Sadece beklentisi ve tahmini tutmadı diye Oytun Erbaşı linç etmek ne saçmalıktır. Kesin konuşmuş gibi bir safsata yayılıyor, maksat linç olsun...

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Mustafa Sakallı @swish41

  hariçten gazel sıkarak "Türk genine virüs bulaşmaz ehehe" demek nası bir beklenti ve tahmindir hocam?

 • BraVe @brave

  Emin olmadığı bir şeyden kesinmiş gibi davranıp medyada ön planda bulunduğu için linç ediliyor. Bence hak etti. Kendini medya maymunu yaptı. Sonuçlarına katlanmalı.

 • caerium @cozalp

  Tahmin olarak değil gerçekmiş gibi konuştu. Bilim adamıdır, doktordur diye bir sürü insan söylediklerine inanıp "bize bişey olmaz yaa" havasına girdi, tedbirli davranmadı.
  Herkes mesleğinin verdiği sorumluluğa göre davranmalı, insan hayatından sorumlu olanlar daha da fazla...

 • mcm @saturasyon

  Linç ne olursa olsun yanlış bir davranış, haklısın. Fakat onun da 'şu makaleye göre' diye tek kaynağa dayanarak ahkam kesmesi ne kadar doğru? Bu ülkede televizyondan duyduğunu vahiy kabul eden milyonlar yaşıyor, bir şey söylemeden önce durup düşünmek lazım. Bunu bile bile bu kadar kendinden emin konuşmak, laubali tavırlarla -bana göre- ün kaygısıyla açıklamalarda bulunmak hoş görülecek şeyler değil.

  • LOOP @loop

   Ahkam kesmedi. Tahmin etti. Tahmine göre de kimseyi salın demiyor evden çıkmasın risk grubu diyordu en başından beri.

  • mcm @saturasyon

   @loop

   "Korona virüsün şu ana kadar yayılım bölgesi Wuhan ve çevresi yani Çin. Bu bölgedeki genetik kökeni ortak insanları yakalıyor. Bunlar daha çok sarı ırk ve kısa boylu insanlar. Yapılan çalışmalarda virüsün akciğerde tutunduğu protein Asya ırkında daha fazla. Beyaz ve siyah ırklarda ise 6'da 1 oranında daha az. Onun için buralarda görülse bile çok daha az görülecektir ve hafif geçecektir. Korona virüs Türkiye'ye de gelebilir ama asla Çin'deki gibi salgın yapmaz. 10 vak'a, 20 vak'a olabilir. Bunu bilemeyiz. Onu gelince görürüz. Daha bir şey yok ortalıkta. Ama ben asla bir hızlı yayılım beklemiyorum. Burada gen farkı çok önemli. İki tane makale var bununla ilgili. İnsanların genetik özellikleri farklı olduğu için Asyalıları, beyaz ırkı ve siyah ırkı farklı etkilediği çok net olarak biliniyor. Türkler Asya ırkı ama bize biraz da Akdeniz'den de gen gelmiş. Biz biraz Macaristan, Rumen grubundan da gen almışız. Daha karışık bir gen grubuyuz. Ben Türkiye'nin çok az etkileneceğini düşünüyorum"

   Bir de ''bağışıklık sorunu olanlar evden çıkmasın'' demişti. Bir tek bu dediği doğru, ne olur ne olmaz tadında bir cümle.

   Bu sitede nasıl kelimeleri kalın yazarım bilmiyorum ama üstteki tırnak içindeki paragrafı okuyunca bahsettiğim tavır açık olarak görünüyor.

  • LOOP @loop

   @saturasyon Tavırdan ve üsluptan anlam türetmede bizim milletin üstüne yoktur. Metni teknik okuyun duygularınızı karştırmayın. Ben en ufak sorun görmüyorum...

 • My_Techno @my_techno

  Haketti, kendi çevrem de bile bir sürü insan ona inanıp virüsü dikkate almadılar uzunca bir süre.

 • BRN @brnspawn

  Hata yaptı sonuçta, 2-3 çalışma sonucu tamamen gerçekmiş gibi kesin olmayan ifadelerle kamuoyuna sundu. Çoğu kişide inanıp tam olarak önlem almadı. Ha, yapılan linç bence fazla abartı, her insan hata yapabilir. Bu sebepten toplum önünde konuşurken, özelikle halk sağlığı mevzuubahis ise laflarıma çok dikkat etmek gerekiyor. Ayrıca Otun beyin bir özrü, yaptığı hatayı kabul ettiğine dair bir ifadeye de rastlamadım.

  • LOOP @loop

   Gerçekmiş gibi sunmadı. Bu konuda şu an size iftira davası açsa kazanır.

  • BRN @brnspawn

   @loop kamuoyuna kendi görüşünü statüsünü kullanarak doğrudur diye sundu. Sonuçta TV izleyenler büyük bir çoğunluğu buna inanıp, doğrudur diye 'Biz Türküz bize bişey olmaz' havasında durumu değerlendirdiler.

  • LOOP @loop

   @brnspawn Cümlelerinde hata yok ancak tahminini gerçek gibi varsayacak "yanlış aramaya yer arayan" kitleyi umursamadı denebilir. Ancak bu zayıf bir eleştiri, olsa da olur olmasa da ....

  • BRN @brnspawn

   @loop Türkiye için çok daha az vaka görülecek, hafif şiddette geçecek dedi mi? demedi mi? Şuan ülkemizin Covid-19 seyri grafiğini bir incele istersen. Sence bu hafif mi?

  • LOOP @loop

   @brnspawn Tahmin etti, tutmadı. Zaten gelince kesin tabloyu görürüz diyordu.

  • BRN @brnspawn

   @loop kamuoyuna bir iddiası bulundu, iddia tutmayınca sanki dememiş gibi ortalıkta dolaşıyor. Eğer yanlış birşey söylemişsin, yanlışın arkasında durup hatanı belirtirsin. Özür dilersin. Çıkıp, benin okuduğum 2 makale sebebiyle bu iddiada bulundum, makalenin tam bir doğruluğu yokmuş. Geniş ölçekte ve ilerleyen vaka haritası ile genetik bir yakınlık görülmedi diye bir özürde bulunabilirdi.

 • Shamino Salle Dacil @salledacil

  Oldukça fantastik bir yorum zinciri olmuş. İnsanlar ne derse desin OP ikna olmayacak görünüşe göre, siz Oytun Erbaş'ı dinlemeye devam edin.

  Söylediklerini ciddi bir şekilde iddia etti, medyatikliğinin de verdiği etkiyle sözleri milyonlara ulaştı. Ki bana kalırsa toplum sağlığını tehlikeye de atmış oldu. Sokakta kaç tane insan gördüm "Türklere bulaşmıyormuş" diye konuşan.

 • Daviance @daviance

  Bu millete yaran olmaz bilim adamı konuşur yanılttı derler ,konunun uzmanı olmayan tecrübesinden konuşur yetkinliği yok herbokolog derler ........ toplum gerçekten hasta %70 klinik vaka.