Pc Upgrade Önerisi;

Herkese merhaba, masaüstü bilgisayarıma, biraz can sıkıntısı, biraz kendimi ödüllendirmek amaçlı upgrade yapmak istiyorum. Bilgisayarı kullanma amacım, tamamen veri yedekleme ve internette sörf.

Skylake ilk çıktığında işimi görmesi ve ekonomikliği açısından topladığım mini bilgisayarım;

işlemci: intel i3 6100
anakart: msi h110 pro vd
ram; kingston fury 2666 (2x4)
ssd: sandisk ultra 120 gb

1. Seçenek; (Anakart ve işlemci sabit kalacak)

120’lik ssd’yi söküp; 240-250 gb civarında, pci express dönüştürücü ile birlikte nvme m2 ssd yükseltmesi yapmak

İçerisindeki (2x4) belleklerin aynısında bir takım daha alıp (4x4) 16 gb bellek yükseltmesi yapmak

2. Seçenek; 1 seçeneklere ilaveten anakart ve işlemciyi de yükseltmek gerekir mi?

Tavsiyeleriniz nelerdir? #pctavsiye

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • urzais @urzais

  Anakart 4*4 desteği veriyor mu sanki 2 slot var o modelde.
  Ram ve ssd takviyesi yeterli sadece dediğin işleri yapacaksan.
  nvme m2 ssd bence sana bir şey katmaycak.

 • sawgent @sawgent

  Veri yedeklemesini ne tür bir ortama yapıyorsun bilmiyorum ama usb kullanıyorsan bol usb'li anakart ve güncel işlemciye geçebilirsin. Hızlı veri transferi için minimum sata3 büyük kapasiteli ssd'ye geçebilirsin. Büyük büyük dosyalarla uğraşıyorsan kendi içerisinde hızlı çalışabileceğin nvme ssd'lere geçebilirsin ama aktarım yavaş olacağı için o tarafta fark olmayacaktır.

  Ben olsam sadece işlemciyi soketin desteklediği i7 olanına güncelleyip bellek ve büyük kapasiteli ssd takviyesi yapardım.

  • Efe @efe

   @sawgent bilgisayara takılı harddisklere aktarıyorum. Maksatım verilerin hızlı aktarılması değil, tek derdim bilgisayarı açtığımda, chrome’da gezinirken falan akıcı olsun.

  • sawgent @sawgent

   O zaman belleğe yüklen şimdilik. İşlemci biraz daha götürür. Ancak eski nesil işlemcilerin ikinci el fiyatları da güncel neslin sıfır fiyatları kadar oluyor. Ben de i5 3570k yı i7 3770k yapayım demiştim zamanında.

  • Efe @efe

   @sawgent i5 6500 e bakıyordum 2000 civarı fiyatı var 😂 öyle olursa anakart+işlemci+ram leri 2. Elde satar sıfırdan toplarım.

 • reducto @protego

  ssd'yi nvme'ye çevirmek bişey kazandırmaz. hele ki pci dönüştürücü uğraşmaya kesinlikle değmez. Zincirin sayıf halkası ssd değil ki ona uğraşasın

 • brcan @brcan

  Kuzenimde, bu sistemin benzeri bir sistem vardı.İşlemci hemen hemen aynı performans sergileyen g4560'tı, anakart aynı.Anakart ve işlemciyi 400 küsür liraya satıp, Gigabyte A320m ve Ryzen 5 1600 AF almıştık.İlerleyen zamanda ise ram'i satıp, 3000 mhz ile değiştirmiştik.Gaming gecesi indirimlerinden az maliyet ile halledilebilir diye düşünüyorum.Hem daha güncel bir sisteminiz olur.

  • Efe @efe

   @brcan aslında en temizi anakart işlemci ve ram leri satıp, bu 3’lüyü yeniden oluşturmak. Mantıklı yapmışsınız.

  • BA2 @brkadgn

   @efe @brcan 'nın yaptığı mantıklı, temeli güncele geçirmişi oluyorsunuz. Yılbaşı zamanı 1600 AF'ler uygundu, 550₺ civarına bulunuyordu. O ara iki tane aldım. Firmaların talebi fark etmesi ve kurun durumu nedeniyle 800₺'ye kadar çıktı. Güncelleme için tercih edilebilir fakat masrafı biraz arttıracak.