Google Cloud gerçekten büyük nimet.
Hem her türlü işletim sistemine sahip sanal sunucu kurma imkanınız var, hem hosting olarak kullanma imkanınız var, hem de bulut depolama olarak kullanma imkanınız var.
1 yıl süreyle verilen 300$ kredi de cabası tabi.
Ben bu işi baya beğendim. Gerçekten tatmin edici sonuçlar veriyor ve aslında bir hosting firmasına bağlı olmadan kendi sunucunuzun sahibi oluyorsunuz.
İşin tuhaf tarafı bu hizmet hala ülkemizde yeterince keşfedilmemiş bence.
Bu hizmeti kullananlar sadece ileri düzey bilgisayar kullanıcılarıyla sınırlı. Eğer üşenmezsem bunun hakkında bir blog yazısı yazar deneyimlerimi paylaşırım yada sıfırdan kurulum yapmayı falan anlatırım. Ama söz vermeyeyim, çünkü kurulum aşaması biraz meşakkatli. #GoogleCloud

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • Temp @temp

   @ozgurg Google Cloud, AWS ve Azure arasında hız, gecikme, performans ve ücretsiz deneme süresi/kredisi olarak iyiden kötüye sıralaman nasıl olurdu?

  • Özgür'üm, Özgür'sün, Özgür @ozgurg

   @temp Deneyimlerime göre sıralamam: AWS > Azure > Google Cloud

   Hız, gecikme, performans ve ücretsiz deneme konusunda test etmedim. Ücretsiz denemeyi sadece AWS'de denedim ve ufak projeler için neredeyse tamamen bedava.

   Dünyadaki kullanım da yukarıdaki sıralamaya göre. Birkaç ay önce Google, 3-4 yıl içinde pazar payında AWS'yi geçemezse bu işten çıkacak diye bir haber okumuştum. Kaynak veremem.

 • Reginald 'Bubbles' Cousins @digitalanimal

  sunucu özelliklerine göre 300 doları anında bitirebilirsin

  • Temp @temp

   @dijitalanimal Evet biliyorum ama 2 gb ram ve 2 çekirdekli bir sanal sunucunun aylık kullanım miktarı dolar cinsinden 16 dolar gibi bir rakama tekabül ediyor ortalama.
   Bana yeterli geldi açıkçası. Piyasada satılan çoğu hosting kadar performanslıdır diye düşünüyorum.
   Ayrıca kendi projemde de kullanıyorum.
   https://telefonvergim.tk

 • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

  Cloud'u sadece Hosting olarak kullanırsan o sisteme haksızlık etmişsin olursun. Aşırı pahalı bir bilgisayarla Mario oynamak gibi düşün. Hemen her cloud sağlayıcısında bildiğimiz anlamda sunucu veren servisler var ama Cloud'un genel amacı seni server yönetimi vb. şeylerden kurtarmasıdır. Server yönetimi, alt yapı ayarları falan şeylerini senden alır, cloud sağlayıcı firmanın derdi yapar. O yüzden Cloud ile Hosting'i birbirine karıştırmamak gerek. Klasik anlamda sunucu yönetimi, hosting vb. işler için DigitalOcean tarzı firmalar daha uygun gibi. Şu videoyu izlemeni tavsiye ederim: https://www.youtube.com/watch?v=8I-5LqZpKUM

  • Temp @temp

   @erenhatirnaz Dediğini gayet iyi anlıyorum. Google Cloud bir hosting hizmeti değil. Ben de zaten bunu bildiğim için çeşitli kullanım senaryoları sıraladım. Kullanıcının ne yapacağı keyfine kalmış.
   Sanal sunucu > Hosting tabiki.
   Ama benim de vurgulamak istediğim bu aslında. Genellikle donanım yönünden zengin bir cloud hizmetini hosting olarak kullandığın zaman piyasada satılan paylaşımlı hostinglerden çok daha iyi bir deneyim yaşaman olası.
   Benim google cloud kullanma amacım şimdilik bu diyebilirim. Diğer türlü bir çok senaryoda da cloud hizmetleri yaygın olarak kullanılabilir elbette.

  • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

   @temp Firmaların, Google Cloud'un sağladığı özelliklerin ne kadarını kullanacağına göre değişen bir fayda bu. Klasik bir paylaşımlı hosting'e göre çok daha esnek ve özelleştirilebilir olduğu doğru ama bunların ne kadarına ihtiyacınız var? Cloud sağlayıcıları da çoğu zaman size ssh üzerinden bağlanabileceğiniz bir sunucu vermez, daha çok admin arayüzleri gibi panelleri ve yazılımsal araçları (kütüphane, API vb.) olan hizmetleri sunarlar. Gerçek manada bir cloud hizmetinde ssh ile sunucuya bağlanıp bir şeyler yapmanız pek beklenmez, hatta istenmez.

  • Temp @temp

   @erenhatirnaz Doğru, aslında cloud sistemlerin sıradan kullanıcılar tarafından kullanılmasının en büyük sebebi sanıyorum ki uzun bir süre ücretsiz olarak kullanılabilmeleri.
   Mesela ben ftp erişimini panel hizmeti üzerinden kolayca alıp erişim sağlayabildim ama sistem dosyalarına erişip değişiklik yapma ihtiyacım doğdu.
   O zaman root hesabına ssh üzerinden erişebilmek için bir takım zorluklarla karşılaştım, uğraştım ve sonunda başardım ama dediğim gibi bu duruma mecburi olarak katlanmak zorunda kaldım.
   Yoksa senin de dediğin gibi aslında standart bir ev kullanıcısının bunların çoğuna ihtiyacı yok.
   Ama gel gelelim şartlar seni buna zorluyorsa ve farklı bir alternatif yoksa biraz el mahkum.