yapmaz diyorsun 🙂

  • bosu @bosu

   evet yapmaz diyorum, bana göre bu darboğaz değil. Size RTX 2080 kullanılarak yapılan şu test videosunu göstermek istiyorum:

   https://www.youtube.com/watch?v=__t_CfhAeYs&t=22s

   (videoda başka oyun karşılaştırmalarıda var)

   örnek1
   The Division 2
   1600x: 111 FPS
   2600x: 136 FPS
   3600x: 148 FPS

   örnek2
   The Witcher 3
   1600x: 171FPS
   2600x: 183 FPS
   3600x: 215 FPS

   Ben burada zaten işlemci ile 100 FPS almış hatta üstüne çıkmışım. İşte bunu darboğaz diye adlandırmıyorum. Yani 100 FPS alıp dar boğaz var demek bana cidden bir garip geliyor. Varsayalım ki, siz 100 üstü FPS alıp darboğaz yaşıyorum diyorsunuz,

   Peki o zaman 40-50 FPS lerde zar zor oyun oynayan ve dar boğaz yaşıyorum diyen adama ne diyeceğiz ?

   Hanginiz gerçekte sistemsel darboğaz yaşıyorsunuz ?

  • reducto @protego

   @bosu Yukarıda söylediğim, işlemcinin çok güçlü olmaması durumu senin attığın görseldeki average fps'tir. İşlemci darboğazı ise attığın görseldeki %1 ve %0.1 low fps değerleridir. Bunların anlamı, attığın görselden yola çıkarsak, 182fps alırken aniden bunun 73'e düşmesi demektir işte bu senin ekranda takılma görmen demektir. Senin monitörün 60hz olsa bile o fps dalgalanmasını görürsün ve sanki bir an için fps 30'a falan düştü zannedersin. Çünkü 182 ile 73fps inanılmaz bir fark yaratıyor. Average fps zaten yüksek olur darboğazdan kasıt bu değil. Darboğazı ekranda ani donma ve takılma efektleri şeklinde görürsün. Ortalama 180fps alsan dahi ekranda 45-50 fps alıyormuşsun gibi bir görüntü oluşur. Attığın videoda battlefield var, bak mesela ortalama 116 fps alıyor ama low %0.1 değeri 44. Oyun oynarken 116fps'ten 44'e düştüğünde ekranda nasıl bir görüntü oluşur bunu düşün. İşte darboğaz bu. Gönderide yazdığın senaryoda evet gpu'yu yükselt, kesinlikle gtx980den iyi olur ama kısa sürede işlemcinin de yükselmesi gerek yoksa mutlu etmez.

  • YasinC @yasinc

   @bosu Karıştırdığınız nokta darboğaz olarak tanımlanan şey oyunun oynanır kılması ile ilgisi yok. Her hangi bir donanım diğer donanımın performansını kısıtlıyor ise darboğaz vardır.

   Bugün çözünürlük düştükçe işlemci darboğazı artar. Çünkü ekran kartına düşen yük azaldığı için verdiği çıktı miktarına işlemci yetişemez gibi basitçe anlatabilirim.

 • KirbiT @kirbit

  Daha yüksek fps alacağı kesin. Oluşacak darboğaz onu etkilemez. İleride işlemciyi de değiştirirse sorun ortadan kalkar.

 • Echo @echo

  Darboğaz diyorsa doğru. Eğer GPU normal de 180 FPS verecekken 170 veriyorsa bu darboğaz. Sen diyorsun ki e ne olacakki bak 170 veriyor. Ama arkadaşın haklı.

 • Temp 🔚 @temp

  @bosu Darboğaz sadece işlemci ve gpu'nun kullanım oranına bağlı olarak yaşamış olduğun fps düşüklüğü, kare kaybı, donma, kasma falan değil.
  Darboğaz dediğimiz şey bir donanımın tam verimde çalışamaması aslında.
  O yüzden de arkadaşın doğru söylüyor. Normalde 2070 ile alınacak fps 200 ise ve sen düşük bir işlemci ile 150 fps alıyorsan bu bir darboğazdır.

 • Seco @seco

  Üstteki gönderilerden birinde işlemci performansları vardı. Mesela benim 1600 ile 3700x arasında 30 fps fark vardı. Bu aradaki fark yüzünden aslında en yüksek kartı almak yerine bir tık daha düşüğü tercih etmek mantıklı. Ama belki ben ileride 4k monitöre geçmeyi düşünüyorum ya da işlemciyi de değiştireceğim, parayı denkleştirebilirsem gider en yüksek ekran kartını alırım. Aradaki verim düşüklüğüne takılmam.

 • bosu @bosu

  iyide beyler darboğaz diyorsunuzda ben mesajlarımda üst seviye işlemci olarak 3600x'i baz aldım. Şimdi aslında yine dar boğaz yok diyeceğim, şöyle bir mantık yürütelim.

  Üstte verdiğim bir inceleme videosundaki teslerde RTX 2070 kullanan sistem ile işlemciler şu puanları almıştı;

  The Witcher 3
  1600x: 171FPS
  2600x: 183 FPS
  3600x: 215 FPS

  Peki şimdi buraya yorum yazan arkadaşlarda aradaki FPS farkına bakarak 1600x ve 2600x işlemcinin dar boğaz yaşadığını ama 3600x işlemcinin böyle bir sorun yaşamadığını belirtiyor. (harika)

  Bende "dar boğaz var" diyenlere şöyle cevap vereyim, yarın öbürgün, 4600x işlemci çıkacak ve belki sonuç şöyle olacak;

  The Witcher 3
  1600x: 171FPS
  2600x: 183 FPS
  3600x: 215 FPS
  4600x: 240 FPS

  Peki o zaman 3600x 'de hani dar boğaz yoktu ?

  Demek istediğim elbette işlemcilerin tek çekirdek ve çoklu çekirdek güçleri arttıkça yada memory erişimlerinde hızlanma oldukça yada farklı yollar ile performans artışı sağladıklarında 3600x' e de dar boğaz diyeceksiniz ama oysa bugün dar boğaz yok diyordunuz. Bu durumu nasıl açıklıyorsunuz ?

  @temp @echo @kirbit @yasinc @protego @andacatasayar @lterlemez @aliytrklkmz

  • reducto @protego

   Ortalama fps farkları darboğaz değildir. Şöyle, senin dediğin gibi, bugün 2070 ile bulabildiğin en iyi işlemciyi de taksan, seneye çıkacak en iyi işlemci daha fazla fps verecek. Yani bu mantıkla bakarsak her işlemci darboğaza giriyor kapısına çıkıyoruz. Bu değil olay, olay işlemci ve ekran kartı arasında aşırı fark olması.

   1-) Sen 3700x işlemci ile GTX 1050 kullanabilirsin. Atıyorum oyunda 50fps ortalama alırsın. %1 fps'i de 40fps olur.

   2-) Ryzen 1600 ile RTX2070 takarsan ortalama 100fps alırsın. Ama %1 low'u sallıyorum 45fps olur. Bu şöyle bir şeye yol açar, 1. senaryoda 40-50fps olsa da kısmen akıcı bir görüntün olur oynarsın, 2. senaryoda 100fps ortalama esasen mükemmel, ancak onun %1 değeri 45fps. Bu sen 100fps ile oynarken aniden 45fps'e düşmen demek. İşte buna fps drop diyoruz. İlk senaryodaki sabit 40-50fps arası gezinme durumu bile daha iyidir. Çünkü 100'den 45'e düştüğünde ekranda takılmalar görürsün ve oynanışını aşırı etkiler çünkü aşırı yüksek fps farkı aim almanı bile zorlaştırır. Darboğaz bu

  • YasinC @yasinc

   Yukardaki 3600x de darboğaz yok demedim ki ondada darboğaz görünüyor. Ekran kartı kullanımı %80'de kalmış yani ekran kartının %20 daha potansiyeli saklı duruyor.

   Şöyle söyleyeyim
   Bir oyunda grafik ayarları ne kadar yükselirse işlemciden doğacak darboğaz o kadar azalır. Ekran kartının yüksek ayarlarda zaten canına okuyacağı için işlemcinin limitine gelmemiş olursun. Ekran kartının gücünün yetmediğini hissedersin.

   Yani ekran kartı yüksek ayarda işlemciye yetişemiyor. Düşük ayarda da işlemci ekran kartına yetişemiyor. Çünkü ekran kartının üzerindeki yükü alıyorsun. Bu sefer asıl performans belirleyici işlemci oluyor.

   Yani ekran kartı ve işlemci arasında en yavaş koşan hangisi ise ona ayak uydurur hızlı koşan. Burada senin aldığın fps önemli değil darboğaz var mı yok mu diye bakarsan.

   15fps alırsın bir oyunda hem işlemci hem ekran kartı tam kapasitede çalışıyorsa darboğaz yoktur bu iki donanım arasında. Ama istersen 100 fps al ekran kartın %50 çalışıyor cpu %100 de ise ekran kartın yatıyordur.

 • Nostromo @nostromo

  Bütün ayarları düşük-ortaya alırsın, oyun ona rağmen halâ akıcı dediğimiz sınır olan 60 fps nin altında çalışıyorsa darboğaz buna denir. Bu darboğaz meselesi de günümüz ''geymır'' bebelerinin diline pelesenk oldu. Oyunda ayarları köklemişsin, üstüne 90+ fps de oynuyorsun bir de, daha neyin darboğazı oluyor bu, nirvanaya ulaşmışsın zaten. Tatmin olman için daha ne olması lâzım ? Şu tüketim çılgınlığının geldiği noktayı 2000 lerin başında biri gelip söylese hadi be derdik. İntel HD4000 ile Dirt 3 oyununu 720p düşük ayarda 60 fps oynuyorum pekalâ tatmin oluyorum. Haa, ekran kartı güçlü olsa grafik ayarlarını orta-yükseğe alabilsem keşke. O zaman tam tatmin olurdum ama böyle de zevkli yani. Çıldırmanın alemi yok, ekran kartları olmuş bir dünya para, sokakta kilo ile alınabilen bir şey değil. Yani demek istediğim alt tarafın bir sınırı var ama üst tarafın bir sınırı yok.