Office Ev ve İş 2019 lisans sorunu yaşıyorum. Elimizde çok sayıda bu üründen vardı windows işletim sistemli bilgisayarlara kurulum ve lisanslama sorunsuzca gerçekleşti.

Ama 1 tane mac bilgisayar vardı, bu bilgisayarda lisanslama işlemi yapamadık. Çünkü kurulum sonrası lisans anahtarı sormuyormuş. (ben mac'in yanında değilim)

Direk olarak kurulum sonrasında hesap ekle diye seçenek sunuyormuş sadece. Sonra kurulumu yapan bilgisayarcı, microsoft Türkiye'yi arayarak destek almak istediğinde, Microsoft biz bu ürünü akademisyenlere veriyor / hediye ediyoruz bu nedenle bu ürüne destek vermiyoruz demiş.

Şimdi bizdeki ürünün üstünde hediyedir yada para ile satılmaz şeklinde bir ibare bulunmuyor. Faturasıda elimizde mevcut, bu sorunu nasıl çözebiliriz ? iMac işletim sistemine lisans anahtarı girerek aktive etmenin yolu yok mu ?

#mac
#MacOS

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • helga @helga

  Hangi lisans türüne sahip olduğunuzu belirtmemişsiniz. Topluca dağıtılan bir lisansın bir parçasıysa
  Volume License Serializer dosyasına sahip olmalısınız.

  • bosu @bosu

   Hocam kutu ürün, kutunun yada serial kartının herhangi bir yerinde yazıyorsa söyleyeyim size. (lisansın altında Retail yazıyor)

  • helga @helga

   @bosu Elinizde satış belgesi var mı ürünün? Hediye ürün deniyorsa size yanlış ürün satılmış demektir. Akademisyenlere verilen lisanslarda denediğiniz şekillerde aktif edilmiyor.

  • bosu @bosu

   @helga elimizde aldığımıza dair, elektronik fatura mevcut. Bize satan bilgisayarcı ile görüştüm az önce onunda elinde satın aldığı yerden elektronik faturası mevcut. Faturada ürünün koduna kadar herşey yazıyor. Sanırım 3-4 ay önce almıştık.

  • helga @helga

   @bosu İlginç olan bu işte. Gerçekten elinizde ki ürün retail ise Microsoft destek size yardım etmeliydi. Elinizde faturanız falan var. 0850 390 2777 şu numarayı aramayı deneyin. Satın aldığınızı, faturanız olduğunu belirtin.

  • bosu @bosu

   @helga Aynen aradığım numara bu. Ben 2 defa aradım, her ikisinde de bu ürünün geliştiricilere verilen bir ürün olduğunu benim elimde olmaması gerektiğini söyleyip, ardından hiç bri ilgi ve alaka göstermeyip sadece satın aldığım yer ile irtibat kurmamı istiyorlar.

   Yani Microsoft Türkiye istese şunu yapabilir, Bu benim ürünüm orjinal ama ben bunu müşteriye satmamışım diyerek, benim nereden satın aldığımı öğrenip gerekli yasal işlemleri başlatabilir yada bunu takibini yapabilir ama umurlarında bile değil.

   Umurlarında değil, bu ürünün nasıl piyasada kim ve ne şekilde satılığının ve ben microsoft müşterisinin halide umurlarında değil.

   Sonuçta ben bu ürünü 30 liraya değil 800-900 liraya kutulu olarak almışım. Ama beyler bilginiz olsun internetten satın aldığınız kutulu ürünlerede çok güvenmeyin.

 • Tunahan Avsallı @awsalli

  Mail hesabına şifreyi tanıtıp, hesap ile giriş yapıldığında lisans sormuyor. Mac bilgisayara o şekilde kurmuştum.Yanlız lisans hesaba nasıl bağlanıyor o konuda bilgim yok. Microsoft klasik yapacağını yapmış. Piyasada satılmaması gereken lisansları satıyorlar. Sorun yaşandığında, biz destek vermiyoruz diyip geçiyorlar.

  • bosu @bosu

   Aynende bu durum söz konusu, biz kutulu ürün diye güvendik aldık. yaklaşık ürün başı 800- 1000 TL gibi rakam ödedik ve şu duruma bakın.

  • Tunahan Avsallı @awsalli

   @bosu Firmayı ara, kutulu lisansın ve faturanın olduğunu söyle. Türkiye'de X mağazasından aldığını ve ödediğin parayı belirt. Bu lisansın neden X mağazasında satıldığını ve neden uyarılmadığını söyle. İşini çözüyorlar. Bu şekilde oem windows lisansını, düzeltmiştim.

  • bosu @bosu

   @awsalli Bunu denemedim, ama güzel bir fikir yarın ulaşabilirmiyim bilmiyorum. Pazartesi arayıp bu şekilde bir yol izleyeceğim. Ayrıca ürünün üstünde bugunde özellikle bedavadır, hediyedir, parayla satılmaz gibi bir ibare olmadığını bu durumda benim nasıl anlayabileceğimi sorduğumda ne yazık ki geçiştirmece cevaplar aldım.

  • Tunahan Avsallı @awsalli

   @bosu Yıllar önce kutulu Windows 7 Home lisansı aldım. Ram takviyesi yapmam gerektiğinde, 12 gb sınırına takılmıştım. İşim acildi, doğru düzgün araştırmadan, kutunun içinde Windows 7 ultimate lisansı almıştım.(eksen bilgisayar 450-500 tl) Ne üzerinde bir uyarı vardı, ne de aldığım yer uyardı.(oem lisansıydı) Sistemi değiştirince lisans çalışmadı. Microsoft ile görüştüm, geçici olarak yeni anakartta lisansı aktif ettiler. Anakart arızalanınca, tekrar microsoft ile görüşmek zorunda kaldım. 1-2 görüşmenin ardından yeni Windows 10 lisansı verdiler. Bu lisans anakart üreticilerine ve bilgisayar üreticilerine verildiğini, piyasada satılmadığını söyledi. Oem lisans almama gerektiğini söyleyince, neden piyasada satıldığını sorunca ses kesildi. Yetkili kişiyle görüşüp, yeni lisans verdiler. 1700 liralık işletim sistemi ittirmeye çalışıyorlar. Sende hakkını sonuna kadar ara, gerekli desteği versinler.

 • Mr.Bell @mr-bell

  Bir microsoft hesabı ile https://setup.office.com/ üzerinden oturum açarak ardından anahtarı oraya girerek kurulum dosyasını indirme kısmından sonra anahtar hesaba tanımlanmış oluyor,daha sonra o hesap ile giriş yapmayı dener misiniz?

  • bosu @bosu

   Merhaba, @mr-bell aynen o adrese girdim windows pc ile seriali girince sorun çıkmıyor ürün tanınıyor kutu üstünde yazan ürün ile bire bir. Ardından dil seçeneği soruyor dil seçiliyor ve en sonunda dediğin gibi exe dosyası iniyor. Bu inen exe dosyaları ile sorunsuzca windows PC lere kurdum ben bu ürünü.

   Ama bu bahsettiğiniz işlem yapılmasına rağmen aynı mail adresi ile hesaba giriş yapılmak istendiğinde olmuyor. Benim hesabımda nedense önceden sadece satın alınan windows serverlar görünüyor.

  • Mr.Bell @mr-bell

   @bosu Öyleyse rezillik,kolay gelsin

  • bosu @bosu

   @mr-bell hemde ne rezillik, hiç sormayın. Ürün microsoft'un orjinal ürünü ama kendi ürününe sahip çıkmıyor. Ulan bundan sonra interneteki 20-30 liralık kutusuz ürünleri alıp kullanmazsam ne olayım.