81 tane İl olacağına, söyle 10 tane eyalet olsa, daha iyi olmaz mıydı sizce ?
Amerikadaki gibi olsa, ülke daha iyi kalkınmazmı sizce ?
81 tane il var ama Istanbul,Ankara ve İzmir dışında gelişmiş İl yok.
Herkes bu 3 ile akın ediyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • mrx ⊕ @mrx

  Eyaletlerde şehir yok mu sanıyorsunuz?

 • My_Techno @my_techno

  Zihniyet meselesi. Bunca krizin olduğu dönemde bile 8 tane belediyeye el konuldu, bugünde bir belediye başkanı görevden alındı.

 • reducto @reducto

  3 ile de indirgemeyelim aslında 5-6 tane gelişmiş il çıkar 😀

 • kizilsakal @kizilsakal

  Gelişmikle alakası yok ki eyalet sisteminin.

 • Orcun @orcun

  Her eyalet kendini yönetecekse kendi üretecekse kendi tüketecekse vergiler ona göre olacaksa olsun. Ha onun harici gene tepede birileri olacaksa manası yok. Mesela doğuda kaçak elektrik kullanıyorlar e ben niye onun kaçak elektrik kullanmasının bedelini izmirden ödüyorum ki bana ne ? çalan o cezasını da o çeksin ? çok şey var.

  • Depresif Kedi @strattera

   Amerikada öyle mesela, bazı eyaletlerde sokakta içki içmek yasak mesela 😀
   Kimi eyalette vergi oranı çok az.
   Benim düşünceme en yakın eyalet hangisi ise orada yaşarım.
   Eyalet olunca belediye başkanı her şeyden sorumlu oluyor.
   Polis bile ona bağlı oluyor.

  • alipektas @alipektas

   İşte doğuda kullanılırsa doğudaki eyalet dışına çıkmayacak onun bedeli zararı. Ödenek merkezden aynı gidecek, doğudaki eyalet nasıl değerlendirir ya da çalınmasına engel olursa artık. Orası merkezi yönetimin işi olmayacak.

  • My_Techno @my_techno

   Eyalet sisteminin de farklı tipleri vardır ama genel olarak aynıdır, her eyalet kendi kanunlarını uygular. Bu arada bu kaçak elektrik olayını ben kullanmadığım halde ödüyorum serzenişine katılıyorum fakat kahve ağzıyla sadece doğuda kullanıldığını söylemekten bir bıkmadınız 🙂 İstatistik ve verilere göre (elektrik dağıtım şirketleri bile açıklamıştı) en çok batı da kullanılıyor. Özellikle sanayi şehirleri zirvede, sanırım başı İstanbul çekiyordu. Google'dan şirketlerin açıkladıkları verilere bakabilirsiniz, en son 2 sene önce açıklanmıştı sanırım. Doğuda kullanılan kaçak elektrik batıdakinin yanında devede kulak kalır emin ol.

  • Orcun @orcun

   @alipektas Atıyorum şimdi bilmemne il doğuda kaçak kullanımı aboneye orantılanınca yüzde 80 mesela, salladım şuan. Oradaki abonelere yüzde 80 zamlı elektrik satılsın. Elektriğin gene bir baz fiyatı olsun ama + yüzde 80 zamlı olsun.

  • alipektas @alipektas

   @orcun Bu sefer de şimdi sana bana yapılan haksızlığı oradaki kaçak kullanmayanlara yapmış olacaksın. Kaçağın çözümü devlet gcünü kullanıp kafalarına vura vura engelleyecek. Doğuda kaldım kaç sene, askerin dahi Tedaş (o zaman Tedaş'tı şimdi ne bilmiyorum) ile kaçak tespit edilen yerlere giremediğini biliyorum. Bizzat şahit oldum hatta. Aşiret gibi herifler, köylerini ak-47 ile koruyorlar. Şafakta bir bölüğü yığacaksın, ancak öyle ilerleme kaydedersin. Orada bir de terör sorunu var, ordunun perasyonları halk tarafından tepki çekiyor, o sebeple çekimser davranıyorlar. Eyalet olursa bu sorunu eyalet polisine kakalarsın. Elektirik şirketlerine de o eyaleetin adersini verirsin. Kendi aralarında çözsünler artık.

  • Orcun @orcun

   @alipektas Yapmasınlar o zaman ? kaçak kullanırken iyi ben izmirden o davarın kullandığı kaçağı ödüyorum. Bitcoin kazsınlar 7/24 ahırlarını klima ile ısıtıp soğutsunlar ooooh ne ala memleket anasını satayım. Cezasını köpek gibi çekecek, böyle hayvani cezayı sokarsan adamı mecbur kaçak kullandırmamaya yönlendirirsin. Eskiden kaçak kullanan hapis cezası alıyordu artık almıyor. Kaldırdılar yani hapis cezasını bir kişinin işte borcundan dolayı özgürlüğünü alamazmışın vs vs ulan herif hırsız ya çalıyor. Kredi çekti de ödeyemedi mi işsiz mi kaldı da hapis cezası olmayacak ? hapis cezası alsa ne olur ki ? içerde koğuşta yatıyorlar, yemekleri önlerinde vs. çalışma dertleri yok, ısınma dertleri yok, yatacak yer dertleri yok, geçen sene bir ara haberde vardı adam kışı içerde geçirmek için bıçaklamış birini vs. öyle bir ortam. Valla ak47 değil versin bana bixi birde helikopter o köyü böyle zevkine vietmanda varya vuruyorlar adam domuzu ağır makineliyle param parça edene kadar vs video'a çekiyorlar ya aynı öyle taşı taş üstünde bırakmam. Birde ibreti alem için cesetleri meydanlarda dolaştırıp gezdiririm ki yapamasınlar yani böyle terörist eylemleri vs. bu iş kanla çözülür, öyle çocuk katilini alıp masaya oturtmakla çözemezsin.

  • alipektas @alipektas

   @orcun Oradaki abonelerin hepsine yüzde 80 zam olsun diyorsun; saçma olan kısmı burası, ceza verilmesi değil. Tüm doğunun kaçak kullandığını mı sanıyorsun? Orada da senin benim gibi parasını verip kullananlar var, neden sen fazla para ödeyince sorun çıkıyor da oradaki masum vatandaş ödeyince sorun çıkmıyor? Akla karayı iyi ayırmak lâzım. Sen olaya etnitise üzerinden gidiyorsun sanırım, ben o bakış açısında bir insan değilim. Kullanmayana aynı muamelenin yapılması, şu an şikayet ettiğin durumdan zerre farklı değil.

  • Orcun @orcun

   @alipektas İyide bu şekilde sen ben cezasını çekiyoruz. Kullanan onlar cezasını da onlar çekecek tabi ki ? ben niye çekeyim ? Yüzde 80 zaten 100 haneden 80 tanesi kaçak kullanıyor demek. E bir zahmet yani o 20 kişi de kurunun yanında yaşta yanar misali yansın. Senin dediğin olay da genelevde bakire aramaya benzer ama bakire vardır diyorsun cezasını o niye çekiyor diyorsun. 😀

  • alipektas @alipektas

   @orcun Yani şu an İzmir'de kaçak kullanımı yüzde 80 olsa cezaya ortak olmaya razısın öyle mi? Ben söylediğinden bunu anlıyorum. Ayrıca 100 kişiden 80'i değil, elektriğin yüzde 80'dir bence o. Yaşadım kaç sene oralarda, şehirlerde çok daha az, olanalrın çoğu köyler ya da ilçeler. O da çiftçi ya da ticaretle ilgilenenler. Bağlıyor adam tarlaya ya da köy evine. Terör gibi etmenler de fırsat oluyor. O fırsatı sağla, ülkede kaçak kullanmayan bölge bulamazsın. Yani bizzat görmüş yaşamış biri olarak diyorum: Genelevde bakire oranı gibi bir oran yok. Uzaktan konuşuyor insanalr abarta abarta, hemen kanmamak lâzım.

  • Orcun @orcun

   @alipektas Razıyım tabi ki, 1000 haneden 800 kişi kaçak kullanıyor ve hiçbir cezası yok belimde de silah var kapıya gelen görevliye dayıyorum ölçersen sıkarım kesersen sıkarım diye ne güzel ortam değil mi ? bizde enayi gibi herif köyde kaçak kullansın biz ödeyelim böyle mantık var mı ? o zaman bende kullanayım senin gibi başkaları benim bedeli ödüyor nasılsa ? hiçbir cezası yok yan gelipte yatıyorum sende enayi gibi ödüyorsun ? 😀 zaten sorun şu, yaşayamıyorsan neresi olursa olsun ekmek bulamıyorsam çalışsan bile olmuyorsa daha hala niye oradasın ? benim çok doğulu arkadaşım var, adamın ama olayı biz diyor yapamadık geldik yerleştik izmire adam çalışıyor evini geçindiriyor. E kalsaydı doğuda hırsızlık yapsaydı ? işte o da mide ister. Terör var doğru insanların karısını kızını kaçırıyorlar gençleri kandırıp dağa çıkartıyorlar vs ama olmuyorsa orada işni ne ? zaten seni oraya bağlayan birşey de yoksa gel büyük şehirlere insan gibi çalış insan gibi yaşa değil mi ? mağdem canın tehlikede çocuğunu kaçırıyorlar vs. öyle yerde niçin yaşıyorsun ? kaç kurtul ya canından mı değerli ?

  • alipektas @alipektas

   @orcun Kolay mı sanıyorsun Orçun? Göçmen ve doğulu deyince batıdaki illerde insanın aklında nasıl bir insan profili canlanıyor gayet iyi biliyorsun. O profil doğuda öyle değil işte. Göçmeyenler de İzmir'deki gibi zararlı tiplerden oluşmuyor. Peki sence neden buradakileri bu kadr düşük profil, onu hiç düşündün mü? Ben söyleyeyim: Kolay değil çünkü evi barkı bırakıp buraya gelmek. Gelenler ya çok kötü durumda oluyor, ya da işin p*ci oluyor her ortama ayak uyduruyor. Sonra Batıda niye göçmen sorunu var. Burada iş mi var? Adam geliyor o kadar çocuk bakılamıyor, işsiz işsiz p*ç gibi doalşıp bu sefer bize kaçak elektrik bedelinden de fazla zarar veriyor. Çözüm "ora kötü buraya gel" değil, orayı temizlemek. O da devletin görevi. Ne sanayi yatırımı var, ne tarım yatırımı var, ne yatırımları yapmana müsade etmeyen terör sorununu bitirmişsin. Oradaki insanlar senden benden çok çekiyor terörden de, terör destekçisi halk kesimnden de. Emin ol. Sayıları da hiç öyle yüzde 20 falan değil. Bi tane leşleri oluyor, zorla kepenk kapattırıyorlar esnafa. Sen de buraan görüp "ulan hepsi aynı b*k, terörist gebermiş bunlar yas tutuyor" diyorsun. Hiç "acaba kepenk indirmeyene ne yapıyorlar, devlet onları koryabiliyor mu?" demiyorsun.

  • Orcun @orcun

   @alipektas Sorun şurada sen yaşayamıyorsan zaten senin evinde barkında hiçbirşeyin de önemi yok. Can korkun var ya tepende silahlar patlıyor bomba patlıyor sen hala evin derdindeyse kusurabakma. Canın demek ki malından daha kıymetsizmiş. Suriyeli bile adam kaçıyor senden taaa avrupaya neden ? can korkusuna kaçıyor ne yapacak ? ya ölecek ya kaçacak. Sen kendi ülkendesin ya iç anadolu var ankara çevresi vs. illa yani izmir istanbuldan ibaret değilki türkiye birsürü terör doğudaki gibi olmayan şehirlerimiz var. Tarlan bahçen evin varsa var can korkusuyla yaşanır mı ? yapmayacak işte 10 tane çocuk, kedi köpek bile rahat değilse yemek bulamıyorsa üremiyor. Koca insan ya düşünen varlık yat evde karıyı zorla çat çat çat 10 tane bebe yap sonra '' DÖVLET BİZE BAHMİYİİİ LELELELEL ELEKTRİĞİ ÇALAM DAĞA ÇIKAM VATANIMA SIKAM LÖLÖLÖLÖLÖL '' oldu başka ? sonra devlet nerede, ara ki bulasın. 😀

  • alipektas @alipektas

   @orcun Terör sorunu derken öyle bir şeyi kastetmedim zaten. İç savaş yok sonuçta orada, tek tük yerelrinde zaman zaman oldu ne olduysa. Terör daha çok sabotaj olarak var. Benim kaldığım yerde bi miting yaptılar, çat gece okulu yaktılar Lan ne alaka? Oradaki insanlar da anlam veremedi. Eğitimi, tarımı, sanayii baltalıyorlar. Terör örgütünün zararı bu daha çok. Çok çocuk olayı eğitimsizlikten. Devlet bize bakmıyir kısmı da öyle. Sen ben güler geçeriz de devletin öyle bir lüksü yok. Kazanmak zorundasın oradaki halkı. Yeri gelince kafa keseni ile milli menfaat için beraber çalışabiliyorlarsa onlarla da götürürler işi, bahane uydurmasınlar. Hem sadık insanlardır oradakiler. Devlet kademelerinde etnik düşmanlık var biraz da, çözüm odaklı bakmıyorlar. Devleti yönetiyorsan duygusal bakamazsın olaya, bu çok net yani. O kadar nüfus devleti sevmiyorsa "z*kime kadar" deme lüksün yok. Sonra "dıj güjler kürdleri bize garçı gullanıyi" diye ağlarlar bizimkiler. Sen yanaş, sen kullan o zaman onları derler adama. Neyse, buradan sonrası (hatta buranın da sonu) siyaset olur. Ben burada sonlandıryorum, böyle şeyler konuşmayacağım burada artık. 😀

  • Orcun @orcun

   @alipektas İşte terör olayı böyle, adamın çünkü amacı bu masumları kandırıp kendi kötü ameline kullanmak. Adamın mesela parası yok pulu yok aç birşey yapamıyor sıkışmış kalmış işte bilmemkim çıkıyor dağda yaşıyormuş yanına gelene yemek işte ailesine yardım vs yapıyormuş. Böyle işte o terör örgütü de yanına adam çekiyor. Beyin yıkıyorlar okul ama bunlar şu şu kişilere hizmet ediyorlar diye kandırıyorlar yeri geliyor aileleri ile tehdit ediyorlarmış vs. bak sen şunu yapmazsan bunu bunu yaparız ailene diye vs. sağolsun zamanında arkadaşın babası asker rütbeli doğuda geçen olayları vs anlatıyordu. Çok hikaye var yani hatta bu dağda teslim oluyorlar ya güya onları öldürüyormış, kelepçeleyip dağdan indirirken kıçına vurup uçurumdan yallah, sonrada işte düştü öldü vs öyle çok hikayeler dinledim. Ha gerçek veya değil bilemem tabi yaşamadık. Devletin tabi önlem alması lazım ama işsiz güçsüz aç adama herşeyi yaptırabilirsin. Tamam üretim tarım şu bu yok ama ben doğuya yatırım yapan birtane iş adamı da görmedim ki ? fabrika açan işleten vs. vs. yada tarım yaptıran para kazandıran vs. vs. ? sen gördün mü ? göstermelik laflar dolaşıyor yapacaz edecez icraat yok. Hani sanki yapılacakmışta o arada paraları birisi ceplemiş gibi oluyor. Bizim mesela arkadaşın işyerinde isim vermeyeceğim. İşte senelik zam yapılacak ama komedi gibi teklif ediliyor grev yapılıyor. Grev süresince bu malum işyerinin sahibinin de malum yerde tanıdıkları var, araya adam sokuluyor işler dönüyor vs greve çıkanları ufak ufak bunlar ...cıydı diye alıp götürülüyor. 3 5 gün içerde tutuluyor vs grevden böyle adam eksiliyor, sonuçta ne oluyor ? tazminatsız işten çıkartılıyorlar. Grev yapmayanlara da o en başta önerdikleri zamcık yapılıyor işlere devam. Ha o adamlara ne oldu dersen ? ..cıydı ya kanıtlansa bile adam tazminatsız kovdu geri de almıyor, herif işsiz güçsüz kaldı suratında ...cı diye yazıyor ama değil vs. bu adam ne yapsın şimdi ? hakkını aradı diye oluyor bunlar. Türkiye böyle biryer yani yapacak birşey yok. Bu saatten sonra ne olur dersen orası siyasete girecek ama fikrimiz 3 aşağı 5 yukarı aynıdır zaten o yüzden yazmaya gerek yok. 😀

  • alipektas @alipektas

   @orcun Çok şey yazılır daha da, konu artık siyasetin kucağına düşüyor buradan sonra. 😀 Ben bıraktım artık bu işleri. Paramı kazanırım; gerisi ben, ailem, yakın akrabalarım/dostlarım. Gerisi beni bağlamaz. İlgilensen "Vatan millet sana mı kaldı?", "Elini ayağımmı çektim. Ailem dışında hepsinin canı cehenneme." desen "Bu vatanı ekmeğini yiyon şerefsiz, senin gibiler kaçtı Sakarya'da!!11" diyorlar. Afedersin bu saatten sonra şeyimden aşağı yani. 😀 Ülkem vatanım ailem artık. Oara olunca alayı vatansız bunların. Lafla değil parayla uzaklaştırabilirm bu pisliklerden kendimi ve ailemi.

  • Orcun @orcun

   @alipektas Vatanım vatanım diye ötenlerin, naralar atanların vs. istisnasız neredeyse hepsi vatansız. Hani başka türlüsünü yazmayayım sen anladın. 😀 Çıkar için inançları var ve çıkar için vatanları var. Ben o yüzden öyle diyenlere burada gelip dincilik taslayan şunu bunu yapanlara gülüp geçiyorum.

  • My_Techno @my_techno

   @orcun ve @alipektas Ezberlerinizi yıkmaya varsanız sizlerle kaçak elektrik konusunu ve doğudaki ''bireysel silahlanma, görevlilerin kafasına silah tutma'' gibi varsayımları tartışmaya varım. Yukarı da yazdıklarınızın gerçeklikle alakası yok. Hayatınızı ezberle yaşamayın. Lafa gelince medya hükümetin elinde diyorsunuz ama a maber klişesiyle konuşuyorsunuz. Yukarı da da yazdım kaçak elektriğin en çok kullanıldığı bölge batı bölgesidir, doğuda ki kullanım batıdaki kullanımın yanında devede kulak kalır. İnternetten kendinizde bizzat elektrik dağıtım şirketlerinin yayınladığı verilere bakabilirsiniz.

  • Orcun @orcun

   @my_techno Bir link verseydin dostum bakalım oranları neymiş ? Mardin şırnak diyarbakır vs. ne durumda ? varsa bir link şöyle güncel 2019 da olur bakalım.

  • alipektas @alipektas

   @orcun Valla bir tek Atatürk yani, geri kalanlarla işim bağlantım yok bu saatten sonra. Bir de en kötüsü dahi olmamasından kat kat iyidir düşüncesiyle devlet ve otoritesine (başındaki kim/kimler olursa olsun) desteğim sonsuz. Gerisi dediğim gibi benim gündemim değil artık. Herkesi ben mi düzelteceğim ülen. 😀

  • alipektas @alipektas

   @my_techno Yani? Benim dediğimle çelişen kısım neresi? Yorumlarımı okumuyor musun?

 • alper212 @alper212

  İsterse tek il olsun bir şey değişmez.

 • ofis @ofis

  Eyaletler finans, tekstil, tarım, elektronik, hayvancılık, denizcilik, madencilik, sanayı gibi branşlara ayrılsa ve o eyalet uzman olduğu alana odaklansa en azından alanlarında zirve yaparlar kanısındayım. Bir eyalet sadece tarıma odaklanacak her karış toprağı ve her damla suyu değerlendirmede en iyisini yapacak. En azından ekonomi olarak bölünebilir. İlgili bakan Ankara'da değil eyaletinin başında çalışır. Gözünden daha az şey kaçar ve oranın halkı kendisi kadar bilgili olduğundan masal okuyamaz.

 • Ahmet Erdoğan #123+ #180+ @aerdogan17

  eyalet sistemi bizim millete ters eğer sosyal bir bölüm okusaydım bunu kanıtlayan tez bile yazardım... eyalet valisi olacak sonra o eyaletin elektrikleri kesilince önce merkez'e soracak... böyle eyalet sistemi olmaz... biz merkezi yönetimle bile zor yönetiliyoruz yerel yönetimcilik bizim insanın kafasını farklı çalıştırıyor... 2020 yılında bile ankara dışındaki "her yer" taşra olarak geçiyor ve ona göre planlanıyor/yönetiliyorken eyalet sistemi gerçekten bize birkaç beden büyük geliyor... bugün eyalet sistemini uygulayan adamların çoğu temelde bu sistemi Roma ve Osmanlı'daki iyi ve kötü örneklerden alıp geliştirmişler ancak bizde gelişim pek mümkün olmadığı için biz gider en uygulanmaması gereken biçimde uygularız sonra çay demle ve seyreyle....

 • CimAdam @cimadam

  İstanbullu olmayanlar terketse istanbulu ülkenin her yeri canlanır

 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  Kötü senaryo: EGE Eyaleti; Biz çağdaşız ülkenin geri kalanından nefret ediyoruz ülke olmak istiyoruz. Doğu /Güney Doğu Anadolu Eyaleti biz farklı bir ırkız sizler bizi sevmiyor aşağılıyorsunuz ayrı devlet olmak istiyoruz. Marmara Eyaleti Hepinizin yükünü ben çekiyorum ayrı ülke olmak istiyorum.

 • Alim Bozkayalar @sqn

  Birinci Coğrafya Kongresi'nde ülke 7 bölgeye ve 21 bölüme ayrılmış, aslında bir sebebi vardı ama niyeyse hayata geçmedi. özellikle bölümler sadece ortaokul coğrafya müfredatında kaldı.