Şarap, Hurma ve Pastırma... Bu üçlünün çok iyi dost olabileceği aklıma gelmezdi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orcun @orcun

  Afiyet olsun. Şu şarap'a birtürlü alışamadım. Ne zaman içsem hep sirke içiyormuşum gibi oluyor iyice tiksiniyorum. Kaliteli düzgün şaraplara bakmak lazım tabi benimkiler hep köpek öldüren cinstendi. 😀

  • Batuhan @achfighter

   Geçen sene Urla'da bir bağ evinde şaraba 250 lira verdikten sonra bira daha tatlı gelmeye başlıyor. Bu arada parayı ben vermedim. 😂

   Çok pahalı olmasa da güzel şaraplar var. Ben de pek anlamıyorum. Arkadaşlar bu güzel diyince bakıyorum o kadar. 🙂

  • Orcun @orcun

   @achfighter Damak tadı tabi ki bilemiyoruz. Ama bana aslan sütü içmek daha güzel geliyor. Veya viskimi koyayım birazcık buz yanında badem vs çok daha iyi geliyor.

  • alipektas @alipektas

   Sen yine şarap demişsin. Ben alkollü içkilerin neredeyse hiçbirini tüketemiyorum, zehir gibi geliyor bana. Blanc içebiliyorum soda gibi sadece, o da içindeki ek gıdalar tadını hafifletiyor diye. Pahalı olamsa hergün içerdim onu büyük ihtimalle. Zevkle içebildiğin tek içki diyebilirim.

  • Enes @b-enes

   sirke yorumuna katılıyorumç Ömer Hayyam ın şiirlerini okuduktan sonra büyük bir hevesle aldım lan dedim bunun son kullanma tarihi mi geçmiş ?
   -arkdaşlardan biri sade gazoz katıp içerdi

  • Orcun @orcun

   @alipektas Şarap içebiliyorum tabi ama tadını sevmiyorum. Yemeğin yanında mesela içerim. Ama öyle dur ya peynir tabağı yapayım yanına şarap koyup içeyim gibi zevkim olmuyor. Bira mıydı o ? sanki aklımda bira diye kalmış. Bira pek sevmem ama yazın soğuk soğuk + tazeyse iyi gider. Rakı gene yemekle mezeyle iyi gider. Güzel suyunu ayarlarsan bal gibi olur. Suyu az konursa tabi acılık vs artar ama alışırsın. Bir dubleyi çaksan pamuk gibi olursun. Vodka bir ara takılıyordum işte elma suyu vişne limonatalı vs. vs. cin tonik yapıyordum tabi ama bunlar artık eskide kaldı. Bu devirde gidip o kadar para veremem. Yiyecek ekmek yok yemişim alkolünü yani ne yapalım ? arada işte 2 3 ayda bir ufak rakı alırsam alıyorum o kadar.

  • alipektas @alipektas

   @orcun Bu salgın muhabbetinden hemen önceleri patron götürmüştü Alsancak'ta bir şarapçıya, orada peynir tabağıyla servis etmişlerdi böyle. Ben şaraptan çok peynirleri beğendim. 😀 Şarap yine güzeldi diğerlerine göre ama ağızda bıraktığı o tattan içerimiyorum onu da. Yoksa acı olmayan, alkolü ağzı yakmayan nadir içki türlerinden. Peynir hakikaten alıyor ama o tadı, yanında bir de kzıarmış çıtır bi hamur işi getirmişlerdi, çok iyi gitti peynirle cidden. Da işte insan soruyor, şarabı içmek için yanındakileri bu kadar güzel yapmak zorunda kalıyorsan demek ki tadı güzel değil işte aga, niye zorluyorsun? 😀 Ben çoğu zaman kafası için çiyorum. Blanc bira evet. Eskiden ben de portakal suyu votka içiyordum da onun da bütçeye etkisi büyük. Arada patron falan ısmarlarsa içiyorum, yoksa yılbaşıdnan yılbaşına.

  • Ufkabakan @ufkabakan

   @orcun @achfighter @b-enes
   Cumartesi kıvamında kırmızı şarap içiyorsanız, şaraba alışmak zor oluyor, bende normalde kokteyl, bira, shot seven adamım ama şarabı yavaş yavaş rakı içer gibi mezeleriyle içmek de çok keyifli oluyor.
   Tavsiyem daha yumuşak içimli ya da tatlı diyebileceğim "Semi Dry/Yarı-Sek" tarzı şarapları denemeniz. Uygun fiyatlı, her yerde bulunabilen "Kavaklıdere Yakut" denemenizi tavsiye ederim. Yine bulabilirseniz (Metro Gross larda var) Butik şaraplar var, örneğin "Büyülübağ Vedat Milor Serisi" öneririm.

 • Hasan Alp İNAN @hainan

  Güzel sofra olmuş. Afiyet olsun. Hangi şarabın tadını seviyorsanız en güzel şarap odur. Küçük sültü ekmek dilimleri üstüne labne peynirlerle de güzel olur.

 • Ufkabakan @ufkabakan

  @achfighter @orcun @hainan
  Teşekkürler. Sinema keyfi yapmayı planlıyorsam, akşam yemeğini es geçip, bunlarla yapıyorum. O açlıkla, hem şarap hem mezeleri çok daha leziz geliyor.

 • Emmi @emmi

  Camellia sinensis kullanın kafası çok güzel