Arkadaşlar malum nedenlerden dolayı alışveriş yaparken bazı marketler ödeme için temassız varsa öyle yapalım diyor Ziraat Hesap Kartımda temassız özelliği var fakat Ziraat 'te sanırım bu alana para aktarmak gerekiyormuş. Doğru mudur ? Yada nasıl yapıldığını bilen var mı ?

#temassızödeme #ZiraatBankası

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ScKn @scknn

  @orcun Hocam sizin Combo olduğuna göre kredi kartı özelliği var kredi kartı olayında dediğiniz gibi gerekmiyor. Ama banka kartı olunca "çipe para aktarmak" gerekiyormuş.

 • RDR @rdr

  @scknn Bunu banka mı market mi söylüyor? Market söylüyorsa bankayı arayıp sorun. Muhtemelen temassız işlemlere kapalıdır kartınız. Yoksa bankamatik kartı da olsa önceden para aktarma vs gibi bir işlemin olması çok mantıksız.

 • ScKn @scknn

  @orcun Var hocam. Hatta kartın fotosunu koyayım temassız simgesi var düz banka kartı bu.

 • ScKn @scknn

  @rdr Markette çekim olmadı internette biraz bakındım oradan öğrendim ama askerdeyken de arkadaşların temassız özelliği için bir yerden para aktarma yaptıklarını hatırlıyorum. Direkt hesaptaki paradan kullanamıyordu.

 • ScKn @scknn

  @orcun Var galiba buldum hocam 3 fotoğraf ekliyorum işlem sırasına göre bu 1

  • ScKn @scknn

   @orcun Burada çip kısmına aktarmaktan bahsediyor. Büyük ihtimalle buldum. 🙂

  • ScKn @scknn

   @orcun @rdr @cinali Teşekkürler yorumlar için. 🙂

  • RDR @rdr

   @scknn Tamam da bunun mantığı nedir anlamış değilim :)Banka kartı dediğin hesap kartı zaten, e hesapta para da var, daha ne uğraştırıyor 🙂

  • ScKn @scknn

   @rdr (Tahmin) bir dönem temassız kartlardan millet korkuyordu TV 'lerde eline post makinesi almış adam yok arkadan yanaşıp cebinize tutması yetiyor paranızı çekmek için diye diye milleti korkuttular bence bu sadece güvenlik için böyle. Bana bu saçma gelmiyor ama aktardığım paranın çip 'e yüklenmesi için ATM 'de işlem yapmak gerekmesi saçmalığın daniskası. Ben zaten dokunmamak için para atıyorum temassıza o beni ATM 'ye gönderiyor. Yada Pos 'dan bir kez şifreli işlem yapmamı istiyor. Bu gerçekten saçma...

  • RDR @rdr

   @scknn güvenlik için limit var her bankada zaten. Hatta corona için BDDK 250 TL'ye çıkardı limiti. Önceden 50 mi 70 lira mıydı neydi. Üstü tutarı harcamak istediğinde temassız okuttuktan sonra kartın şifresini de soruyor POS cihazı. Ziraat'in uygulaması bende mavi ekran verdirdi 🙂

  • ScKn @scknn

   @rdr Yanlış bilmiyorsam bu limit sadece kredi kartı üzerinden yapılan temassız ödeme için geçerli. Ben şuan Banka Hesabı olan bu kartımın çip tarafına temassız ödeme için atacağım tutara bir kısıtlama koymuyor. Hatta şimdi müşteri hizmetlerini arıyorum temassızı aktif hale getirmek için limit konusuyla ilgili bunu da sorucam.

  • ScKn @scknn

   @cinali Hocam sanki her para aktarma sonrası istiyor bunu sadece bir defalık değil. (Anladığım kadarıyla)

 • ScKn @scknn

  Müşteri hizmetleri ile görüştüm @cinali senin de dediğin gibi çipe para attıktan sonra bir kez ATM veya Posttan işlem yapmak gerekiyormuş temassızın aktif hale gelmesi için. @rdr Limit için sordum 250 temassız ödeme yaptıktan sonra bir kez şifreli işlem yapmam gerekiyormuş sonrasında temassızı içine attığım limit kadar kullanabiliyorum. Örneğin 750 TL lik bir şey alacağım 250 temassız aldıktan sonra 250 şifreli ödedim diyelim geri kalan 250 TL yi yine temassız ödeyebiliyorum.

  • RDR @rdr

   Peki parayı aktardığınızda vadesiz hesabınızdan gerçekten eksiliyor mu? Yani temassız işlem için çipe 800 TL aktardınız. Hesabınızda 1000 TL vardı. Aktardıktan sonra alışveriş yapmadan, vadesiz hesabınızın bakiyesi 200 TL'ye mi düşüyor? İşin özeti, bu para sadece temazsız çip tarafından mı kullanılabilir oluyor?

  • ScKn @scknn

   @rdr Aynen öyle. Hesabınızdan düşüyor çip'deki hesapta görünüyor. İstediğiniz zaman çip hesabından geri hesabınıza aktarabiliyorsunuz. Çip hesabı sadece temassız ödeme için kullanılıyor.

  • RDR @rdr

   @scknn kredi kartına göre çok kullanışsız o zaman 🙁 parayı bankamatikten çekmem gerekse, o an internet olmasa veya mobil bankacılık açılmasa ortada kaldık demektir.

  • ScKn @scknn

   @rdr Kullanışlılık olarak evet haklısın ama ben kredi kartı olunca hesabın ucunu kaçırabiliyorum böyle ne attığımı ne harcayabileceğimi bilmek kendimi kontrol açısından daha iyi geliyor bana.

 • ederlezi @ederlezi

  kartın büyük ihtimalle prepaid kart. prepaid kartlar genelde bir hesaba bağlı olmadığı için karta para yüklemeniz gerekir. normal hesap kartından(debit) ve kredi kartından biraz farklı yapıları var. yükleme yaptığınız kadar harcayabildiğiniz için kontrol sizde oluyor. para yükledikten sonra atm'den işlem yapılmasının nedeni de üzerindeki çip'e ne kadar para yüklendiği atm aracılığı ile çipe gönderilir. aynı şekilde eğer temassız özelliği çip üzerinden kontrol ediliyorsa atm'de işlem yaptığınızda çip'e gönderilen bilgi ile bu özellik açılıp kapanabilir.

  • ScKn @scknn

   @ederlezi Verdiğiniz bilgiler doğru olabilir ama konuda bahsedilen kart Debit kart ve fiziki olarakta bir banka ve hesabına bağlı. (Şube Kodu, Hesap No vs mevcut)

  • ederlezi @ederlezi

   @scknn prepaid kartlar da hesaba bağlı olabiliyor. atm'den bu hesaptan para de çekilebiliyor. aslında kartın ilk 6 hanesini söylerseniz prepaid mi debit mi anlaşılır ama söylemek istemiyorsanız sıkıntı değil. debit kart da olabilir ama benim bildiğim debit kartlara para yükleme özelliği yok. bir de ziraatin debitkarları hatırladığım kadarı ile çip'li de değildi