Dolar 1.39

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • erdem @ec

  suan dovız bu rakamlarda olsa idi oyle alısverısler yapardıkkı anlatamam

  • Temp 🔴 @temp

   @ec Biraz da kaçan kovalanır hesabı bu işler.
   Dolar 1 tl olsa kimse böyle iç geçire geçire elektronik donanımlara bakmazdı. Hatta belki daha fazla ince eleyip sık dokurduk. Bu senaryoda; yeni çıkan donanımların hepsi kolay ulaşılır olduğu için bu kadar hevesle yaklaşmazdık diye tahmin ediyorum.

  • erdem @ec

   @temp ekonomı bakımından guclu ulkelerdekı tuketım toplumu bunun yuzunden olabılır. sonucta alacakları yenı cıkan teknolojı urunlerı aylık kazanclarının yarısı bıle etmıyorsa ozgurce tuketıyorlardır urunlerı.

  • Temp 🔴 @temp

   @ec Yada tam tersi günden güne tüketimimiz arttığı için belki de bugün ekonomi iyi dahi olsa ihracat ve değer katan pek bir yatırımımız olmadığı için bu durum cari açığı daha hızlı artıracaktı.
   Bir çok değişken denge var. Kesin konuşmak güç ama gerçekten de keşke Türkiye'de herşey bu kadar ulaşılamaz olmasaydı diyor insan.

  • Mehmet Usta @mehmettustaa

   @temp Keşke şu dolar 1.5tl olsaydı da askerî ücretle geçinen insan bile rahatlıkla evine elektronik eşyaları alabilseydi eğer böyle olsaydı daha yaşanır ve güzel bir daha ülke olurdu.

  • lterlemez @lterlemez

   @temp; Bir çok nedeni var; ama bana göre en büyük sebep, siyasilerin devlet ile hükumeti kesin çizgiler ile ayırmamaları ve devleti sömürmeleridir. Şu an %100 ithal ham ve/veya ara mal ile üretim yaparak bile bu halde olmazdık. Gelen, giden devleti sömürdü; arkasından gelen sebep ise, önce ülkenin menfaatleri değil, siyasilerin menfaatlerinin gözetilmesidir.

 • SeMMiH @semmih

  Peşpeşe damar paylaşımlar 🥺

 • Daviance @daviance

  O seneleri iyi hatırlıyorum dünyada da arz fazla talep düşme eğiliminde idi ,2013 den itibaren talep arzı geçmeye başladı üretim kısıldı ,o yüzdendir ki şuanda dolar bazında da fiyat artışları var.

  • Temp 🔴 @temp

   @daviance Evet yukarda demek istediğim senaryolardan biri de buydu aslında. Arz ve talep ilişkisi bu işin en can alıcı noktası. Aynı şekilde Türkiyede'de son yıllarda yükselen dolar/tl ve euro/tl kuruna rağmen talep çok fazla arttı.

  • Daviance @daviance

   @temp Bunun temel sebebi artık firmalar fazla stok tutmak istememesi ve amerikanın çinle olan sorunları ve ihtiyaçtan fazla üretim yaptırmayarak hem fiyat kırmanın önüne geçmek istemesi hemde çine gereksiz maliyet ödemek istememesi 2007 2013 arası çinde üretimin tavan noktasıydı ,amerika baktı çin kendi başına know-how oluşturuyor ,artık bazı şeylerin değişmesi gerektiğini düşündü.

  • lterlemez @lterlemez

   Olay sadece arz-talep meselesi değil ama; ülkelerin ekonomik yapıları çok bozuldu. Amerika bir yandan Çin'e gereksiz maliyet ödemek istemiyor ama arz-talebi yaratan-sağlayan ekonomilerin de içine ediyor. Bir çok ülke ile kavgalı ve/veya düşmanlık besliyor. Bu da Amerika vb ülkelerin arzlarına karşı olan talepleri azaltıyor. Dünya üzerinde zaten piyasa kalmadı, bir çok ülke akıllanmış durumda; çoğu şeyi kendi üretmeye başladı. Dünya üzerinde nüfus olarak doymamış iki piyasadan bir olan Çin piyasasında, Amerikan ürünleri nasıl rekabet edecek? Adamlar hem korumacı hem de çoğu ekonomiden çok daha hızlı ve yığın üretim yapıyor. Ham madde, üretim ve işçilik göreceli daha ucuz. Çoğu ürünün fiyatlarının artmasının bir nedeni de bu; Amerika bütün üretimini ülke içine getirirse, ülke dışında çoğu ürününü satamaz. 1'e 7 veren bir ülke, Amerika içinde üretilmiş bir ürünü nasıl satın alacak?
   En yakın 6'ncı ayda, en uzak 12'nci ayda, internet fiyatlarını göreceğiz bakalım ne olacak? Ben, en az iki kere zam bekiyorum. Petrol, doğal gaz falan ne olacak kim bilir?

  • lterlemez @lterlemez

   99-100 dolarlık Ryzen 3300, 700 lira ya; hem de vergisi binmemiş hali. Nasıl satacaklar?

 • Kendi Fikri @kendifikri

  buyüzden battık zaten üreteceğimize satın aldık durduk