Ios dosyalar uygulamasında, smb üzerinden bilgisayarımdaki ortak klasöre bağlanıyorum işlerimi çok kolaylaştırıyor, ancak bağlanabilmek için apple bilgisayarın kullanıcı adı ve parolasını soruyor, ne yaptıysam parolasız geçemedim, pcde yerel hesapta parola kullanmayı sevmiyorum ama parolasız bağlanamadım illa parola istiyor. Ancak apple için bu tarz kolay erişimler insanı mutlu ediyor eskiden dosya atıcaz diye iki saat uğraşırdık 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • kurtcuk @kurtcuk

  Windowsda paylaşım açarken paylaşıma koyduğunuz ismin ios ekranında paylaşım yolunun sonuna veya başına / ya da \ koyarsanız anonymous kabul eder.
  İos orayı bulunca modifeye izin veriyordur umarım
  Ayrıca Windows paylaşım ayarları tüm ağlar kısmından parolasız paylaşımı açın

  • eamedic @eamedic

   teşekkkürler, windows tarafında bir şey yapmam gerekiyor mu? ios direk ip üzerinden giriyor, konuk olarak denedim geçersiz dedi maalesef. Biraz daha deneyeceğim ama. Vlc ile ağ üzerinden film fln izlemek keyifli oluyor çünkü ipad ekranı güzel gerçekten, bakalım olursa 4k hdr video oynatmayı deneyeceğim olursa.

  • eamedic @eamedic

   @eamedic appleın sunucuya bağlan kısmına direk 192 ile başlayan ip yi yazıyorum, başka bir yol yazarak paylaştığım klasöre ulaşmam mümkün olur mu acaba? Açıkçası çok da ortak ağlara paylaşım izni vermek istemiyorum çünkü. Zaten bu işin sonu yavaş yavaş eve nas kurmaya gidecek gibi duruyo 😀😀 çok sevmezdim bu ağ işlerini ama büyük kolaylık.

  • kurtcuk @kurtcuk

   @eamedic şifresiz girişi halletiniz sanırım böyle sorduğunuza göre? Eğer olmadıysa o dediğiniz konuk seçeneği büyük ihtimal anoynmousu'u temsil ediyordur. Şifresiz (=anonim) giriş için ilk yorumumun sonunda söylediğim şeyi kesinlikle yapmış olmanız lazım.
   görüntüdeki en alt seçeneği açmanız lazım.
   Ek olarak IOS'da o İPli kısmın sonuna ekleeyceksiniz ilk yorumda dediğim işaretleri. / veya \ oalcak değişiyor bu biraz ama genelde işe yarayan ip/paylaşılanklasöradı/ şeklidir.
   bazen de \\ip/paylaışlanklasörünadı/ şeklinde bağlanır. denemek lazım.

   Öte yandan medya tüketimi için smb kullanmanızı önermem. DLNA sayesinde TV dahil wifidaki tüm cihazlara ufak ayarlar çekerek, telefonun kumanda olduğu bir medya sunucusu yapabilirsiniz pc'yi.
   onun da ayarı basit. görseldeki sayfanın en üstünde özel / geçerli sekmesi altından cihazların kurulumunu otomatik yapı seçip kaydedin. sonra o ekrandan bir geri giderek soldan medya akışını açın. orada kendi telefonunuzu ve tvnizi ve istediğiniz diğer cihazları göreceksiniz. otomatik izin alırlar kaydedip çıkın.
   bu ayar belgeler/videolar klasöründeki tüm videoalrı evinize açacak ama sadece sizin seçtiğiniz cihazlar için tabi. öte yandan pcye uzaktan video açmak için de yollar var isterseniz o da kolay. windows medya playerda akış yap seçeneğinin altında o da.
   bu işlemlerden önce telefona bir dlna uygulaması indirin yoksa izin listesinde telefon görünmeyebilir. tv için bir şeye gerek yok. taş devrinden değilse ağa katıldığı sürece görünür.