Annemi bu virüsten korumamız gerekiyor. Bu yüzden 19 Mart'ta geçen yıldan kalan yıllık iznimi kullandım. Bu pazartesi işe geri döndüm. Benim arkamdan 4 kişi daha izin almış, bazıları ücretsiz izne çıkmış. Toplam 8 kişinin çalıştığı bir ofis bizimki. Personelin yarısı yok anlayacağınız yaklaşık 2 haftadır.

Dün akşam patron geldi yanımıza. Vergi muafiyeti başvurusu yapmış ama reddedilmiş. Genelgede yazıyor olmasına rağmen, inşaat firmalarını reddediyorlarmış, itiraz edecekmiş patron. Onun haricinde kısa çalışma ödeneğine başvurduğunu söyledi. Eğer başvuru kabul edilirse bir şekilde devam edeceğimizi; yok kabul edilmezse, önce yıllık izni olanların izinlerini kullandıracağını söyledi. Bu süre zarfında ekonomik ortam eğer toparlanmıyorsa sözleşmeleri part time olarak değiştirebileceğini, durum çok vahim ise belli bir süre kepenkleri kapatacağını iletti. Ofisteki yardımcı abimizin işine son verildi. Ben dahil geri kalan 3 kişi de, kısa bir "es" veriyoruz denilerek evlerine gönderildi.

Bizim firma ufak olmasına rağmen; yılda binlerce lira vererek yazılımlarının tamamını lisanslı kullanan, masrafından osundan busundan kaçınmayıp düzenli ofis içi eğitimler düzenleyen, çalışanlarına tamamlayıcı özel sağlık sigortası yaptıran, işletme maliyetlerinin bu kadar artırılmasına hiç gerek olmamasına rağmen İstanbul'un rantı yüksek bir yerinde ikamet eden(işimiz projecilik, 4 duvar 1 bilgisayar yetiyor sonuçta) bir firma. Son 1 senedir hafif sendeliyorduk ama biz de bu hale geldiysek eyvahlar olsun.

Nişanlımla bu firmada tanıştık, ikimiz de hala burada çalışıyoruz. Şu an ikimizin de işsiz kalması söz konusu. Haziran'da nikah vardı. Törensiz cartsız curtsuz halletmeye razıydık: Evi tutmuştuk geçen ay. Dün akşam, işsiz kalırsak bu işi erteleyelim muhabbeti açıldı. Moraller yerlerde, akşam hafif atıştık. Ne yapacağız bilmiyorum.

Birikimlerinizi koruyun. Sağlığınızı koruyun. Arkanızda "kimsenin" olmadığını bilin, halk yalnızdır şu an, yalnızız. Bu kriz düzelmezse çok kötü şeyler bekliyor bizi...

#akış #evdekal #dertleşme

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Recai @recai

  Umarim hersey yoluna girer! Uzuldum...
  Inan senin durumunda yada beter halde olan milyonlarca insan var suanda.
  En akillica izlenecek yol, evliligi bir sure ertelemek (ama bu sure icinde birbirine destek olmak ve kirmamak) ve eldeki birikimleri cok iyi ve tutumlu sekilde kullanmak. Isyerinden ayrilmak zorunda kalirsan daha az paraya bile olsa baska yerde calismaya bak, bu hic degilse birikimlerine dokunmamana yardimi olur ki is bulmak zaten zor.
  Sonra ortamlar duzeline yine isine dönmeye dusunebilirsin.

  • burak karakus @yokkullaniciadi

   Sormayın... Ofise temizlik için gelen ablamızın kocası ve oğlu ücretsiz izne çıkarılmış. Patron yılların hukuku var diyerek onu idare etmeye çalışıyor bir şekilde. Kadıncağızın elinde avucunda hiçbir şey kalmadı. Nasıl toparlanacağız bilemiyorum...

  • Recai @recai

   @yokkullaniciadi gecmis olsun, inan hersey cogu tv kanallarinda gösterildigi gibi degil.
   surekli yaslilarin gaz yag kuyrugu navallarini dinliyoruz.
   uretim teknolojileri gelisti dunya kuculdu, fakirlik ve yokluk anlayisida degisti.
   isvecte yasiyorum, ekonomi guclu ama burasi bile kötu etkilere hazir olun derken, turkiyenin halini dusunmek bile istemem.

 • YasinC @yasinc

  Çok geçmiş olsun 2 aylık bir izindeyim bende. 2 ay sonrada zaten ortam böyle olursa durum gerçekten çok kötü olacak bizim ülke için