Star Wars episode ix the rise of skywalker'ın malum ortamlara düşmesi ile izledim. Gelelim yorumlarıma.

1) Bu healing olayı yüzünden hikayenin orjinal çıkış noktasını çöpe atmış oldular. Anakin annesi ve aşkını bununla kurtarabilseydi zaten hiç karanlık tarafa geçmezdi. İlk 6 film kafadan çöp oluyor.

2) Madem bu healing ile parmak bile çıkartabiliyorsun kertenkele gibi anakinin niye kollarını geri getirmediniz?

3) Usta obiwan bile Qui-Gon Jinn'yi kurtaramamışken bu eğitimsiz Rey şıp diye doktor oluvermiş.

4) Reyin bu ergen tavırlarıda ne böyle? Sürekli beni anlamıyorsunuz, bilmiyorsunuz diye atarlanıyor. Söyle derdinide bilsinler dimi?

5) Şu zencinin hala ne işi var anlamış değilim. stormtrooper'ın lightsaber ile kylo ren ile kapışmasına ve yaralamasına girmiyorum bile. stormtrooper lan bu, klozet deliğini bile tutturamayan sözde elit asker. Son filmde belki birinin kardeşi çıkar dedik oda olmadı. Çıkar filmden hiç bir şey eksilmez. Yanına birde zenci kadın daha verdiler. Oda aynı. Çıkar onuda gitsin.

6) Evrenin en büyük donanmasını hangi para ve kaynak ile kurdun belli değil. Kurarken kimsenin haberi bile olmuyor. Ya lardeş hadi parayı buldun diyelim, o kadar element, metal vb. yi biryerlerden bulman lazım. Kimse mi uyanmıyor koca evrende bunlar bu kadar şeyi ne yapacak diye?

7) Her önüne gelen güvenliği geçiyor. Yürüyerek geliyorlar. Geminin içi olsun palpatinin yanına gelsin farketmiyor. Hiç mi güvenlik yok? Kamera telsiz vb. nasıl işlevsiz olur?

8) Ölenle ölünmez demişler. Bırakın mezarda rahat etsinler. Nedir bu her uçuruma düşen geri geliyor. Bir önceki filmde de darth maul u görümüştük.

9) Galaksiler arası yolu Palpatine'i öldürmeye gidiyorsun sonra ergence yok seni öldürmem diye kapris yapıyorsun. Doğrasan orada binlerce kişinin hayatı kurtulacak. Yok illa inatla öldürmem diyorsun. Sonrada ya öldüreyim seni madem diyorsun. Bunuda eğitimsiz halinde evrendeki en güçlü sith'e karşı yapıyorsun.

10) SW resmen brezilya dizilerine dönmüş. Sürekli birileri ben senin babanım buda anan falan diyor. Ya kardeş ananıda al git işte.

11) Bitirecektim ışınlanma olayınada değineyim. Madem öyle birbirlerine kılıç gönderip kargoculuk yapıyorlar hiç gemiyle palpatine gitmesine de gerek yoktu. Yollasın kılıcı adresine soksun palpatine. Ne gerek var yok üçgeni bulacamda oda bana konum atacak falan. Ya ışık hızıyla gidebiliyorsun ama daha konum bulamıyorsun. Bu mudur teknoloji?

12) Hala bitiremeyip devam ediyorum. Colin Trevorrow'u kovup üstüne hala ismini, yazıyorsun. Kendi dedi benim yazdığım senaryoda palpatine yoktu diye. Kim koydu? Stajyer çocuk mu?

13) Aşağıda anten mevzusunu konuştuk. Galaksinin en muhteşem filosunu kuruyorsun ama bütün file basit bir antene bağlı. Gemiler nasıl antensiz hareket edemiyor yada iletişim kuramıyor? Gemi gelecekten anten 19. yy. kalma.

14) Her filmde ufacık bir uçağın kocaman destroyeri yok etmesinden bıktık. Bu gemi tasarımcıları bu kadarmı gerizekalı?

15) Palpatine kavanoz dolusu snoke biriktirmiş. Noldu TV'de kampanyaya mı denk geldi? Bir alana bir bedava heralde.

16) Palpatinin planından hiç bir şey anlamadım. Madem yeniden gelmişsin geç başa işte. Niye yerine birisini atıyorsun. Önce Ren sen geç sonra Rey hadi öldür beni. Ölmeye meraklıysan niye dirildin kardeş?

17) Seyirciler kim belli değil? Takım mı kurdu filoya ilaveten onu anlamadım. Rey ve Rende heralde seyircilerin arasından sızıpda geldi Palpatine'nin yanına.

18) Madem şimşek çakarak bütün filoyu indirebiliyorsun ne diye kastın ki yıllarca? Hiç gemi yapmadan yolla yıldırımı. Bu arada koca gemi antensiz birşey yapamıyor ama yıldırım maşallah kimi çarpacağını kendi yolunu bularak çarpıyor.

Özetle belasını versin Disney ve Abrams'ın. Bizim Cüneyt Arkın filmleri bundan mantıklı. Adama yıllarca haksızlık etmişiz. Özür dilemek lazım.

#StarWars #StarWarsTheRiseofSkywalker #RiseofSkywalker #akış #konudışı #FilmTavsiyesi #film

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • xpow3r @xpow3r

  SPOILER SPOILER

  Madem spoilerin dibini vermişsin bende şeye takıldım, lan o kadar filo kurmuşsun her birinde gezegen yok eden silah var tüm filo bi tane boktan antene bağlı hadi yuttuk diyelim sonra sinyali neden sadece tek gemiye veriyorsun ver hepsine kur networku.

  • luminaobscura @luminaobscura

   Filmi yeni bitirdim. Sinirden herşeyi yazamadım. Ekleme yapacaktım sonrasında. Dediğin doğru bak bizim kullandığımız internetin bile tek bir merkezi yok. TOR ağı desen öyle. Ya sen galaksiler arası gidebiliyrosun ama hala 19. yy. anten teknolojisi var.

 • Ahmet Erdoğan #123+ #180+ @aerdogan17

  ilk 4 maddenin altına imzamı atarım sonraki maddeler bana dedirtti ki... "bu kafayla film izlenmez" adı üstünde film yani başkasının tasarladığı ve önünüze koyduğu bişey... bu aralar fikri mülksüzlük krizi geçiren oyun, film ve kurgu dünyası aynen böyle saçmalayacak hatta daha da saçmalayacak... hazır olun hatta vaziyet alın...
  dip not: Qui-Gon Jinn dedin beni en hassas yerimden vurdun o adamın aydınlık ve karanlık yüzün iki tarafına birden bayan bambaşka bir hikayesi üzerine GoT'tan uzun dizi çekerdim ben olsam... 😀

  • luminaobscura @luminaobscura

   İlk 6 filmdeki karizmatik karakterlere baktıktan sonda bu ucube karakter ve senaryoya acıyorum. Qui-Gon Jinn'i bende çok severim bu arada 😀

  • lterlemez @lterlemez

   İlk 6 film de adı üstünde film ama hikayenin tamamını yazan da çeken de George Lucas, önemli nokta ise hikayenin tamamını yazmasıdır. Evet, ilk 6'da da saçmalıklar var ama hikaye tutarlı ve oturaklıydı. Disney işi batırdı; ne yapıp edip, hikayeyi Lucas aracılığı ile bitirmeliydi. Zenci stormtrooper çok garip oldu gerçekten, yani aslında klonlar tek tiptir. Kimden klonlandıkları ve kimin oynadığı da bilindiğine göre, seçimi o şekilde yapılmalıydı.

 • Echo @echo

  İzleyecekler sinirlerinize hakim olun sizi fena şeyler bekliyor. @luminaobscura eksik bile söylemiş. Star Wars izle dediler ‎Michael Bay‎ filmi çıktı Transformers bundan eğlenceli.

 • naturaldai @naturaldai

  SPOILER SPOILER

  SPOILER SPOILER

  SPOILER SPOILER

  Film berbat evet 1, 2 ve 3 icin simdi force healing baska hayata dondurmek baska hayata dondurmek icin kendi hayatini veriyorsun bu iki jedi arasinda bond olmadan olmiyacak bir seydi sanırım. Legends evrenine bakarsa force healing oldugunu gorursun. Rey eski jedi yazilarindan ogreniyor force heali bura plot hole cikarmiyor canon evren icin.

  • luminaobscura @luminaobscura

   Ben bütün filmleri sadece film içindekilerle değerlendiriyorum. Hiç bir izleyici kitap vb. okumak zorunda değil. Daha önce hiç bir filmde olmayan ve ilk 3 maddede değindim şeyleri yapamazsın. O zaman önceki filmler çöpe gidiyor. Ayrıca kitaptan okuyarak nasıl öğrenecek ki? Kızın ne tecrübesi varda öyle kitapda gördümde oldu desin? Ayrıca bu kitapları önceki ustaların hiç biri bilmiyor mu? Kendi içinde yine çelişiyor.

  • naturaldai @naturaldai

   @luminaobscura Yan materyalleri okumadan veya bilmeden izleyen biri için bu tür film serileri pek anlam ifade edemiyor. MCU, DCU, LORT bunların yan materyallleri okumadan izlerseniz eleştirecek çok şey var örnek olarak Sauron'dan insanlar neden korkuyor, orta dünyayı ele geçirmeye çalışmasının arkasındaki neden ne, neden orklar ve benzeri ırklar sauronun emri altında, yüzük nasıl büyülü, bu evrende büyü nasıl işliyor, yüzüğü kartallarla neden götürülmedi bunların hiç birine cevap vermiyor yüzüklerin efendisi filmleri. Ilk 6 star wars fimlerini kurcalarsanda eleştirilecek çok şey var en büyüğü death starın zayıf yönü.

  • luminaobscura @luminaobscura

   @naturaldai Rogue One'da o zayıflığın sebebi son derece tutarlı bir şekilde açıklanıyordu. Ha tabi yinede biraz komik kalıyor ama son felaket filmlerin yanında bence hiç bir şey butip detaylar. İzlediğim herşeyin arka planını ben okuyamam. watchmen'i o yüzden 3 bölüm izleyip bıraktım. Sürekli bilmediğim bir yerlere gönderme var ben her bölümde ne demişler diye araştıramam. Özle bir vaktim yok. Çok beni etkileyen bir yapım olur ona özel araştırabilirim. GoT öyle idi ancak her filmde yada dizide bunu yapacak vaktim yok. Ve çekilen filmler kendi içerisinde tutarlı olmalı.

  • luminaobscura @luminaobscura

   @naturaldai Bir ekleme daha yapayım. Hala sinirim geçmediği için bazen yazarken unutabiliyorum 😀 Disney zamanında kitapları yoksaycaz gibi birşey demişti. Canonmuydu Legends mıydı hatırlamıyorum. O kadar şey okuyorsun. Bir evren oluşuyor sonra biri geliyor hepsini çöpe atıyor. Bu X-Mende de böyle oldu Terminator'de de. Ben artık hiç birine kafa yormuyorum. Günlük takılıyorum zira firmalarda canları ne isterse onu yapıyorlar. Daha önce ne yapılmış onların bile umrunda değilki. O zaman ben niye umursayım?

  • naturaldai @naturaldai

   @luminaobscura X-Mende ki olay seriye yeniden başlanma diyebiliriz star wars gibi her şey çöpe gitmiyor aslında çöpe gidiyor da denilemez star wars legends evrenindeki çoğu şeyi geri getiriyolar. canon olması olmaması pek etkilemiyor beni eğleniyorsam sorun yok benim için. Açıkcası ben star wars fimlerinden hiç bir zaman keyif almadım oyunlar ve çizgi diziler benim için daha ilgi çekiciydi jediların gerçek gücü pek iyi yansıtılamıyor filmlerde ve güç dengesi yok gibi bir şey filmlerde, palpatine 3 jediyi 3 saniye kesiyor filmde pek tatmin edici bir sahne değil. mesela rise of skywalker daki force ile filoyu yok etmesi dark side için kabul edilebilir bir güç yeni filmlerde bu tür şeyler görmek isterim açıkcası.

  • lterlemez @lterlemez

   @naturaldai; Palpatine tabi ki de 3 Jedi'yı 3 saniyede kesecek. Tecrübe ve güç seviyesi farkı var, Joda'yı kesemedi ama. Çöpe gitmedi ama batırdılar seriyi, eski kuşak bu şekilde silinmemeliydi. Hiçbirisi şanına yakışır şekilde gitmedi, bir tek Leia'nın gidişi zamansız olduğu için çekim yapamadılar ama diğerlerini şanlarına çok daha iyi bir son verilebilirdi.